Lista zakupów do nowej kuchni

Po długim procesie budowania i meblowania naszego nowego domu lub mieszkania czeka nas jeszcze dosyć długi okres wyposażania każdego pomieszczenia w niezbędne (lub zbędne) drobiazgi. Kuchnia jest chyba jednym z najtrudniejszych obszarów – do gotowania potrzebujemy tak dużo akcesoriów kuchennych, o których przypominamy sobie dopiero wtedy, kiedy zabraknie ich nam podczas przygotowywania naszego wymarzonego obiadu. Dzięki tej liście możesz zaoszczędzić wiele czasu i nerwów, wybierając się na jedne, wielkie zakupy, zamiast dokupywać pojedyncze przedmioty przez kolejny miesiąc. Przedstawione tu przybory to niezbędnik wszystkich początkujących kucharzy.

Garnki i patelnie

Garnki i patelnie to absolutna podstawa wyposażenia naszej nowej kuchni. Ich zakup często wiążę się z największymi kosztami, ale warto wydać nieco więcej, aby naczynia służyły nam przez długie lata. Przy wyborze garnków i patelni należy zwrócić uwagę przede wszystkim na grubość dna i tworzywo, z jakiego są wykonane – im cięższe, tym lepsze. Ważną sprawą jest również dopasowanie do naszego rodzaju kuchenki, np. na kuchni indukcyjnej zadziałają tylko specjalnie przygotowane dla niej naczynia. Nie bez znaczenia są również kształt i wielkość oraz jakość uchwytów czy dopasowanie pokrywek. Na początek przydadzą nam się co najmniej dwa garnki i dwie patelnie – jeden mały i jeden duży. 

Patelnia do smażenia i gotowania

Noże

Noże kuchenne to kolejne elementy, przy których warto zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania i wytrzymałość. Często możemy dostać gotowe zestawy wielu ostrzy, jednak które z nich są nam naprawdę niezbędne? Przede wszystkim długi nóż, o nieco szerszym ostrzu, do krojenia mięsa, warzyw, owoców, siekania i rozdrabniania.

Noże kuchenne


Przyda się również wąskie, ząbkowane ostrze do chleba oraz mały nożyk do obierania. Te trzy rodzaje to podstawa, a bardziej profesjonalny sprzęt, np. do filetowania, czy do serów, można dokupywać wraz ze wzrostem naszych umiejętności kulinarnych. Nie zapomnijcie również o ostrzałce do noży – bez niej nawet najlepsze ostrza po pewnym czasie stracą swoją dobrą jakość.

Akcesoria kuchenne

Bez tych przedmiotów ciężko wyobrazić sobie gotowanie. To często małe, niepozorne rzeczy, o których zapominamy podczas wielkich zakupów, a przypominamy sobie dopiero w trakcie przygotowywania posiłku na parapetówkę.

  • Deska do krojenia – a może nawet dwie deski. Podstawą jest oczywiście zwykła, drewniana deska, która ochrania nasz blat podczas korzystania z zaostrzonych noży. Warto poszukać takiej, która ma specjalne wgłębienia na obwodzie, zapobiegające wysypywaniu się okruszków. Dobrym pomysłem jest też zakup mniejszej deseczki, może być również drewniana albo deski plastikowej, np. kiedy podczas gotowania nie mamy czasu na umycie deski po surowym mięsie, a szybko musimy pokroić warzywa.
  • Drewniane narzędzia do gotowania – bardzo przydatne, szczególnie jeżeli nie chcemy zniszczyć swoich patelni i garnków. Przede wszystkim przydadzą nam się: łopatka (zwykła lub ażurowa), duża łyżka i widelec. Rzadziej spotykane są natomiast drewniane tłuczki do mięsa, kule do ucierania, mątewki, czy specjalne łopatki do naleśników. Akcesoria te często sprzedawane są w zestawach.
  • Tarka
  • Wyciskacz do czosnku i do cytrusów
  • Miska i dzbanek z miarką – duża miska oraz dzbanek z miarką przydadzą się w każdej kuchni, szczególnie podczas robienia wypieków ze starych, babcinych przepisów – musimy mieć coś, czym odmierzymy składniki, a następnie pojemnik na ich prawidłowe rozmieszanie.
  • Durszlak – do odcedzania, ale też do mycia owoców i warzyw oraz sitko – do przesiewania sproszkowanych składników.
  • Otwieracz do puszek i korkociąg – pierwszy przyda się szczególnie dla bardzo niedoświadczonych kucharzy – do otwierania pysznych konserw, a drugi z pewnością zrobi furorę na parapetówce.
  • Chochla – dla miłośników zup.
  • Trzepaczka – jeżeli najdzie nas ochota na ciasto lub poranny omlet. Obieraczka do warzyw i owoców – żeby w pełni cieszyć się spożywanymi witaminami.

Pieczenie Jeżeli nasza kuchnia wyposażona jest w piekarnik, będziemy potrzebować kilku akcesoriów niezbędnych do pieczenia: Brytfanny i naczynia żaroodporne - okrągłe lub prostokątne, najlepiej z przykrywkami. Dzięki nim nasz repertuar obiadowy znacznie się powiększy.

  • Blachy do pieczenia - należy zapatrzeć się przede wszystkim w kształty przydatne do naszych ulubionych wypieków. Podstawą jest klasyczna, prostokątna blacha, okrągła, np. do tortów, a bardzo przydatne bywają również specjalne formy do tart.
  • Wałek i mata do wałkowania - maty (najczęściej silikonowe) są alternatywą dla masywnych desek - chronią nasz blat przed zabrudzeniami i usprawniają sprzątanie po wałkowaniu, a po wszystkim można je zwinąć w rulon, a wiec zajmują mało miejsca.
  • Rękawice kuchenne
Pieczenie proszek do pieczenia

Zastawa stołowa i sztućce

Niezbędna do jedzenia przygotowanych już posiłków jest oczywiście zastawa stołowa i sztućce. Możemy mieć jeden zestaw na co dzień i jeden zestaw tylko dla gości, ale jeżeli wybierzemy jeden, porządny zestaw i będziemy o niego należycie dbać, może on spełniać obie te funkcje. Większość z tych przyborów będziemy kupować w zestawach – zwróćmy uwagę na to, czy ilość wszystkich przedmiotów będzie taka sama i czy będzie to odpowiadać naszym potrzebom.

Podstawowe elementy zastawy to:

  • Talerze i talerzyki, miski i talerze głębokie – zastawę stołową najlepiej kupić w jednym miejscu i dokładnie zapamiętać model naszych naczyń. Po wielu latach użytkowania część z nich może się potłuc, powstaną odpryski – wtedy będziemy musieli dokupić pojedyncze sztuki.
  • Szklanki na zimne napoje. Najlepiej kupić w zestawie i zawsze trzymać parę ukrytych, w zapasie, gdyż często lubią się tłuc w najmniej oczekiwanym momencie.
  • Kubki i filiżanki – niezbędne do gorących napojów.
  • Kubek ceramiczny, lub jeżeli ktoś woli – kubek porcelanowy może być również elementem poprawiającym humor w każdy ciężki poranek. Oprócz kilku takich samych kubków i filiżanek dla gości warto pokusić się o jeden wyłącznie dla siebie – z ulubioną postacią z filmu, motywującym cytatem lub śmiesznym komiksem.
  • Kieliszki – na początek wystarczą do wina, a w zależności od naszych preferencji można pokusić się o specjalne naczynia na koniaki, likiery, czy szampana. Warto wziąć pod uwagę, że kieliszki są bardzo delikatne, a okoliczności ich używania często sprzyjają tłuczeniu, dlatego zawsze przyda się kilka zapasowych.
  • Szklany dzbanek – na wodę, sok oraz specjalny do napojów gorących. Przydają się przede wszystkim podczas gościnnych wizyt i przyjęć. Na co dzień możemy przygotować sobie zapas napoju lub herbatę dla całej rodziny bez konieczności zaparzania jej osobno w każdym kubku.
  • Noże, widelce, łyżki, łyżeczki i widelczyki – koniecznie co najmniej kilkanaście sztuk.
Piekna zastawa stolowa

  Organizacja i przechowywanie

Aby w naszej kuchni zawsze panował porządek należy zadbać o dobrą organizację przestrzeni oraz o przechowywanie żywności. Przede wszystkim przydadzą nam się: Pudelka na żywność – kilka rozmiarów, ze szczelnym zamknięciem, mogą być również do pakowania próżniowego (te już nieco droższe). Możemy w nich nosić zarówno kanapki do pracy jak i przechować resztki z obiadu w lodówce tak, aby nie nasiąkły zapachami reszty żywności.

  • Młynek do pieprzu i solniczka, coś na przyprawy – mogą być to zestawy szklanych naczyń na różne przyprawy, albo koszyczek do przechowywania papierowych opakowań ze sklepu.
  • Chlebak – bardzo potrzebny, jeżeli lubimy świeże pieczywo każdego dnia.
  • Koszyczki, plastikowe lub szklane pojemniki – do organizacji sztućców w szufladach, przyrządów do gotowania.
  • Ociekacz do naczyń
  • Stojak na ręcznik papierowy