Akcesoria kuchenne – sprawdź, co warto mieć w swojej kuchni

Większość z nas nie wyobraża sobie już kuchni bez akcesoriów, które ułatwiają i skracają czas przygotowania posiłków. Codzienne przyrządzanie potraw wiąże się z koniecznością odpowiedniego wyposażenia pomieszczenia w meble, sprzęt AGD oraz naczynia i akcesoria kuchenne. Niektóre z nich będą używane codziennie, inne rzadziej. Jakie akcesoria kuchenne warto mieć w swojej kuchni? Osoby, które nie lubią gotować lub robią to rzadko i tak powinny wyposażyć swoją kuchnię w niezbędne akcesoria. Wśród obowiązkowych akcesoriów kuchennych wymienić należy noże. Niektórzy z nas ograniczają się wyłącznie do dwóch – trzech sztuk noży uniwersalnych. Tymczasem odpowiednio dobrane ostrze mogą usprawnić przygotowanie potraw, krojenie i siekanie składników oraz trybowanie mięsa. W kuchni powinien więc znaleźć się zestaw noży, który składa się m.in. z noża do pieczywa, mięsa, sera oraz obierania warzyw i owoców. Kolejnym elementem, o którym nie można zapomnieć w kuchni, jest deska do krojenia. Akcesoria kuchenne – sprawdź, jakie modele desek są najchętniej wybierane. Wśród popularnych desek do krojenia wyróżnia się te wykonane ze szkła, drewna, tworzywa sztucznego, a także kamienia. Warto jednak sprawdzić, czy dany model jest wyposażony np. w gumowe wstawki zapobiegające ślizganiu się deski po blacie, czy też niewielkie rowki (wgłębienia) umożliwiające spływanie płynów.
Jeżeli mowa już o przestrzeni kuchennej, to z pewnością nikt nie wyobraża jej sobie bez garnków. Garnki mogą być wykonane ze stali, żeliwa lub aluminium. Dostępne są także modele emaliowane. Warto, aby w kuchni znalazło się kilka garnków – różnych rozmiarów. Najchętniej decydujemy się na zakup całego zestawu garnków, a w razie potrzeby dokupujemy inne modele zbliżone do siebie wzornictwem. Niektóre dania wymagają smażenia. Naturalne więc jest, że w kuchni należy także znaleźć miejsce na patelnię. Najlepiej zdecydować się na zakup trzech różnych modeli: uniwersalnego (m.in. do smażenia kotletów), grillową oraz do naleśników. Akcesoria kuchenne – sprawdź, o czym jeszcze należy pamiętać. Ważne podczas przyrządzania potraw są także przybory kuchenne. Łyżki, chochle, szpatułki – bez nich mieszanie dań mogłoby być nieco trudne. Przybory kuchenne mogą być drewniane, wykonane ze stali nierdzewnej, tworzywa sztucznego, a nawet silikonu. Jeżeli mowa już o silikonie, warto wyposażyć się w silikonowe łapki kuchenne służące m.in. do przenoszenia gorących garnków lub wyjmowania potraw z piekarnika.

Po gotowaniu – czas na mycie naczyń

Mycie naczyń to zmora niemalże każdego z nas. Z tego też względu w tak wielu domach pojawia się zmywarka do naczyń. Niestety, nie wszystkie rodzaje naczyń można myć w tym sprzęcie. Zaleca się, aby m.in. drewniane akcesoria, niektóre garnki i patelnie myć ręcznie. W takich przypadkach niezastąpiona okazuje się więc suszarka do naczyń. Ociekacze mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, stali nierdzewnej lub odpowiednio zaimpregnowanego drewna. Suszarka do naczyń występuje w kilku wariantach, np. prostokątna, narożna, piętrowa. Modele prostokątne są najbardziej uniwersalne. Dzięki dołączonej podstawce na wodę mogą być stawiane bezpośrednio na blacie kuchennym obok zlewozmywaka lub w szafce nad nim. Narożna suszarka do naczyń sprawdzi się w niewielkich kuchniach – wykorzystując tym samym niezagospodarowane miejsce. Piętrowy ociekacz zmieści wiele naczyń, co będzie miało swe zastosowanie przede wszystkim w domach, w których nie ma zmywarki. Akcesoria kuchenne – sprawdź koniecznie, czego jeszcze brakuje w Twojej kuchni.