Akcesoria, których nie może zabraknąć w Twojej kuchni

Współcześnie coraz rzadziej mamy czas na to, aby spokojnie przyrządzić wspólny posiłek i spędzić kilka chwil w gronie rodziny. Praca, szkoła, obowiązki domowe – wszystko to sprawia, że doba staje się krótsza. Dostrzegają to producenci akcesoriów kuchennych, którzy starają się zaproponować swoim klientom rozwiązania maksymalizujące efekty. Wiele gadżetów faktycznie pomaga w skróceniu czasu przygotowania posiłków oraz sprzątania przestrzeni roboczej w kuchni. Jakie zatem kuchenne akcesoria powinny znaleźć się w naszych kuchniach?

Wbrew pozorom największą zaletą pieczonych potraw nie jest to, że są one zdrowsze niż ich smażone odpowiedniki. Przede wszystkim wymagają one mniejszych nakładów pracy niż dania smażone i gotowane. Nie trzeba ich mieszać i pilnować, aby nic się nie przypaliło. Wystarczy rozgrzać piekarnik do pożądanej temperatury i wstawić potrawę do piekarnika, od czasu do czasu kontrolując, czy się nie przypieka. Ważną rolę w tym wszystkim odgrywają jednak naczynia, w których przyrządzamy dania.

Jednym z rodzajów takich naczyń są kokilki. Są to niewielkie, okrągłe naczynia, które najczęściej wykonane są z ceramiki. Zastosowanie odpowiedniego materiału przy ich produkcji pozwala zarówno na pieczenie dań w piekarniku, jak i ich mrożenie. Kokilki odporne są na wysokie i niskie temperatury. Świetnie prezentują się na stole, dlatego też można podawać w nich dania bezpośrednio podczas obiadu. Kokilki mogą być wykorzystywane do przyrządzania m.in. crème brulee, puddingów, zapiekanych jajek, różnego typu zapiekanek, a także deserów na zimno.

Innym rozwiązaniem, które warto mieć w swojej kuchni, są formy silikonowe. Te z reguły wykorzystywane są do pieczenia różnorodnych ciast i muffinek. Mogą jednak zostać wykorzystane do zapiekania jajek w różnej postaci. Silikon wykorzystywany do produkcji forem jest odporny na działanie wysokich temperatur, dzięki czemu można bezpiecznie piec w nim potrawy w piekarniku. Zaletą foremek silikonowych jest także łatwość wyjęcia przysmaku oraz proste mycie.

Półki kuchenne – by wszystko mieć pod ręką

 Praktycznym elementem, którego nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni, są także półki kuchenne. Można na nich przechowywać artykuły, które warto mieć zawsze pod ręką. Mowa tu między innymi o przyprawach, drobnych naczyniach czy też karteczkach z ulubionymi przepisami. W ten sposób zaoszczędzimy czas na poszukiwaniu przypraw lub innych niezbędników potrzebnych podczas gotowania.

Ociekacz do naczyń jest praktycznym elementem wyposażenia każdej kuchni, nawet tej, w której jest zmywarka. Może być on wykonany z tworzywa sztucznego, stali nierdzewnej luz zaimpregnowanego drewna. Jeżeli w kuchni dysponujemy niewielką przestrzenią roboczą, warto zdecydować się na model narożny. Dzięki temu zaoszczędzimy przestrzeń, wykorzystując najczęściej nieużywane miejsce. Ociekacz do naczyń wbrew pozorom nie musi być elementem wyposażenia, który należy chować przed oczami gości w szafce. Odpowiednio dobrany organizer będzie stanowił element, który wkomponuje się w wystrój kuchni i będzie niezauważalny.

Pamiętajmy jednak, że ociekacz do naczyń ma przede wszystkim pełnić funkcję praktyczną. Nie wszystkie naczynia można myć w zmywarce. Na przykład kuchenne akcesoria z drewna czy też garnki zazwyczaj myte są ręcznie. Ociekacz do naczyń usprawnia pracę w kuchni. Nie musimy wycierać umytych przedmiotów ściereczką, lecz możemy pozwolić im swobodnie wyschnąć.

Przeczytaj więcej we wpisie o wyposażeniu w kuchenne akcesoria.