12 akcesoriów treningowych do ćwiczeń w domu

Wizyta na siłowni jest jednym ze sposobów na efektywny trening z użyciem profesjonalnego sprzętu. Nie zawsze jednak możemy skorzystać z jej dobrodziejstw. Brak czasu, duża odległość czy też wysokie ceny karnetów, mogą być powodem, dla którego nie możemy pozwolić sobie na ćwiczenia w fitness clubie. Nie warto jednak z tego powodu całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej. Dobrą kondycję z powodzeniem osiągnąć można trenując w domu. Nie musisz od razu kupować drogiego sprzętu sportowego. Wystarczy zaopatrzyć się w parę gadżetów, które pomogą zwiększyć efektywność ćwiczeń. Jakie akcesoria treningowe są warte uwagi? Zobacz nasze propozycje.

1. Gumy do ćwiczeń

Gumy do ćwiczeń pozwalają na uzyskanie rewelacyjnych efektów podczas modelowania sylwetki. Taśmy treningowe o zamkniętym obwodzie można stosować jako dodatek do innych ćwiczeń, świetnie sprawdzają się także, jako dodatkowe obciążenie podczas wykonywania przysiadów. Można używać ich także jako osobny trening, ćwicząc przede wszystkim mięśnie ud i pośladków. Gumy treningowe są niesamowicie uniwersalne, ich dużą zaletą jest również bardzo niska cena.

Kobieta siedząca na pudełku przed łodziami

2. Piłka treningowa

Piłka jest jednym z najbardziej uniwersalnych akcesoriów do ćwiczeń w domu, ponieważ używać jej można do aktywności wzmacniających, rozluźniających, rehabilitacyjnych i kondycyjnych. Kształt piłki utrudnia utrzymanie równowagi, dzięki czemu w trening angażuje się jeszcze więcej mięśni. Regularne używanie treningowej pozwala również na znaczne wzmocnienie kręgosłupa.

Kobieta ćwicząca piłką do ćwiczeń

3. Hantle

Hantle są nieodłącznym elementem każdego efektywnego treningu, który ma za zadanie wzmocnić mięśnie górnej partii ciała. Ważne, aby dopasować ich wagę odpowiednio do swoich możliwości. Na początku naszej przygody, lepiej jest wyposażyć się w te lżejsze, a z czasem, kiedy obciążenie nie będzie już wystarczające, doposażać swój zestaw o coraz cięższe.

Trening z hantlami skutecznie zadba o piękne podkreślenie ramion, pleców oraz klatki piersiowej. Dobrze jest również wykorzystywać podczas ćwiczeń pojedynczy hantel z rączką. Jest on świetnym towarzyszem szczególnie podczas przysiadów.

Kobieta podnosząca hantle do ćwiczeń

4. Pas do ćwiczeń aerobowych

Pasy do ćwiczeń aerobowych są rewelacyjnymi gadżetami, które pozwolą polepszyć efekty treningu. Sprawdza się szczególnie podczas wykonywania aktywności wzmacniających mięśnie, gdyż pomaga rozciągnąć poszczególne partie. Poprzez regularne stosowanie, pas do ćwiczeń aerobowych pozwoli Ci wzmocnić partie mięśni na brzuchu, ramionach, nogach i tułowiu.

Kobieta trenująca pasem do ćwiczeń areobowych

5. Rękawice do ćwiczeń

Rękawice do ćwiczeń będą szczególnie przydatne podczas treningu z dużym obciążeniem. Pozwolą one na uniknięcie wielu otarć i odcisków na dłoniach. Dobrze jest się w nie zaopatrzyć również, kiedy wykonujemy w domu ćwiczenia na drążku. Dzięki rękawiczkom unikniemy przepocenia dłoni, które często negatywnie wpływa na komfort ćwiczeń i może powodować wyślizgiwanie się przyrządów oraz hantli.

Kobieta relaksuje się po treningu

6. Skakanka

Skakanka to rewelacyjny gadżet do ćwiczeń w domu, ponieważ jest mała, nie zajmuje tym samym miejsca, a przy tym trening z nią, angażuje prawie wszystkie mięśnie. Dzięki takiej aktywności, nie tylko pięknie wyrzeźbimy ciało, ale i pozbędziemy się zbędnego tłuszczu, ponieważ skakanie na skakance przez jedynie pół godziny, pozwala spalić nawet 400 kcal. Trening taki ma świetny wpływ na naszą kondycję, ponieważ jest bardzo męczący, ale i przy tym dostarcza frajdy, ponieważ możemy sobie przypomnieć czasy dzieciństwa. Dzięki takiemu treningowi, będziesz świetnie wyglądać na plaży!

Kobieta skacząca na skakance

7. Drążek

Drążek jest świetnym sprzętem, który możemy wykorzystać w domu. Najlepiej jest wyposażyć się w drążek rozporowy, ponieważ z łatwością można go będzie zamontować na przykład w drzwiach. Ćwiczenia przy pomocy drążka mają świetny wpływ nie tylko na siłę naszych mięśni i kondycje, ale i na stan kręgosłupa. Codziennie towarzyszy nam napięcie podstawy szkieletu. Jest wiele czynników na to wpływających, między innymi zła postawa czy praca siedząca. Codzienne ''zawieszenie się'' na drążku przyniesie ulgę naszym kręgom, eliminując przy tym napięcie.

Zaletą drążka jest również to, że zajmuje bardzo mało miejsca i jest właściwie niezauważalny w przestrzeni domowej.

Mężczyzna podciągający się na drążku

8. Odpowiednie ubranie

Wymieniając akcesoria do ćwiczeń domowych, nie można zapomnieć też o odpowiednim stroju. Do treningu domowego, warto jest ubrać się tak samo, jakbyśmy zrobili to, wybierając się na siłownię. Dzięki temu poczujemy się lepiej oraz zyskamy większy komfort ćwiczeń.

Dotyczy to również obuwia. I to nie wyłącznie ze względów poczucia wygody, ale i bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrane buty, mogą uchronić nas od wielu kontuzji oraz zapewniają odpowiednią stabilizację ciała podczas wykonywania ćwiczeń.

Kobiety powinny zwrócić również uwagę na dobór odpowiedniego biustonosza sportowego. Pozwoli on zdecydowanie poprawić wygodę podczas wykonywania aktywności.

Nowoczesne szare buty sportowe

9. Mata do ćwiczeń

Mata to kolejny obowiązkowy element, potrzebny do domowych ćwiczeń. Wydawać by się mogło, że nie jest ona niezbędna, ponieważ można położyć się na podłodze, bądź kocu. Jeśli jednak chcemy uniknąć otarć i braku komfortu, które mogą zniechęcać do treningu, lepiej użyć maty. Zazwyczaj wykonana jest ona ze specjalnej pianki, która pozwala odizolować ciało od zimnej podłogi. Jest ona przydatna przede wszystkim podczas yogi, czy pilatesu.

Kobieta rozkładająca matę do ćwiczeń

10. Step do ćwiczeń

Step będzie świetnym narzędziem, wzbogacającym nasze domowe treningi. Rewelacyjnie nadaje się do wykorzystania podczas ćwiczenia aerobiku przed telewizorem, ale i do samodzielnego treningu. Może on na przykład imitować stopnie schodów. Dynamiczne wchodzenie i schodzenie z gadżetu będzie świetnym ćwiczeniem kondycyjnym, a przy okazji wzmocni mięśnie nóg i pośladków.

Kobieta trenująca aerobik

11. Zegarek sportowy

Jak wiadomo, na siłowni znajduje się bardzo dużo sprzętów profesjonalnych, dzięki którym dowiemy się między innymi jakie tętno towarzyszyło nam podczas wykonywania aktywności. To bardzo ważne, aby podczas ćwiczeń znać ilość uderzeń serca na minutę, ponieważ pozwala to na dobranie odpowiedniej intensywności treningu. Zegarek sportowy, ułatwi nam kontrolowanie stanu naszego ciała podczas wykonywania aktywności fizycznej. Dzięki temu nie przeciążymy organizmu, a przy okazji, dowiemy się ,ile kalorii pozwolił nam spalić trening, co jest zwykle bardzo motywujące.

Biegacz ustawiający zegarek sportowy

12. Ławeczka

Ławeczka jest świetnym wyposażeniem naszej domowej sali treningowej, w szczególności, jeśli wykonujemy ćwiczenia siłowe z wykorzystaniem hantli. Można wykonywać na niej również ćwiczenia wzmacniające brzuch i pośladki. Jednak, aby móc pozwolić sobie na ławeczkę treningową, trzeba mieć do dyspozycji odrobinę więcej miejsca.

Kobieta trenująca na zewnątrz