10 pomysłów na dekoracje domu w stylu folkowym

Dekoracje domu w stylu folkowym są ostatnio bardzo modne. Wprowadzają one do domu radosną, beztroską atmosferę i wiele kolorów, co pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców i gości. Sprawdź, jakie pomysły możesz wykorzystać w aranżacji wnętrza w stylu folkowym.

Tkaniny z folkowym wzorem

Folklorystyczne tkaniny można wykorzystać niemal w każdym miejscu w domu: ludowe wzory mogą pojawić się na poduszkach, kocach, zasłonach, firankach czy pościeli, a także obrusach i serwetkach. Możesz wykorzystać motywy polskie, na przykład kurpiowskie albo góralskie, lub poszukać inspiracji w dalszych zakątkach świata - Indiach, Afryce, Ameryce Południowej lub na Dalekim Wschodzie. Styl folkowy jest kolorowy, radosny i pełen wolności, dlatego nie musisz się obawiać łączenia wielu wzorów i kolorów naraz. Dzięki wykorzystaniu tkanin z motywami ludowymi sprawisz, że Twój dom nabierze oryginalnego charakteru, a goście będą chętnie do niego powracać.

Orientalne wnętrze z kolorowymi poduszkami

Łapacze snów

Podobno łapacze snów chronią swoich posiadaczy przed nocnymi koszmarami, przepuszczając przez swoje sieci tylko dobre i spokojne marzenia senne. Bez względu na to, czy się w to wierzy, można wykorzystać łapacze snów w folkowej aranżacji wnętrza. Doskonale będą one współgrały z wszystkimi ludowymi ozdobami z rejonu Ameryki Północnej i Południowej, a także z wszelkimi dekoracjami wykorzystującymi koraliki i pióra. Można je powiesić nad łóżkiem, w oknach lub na balkonie. Łapacze snów świetnie wyglądają w większej grupie - na przykład kilka egzemplarzy różnej wielkości i w różnych kolorach.

poduszki pod łapaczami snów

Drewniane okiennice

Drewniane okiennice świetnie wyglądają i doskonale chronią przed słońcem. Najlepiej pasują do staromodnych domów z bielonej cegły lub z drewna, ale można z nimi eksperymentować również na bardziej nowoczesnych budynkach - często uzyskując w ten sposób naprawdę ciekawe rezultaty. Okiennice drewniane dostępne są w wielu wzorach i kolorach, między innymi różnych odcieniach naturalnego drewna oraz wielu innych kolorach. Jeżeli nie brakuje Ci odwagi, możesz zdecydować się na połączenie kilku barw jednocześnie - każda na innym oknie!

kolorowe stare okiennice

Naczynia w stylu ludowym

Jeżeli chodzi o naczynia, trudno jest określić jeden konkretny styl, który można by nazwać folkowym. Jako dekoracje domu w stylu folkowym (lub jako użytkowe elementy zastawy) sprawdzą się zarówno naczynia drewniane, jak i proste sztućce ludowe czy ceramika we wzory bolesławieckie lub zastawa gliniana. Można wykorzystać jedną z tych propozycji lub połączyć kilka z nich, tworząc własny, niepowtarzalny zestaw naczyń i sztućców. Takie rozwiązanie ma jedną zasadniczą zaletę: kiedy coś się stłucze, komplet można bez problemu uzupełnić o element w zupełnie innym stylu, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnej zastawy.

Naczynia w stylu ludowym

Makatki na ścianach

Makatki, gobeliny i inne tkane ozdoby na ścianach wprowadzają do aranżacji folkowy akcent i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się cieplejsze. Możesz zakupić taką dekorację w sklepie lub pokusić się o samodzielne wykonanie makatki na własnoręcznie stworzonych krosnach! To świetna zabawa, po której zostanie pamiątka w postaci pięknej ozdoby na ścianę. Z pewnością spodoba się również dzieciom, dlatego możesz zaprosić je do wspólnego tkania, a efekty Waszej pracy wyeksponować na ścianie. Sposób tworzenia gobelinów, dokładne instrukcje oraz potrzebne materiały można znaleźć w internecie lub w książkowych poradnikach na ten temat.

boho makatki na ścianach w pokoju z zielonym fotelem

Wzorzysty pled

Ciepły, wzorzysty pled nie tylko wspaniale dopełnia folkowej aranżacji wnętrza, ale również jest bardzo praktyczny. Koc może ogrzać Cię w długie, zimowe wieczory, a także pełnić funkcję narzuty na kanapie lub (po złożeniu) poduszki. Pled w wyrazistym kolorze może też pomóc w przełamaniu aranżacji, która wydaje się zbyt mdła lub szara. Taka dekoracja nie jest droga i nie wymaga żadnego wkładu pracy, a mimo to potrafi znacząco zmienić odbiór wnętrza. To także bardzo przydatny element wystroju, który może zostać wykorzystany w różnym celu nie tylko w chłodniejszym sezonie, ale również podczas pozostałych pór roku.

Wzorzysty pled za stertą książek

Dekoracje wiklinowe i rattanowe

Wiklina i rattan to surowce pochodzenia naturalnego - wiklinę pozyskuje się z młodych pędów niektórych gatunków wierzb, a rattan z palmy rotangowej. Z obydwu tych materiałów tworzy się efektowne plecionki, z których powstają następnie kosze, ozdoby i meble. Wiklinowy kosz czy rattanowy podnóżek stanowią doskonałe dopełnienie aranżacji wnętrza w stylu folkowym. Świetnie komponują się z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak glina, kamień, drewno czy skóra. Pięknie wyglądają także w połączeniu z żywymi roślinami: wiklinowe osłonki na doniczki lub kosze na kwiaty będą wspaniale pasowały do wystroju inspirowanego folklorem i sztuką ludową.

dekoracje rattanowe

Stare instrumenty muzyczne

Obok takiej dekoracji z pewnością nikt nie przejdzie obojętnie! Na aukcjach w internecie lub na pchlich targach często można kupić za grosze stare, zniszczone i nienadające się już do grania instrumenty muzyczne. Doskonale nadają się one do powieszenia na ścianie: taka ozdoba przyciąga wzrok i nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Instrumenty można również przerobić i wykorzystać do innych celów, na przykład posadzić kwiaty w starym pianinie lub zrobić stolik ze zniszczonej gitary.

Skrzypce

Mały skansen

Przedmioty codziennego użytku również mogą stanowić dekorację, szczególnie jeżeli są zabytkowe. Stare żelazko, chomąto lub kołowrotek sprawią, że Twój dom będzie wyglądał bardziej folkowo i swojsko. Użycie takich przedmiotów zamiast ozdób to także doskonała okazja do opowiedzenia dzieciom, do czego służyły te rzeczy i w jaki sposób z nich korzystano. Zabytkowe elementy domowego wyposażenia możesz znaleźć na targowiskach lub aukcjach internetowych - często w bardzo atrakcyjnych cenach, ponieważ ludzie nierzadko chętnie pozbywają się takich przedmiotów.