3 porady dotyczące czystości w łazience

Utrzymanie czystości i porządku w łazience to spore wyzwanie. Ograniczona przestrzeń, wiele pełnionych funkcji oraz ogromna ilość przechowywanych rzeczy sprawiają, że nie jest to łatwe zadanie. Uporczywy kamień, osad z mydła, bakterie, włosy i zacieki to tylko niektóre z zanieczyszczeń, których usunięcie kosztuje sporo czasu, trudu i cierpliwości. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, jak utrzymać porządek w łazience na dłużej i przy zdecydowanie mniejszym wysiłku. Koniecznie sprawdź 3 porady dotyczące czystości i porządku w łazience.

1. Skutecznie zapobieganie

Jeśli jesteś posiadaczką kabiny prysznicowej, to zapewne zmagasz się z uporczywym kamieniem i osadem z mydła, które pozostają na ściankach kabiny po każdym skorzystaniu z prysznica. Jest on wyjątkowo trudny do usunięcia, a przede wszystkim wygląda bardzo nieestetycznie. Nawet najczystsza łazienka traci swój blask, jeśli wchodząc, od razu rzucają nam się w oczy zacieki a szybach. Jest to szczególnie uciążliwy problem w przypadku popularnych ostatnio kabin z idealnie krystalicznego szkła, które w żaden sposób nie maskuje powstających zabrudzeń.

Okazuje się jednak, że istnieje na to dość prosty, wyjątkowo skuteczny sposób. Wystarczy, że po każdym skorzystaniu z prysznica przetrzesz szyby zwyczajną ściągaczką do okien. Jeśli ma ona gumowe wykończenie, to warto potem jeszcze wytrzeć szybę do sucha. Usuniesz w ten sposób większość osadu z mydła, a kamień nie zdąży się osadzić. Oczywiście nie zastąpi to regularnego czyszczenia kabiny, gdyż ściągaczka nie dotrze do każdego zakamarka, ale wówczas sprzątanie będzie znacznie krótsze i łatwiejsze. To genialny trik, który oszczędzi ci nie tylko mnóstwo czasu, ale i nerwów.

2. Dobra organizacja

Jedną z najważniejszych rzeczy w łazience jest porządek i dobrze zorganizowane przechowywanie. Przedmioty poustawiane na pralce, wannie czy umywalce wprowadzają niepotrzebny chaos i utrudniają utrzymanie łazienki w czystości. Po pierwsze dlatego, że zbiera się na nich mnóstwo kurzu, a po drugie przekładanie i czyszczenie każdego z nich znacznie wydłuża czas, który musisz poświęcić na sprzątanie. Wykorzystaj więc szafki, półki, koszyczki do przechowywania potrzebnych przedmiotów. Łazienki przeważnie dysponują ograniczoną przestrzenią, warto więc wykorzystywać każde wolne miejsce.

Jeśli nie masz miejsca na szafkę, to ciekawym pomysłem są półki łazienkowe lub relingi, na których umieścisz kosze na drobiazgi. Zajmują o wiele mniej miejsca, ale pomieszczą mnóstwo rzeczy, które potrzebujesz mieć pod ręką. Świetnym rozwiązaniem jest umieszczany w wannie kosz na kąpielowe zabawki twojego dziecka, który montuje się w błyskawiczny sposób na wygodne przyssawki. Często niezagospodarowanym miejscem jest przestrzeń nad pralką. Można umieścić w niej suszarkę na pranie lub też wykorzystać na praktyczną i niedrogą szafkę przeznaczoną do montażu nad pralką. Jeśli dysponujesz wystarczającą ilością miejsca, świetnym pomysłem jest zakup szafki słupka, który dodatkowo może być zintegrowany z koszem na pranie. Zaletą takiej formy mebla jest jego wąska i wysoka budowa, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca, ale jest niesamowicie pojemny.

Czysta łazienka wanna

3. Kilka domowych sposobów na brud

Ocet i soda

Z pewnością dziwi cię obecność tych środków spożywczych w kontekście porad dotyczących czystości w łazience. Okazuje się jednak, że wykorzystanie w sprzątaniu sody oczyszczonej i octu może znacznie ułatwić ci czyszczenie łazienki i utrzymanie czystości na dłużej. Dodatkowym plusem jest bez wątpienia fakt, że używając sody i octu znacznie ograniczysz ilość kupowanych i używanych detergentów, a co za tym idzie oszczędzisz mnóstwo miejsca, pieniędzy, a także przyczynisz się do ochrony środowiska zmniejszając ilość produkowanych odpadów i chemii zatruwającej środowisko naturalne. Do czego najlepiej sprawdzi się soda i ocet?

Czyste fugi

Aby bez problemu wyczyścić zabrudzone fugi użyj sody wymieszanej z wodą w takich ilościach, a by powstała papka. Nałóż ją na fugi, a po 5 minutach wyczyść szczoteczką. Warto wybrać większą, aby czyścić za jednym zamachem większą powierzchnię. Zachodzące reakcje chemiczne sprawią, że będzie to wiele prostsze, a fugi będą lśnić jak nowe. Możesz również użyć renowatora do fug, który pomoże Ci skutecznie je odnowić. 

Pranie pralki

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pralkę należy regularnie czyścić, aby pozbyć się zalegających w niej, niewidocznych zanieczyszczeń, a pralka była dłużej sprawna. Zamiast kupować gotowe preparaty w sklepie wykorzystaj ocet. Do komory na płyn i proszek wlej 0,5 litra octu i włącz program na około 2 godziny, najlepiej w 90 stopniach. Jest to znacznie bardziej ekonomiczne, a równie skuteczne.

Butelki detergentów

Bateria łazienkowa bez kamienia

Uporczywy kamień osadzający się na bateriach łazienkowych to jedno z trudniejszych do usunięcia zabrudzeń w łazience. Na szczęście istnieje prosty sposób, a by uniknąć żmudnego szorowania. Wystarczy, że gazę lub ręcznik papierowy nasączysz obficie octem i przyłożysz go do baterii. Tak przygotowany okład pozostaw na co najmniej pół godziny. Po tym czasie przetrzyj porządnie baterię, gdyż kamień rozpuścił się pod wpływem octu. Pamiętaj jednak, a by nie używać w tym celu ręcznika papierowego z kolorowymi nadrukami, gdyż może on zostawić odbarwione ślady na metalu, których nie da się usunąć. Skuteczną alternatywą jest również kupienie dedykowanego środka do czyszczenia baterii łazienkowych i usuwania kamienia.

Udrażnianie odpływu

Często zmorą przy sprzątaniu łazienki są włosy, które pozostają w odpływie bądź zaplątują się w korki odpływowe, co zmniejsza drożność rur, a w efekcie prowadzi do zatkania odpływu. Dodatkowymi oznakami przytkanych rur jest nieprzyjemny zapach. Mimo dużej dostępności sklepowych preparatów udrażniających na bazie sody kaustycznej, korzystanie z nich nie zawsze jest bezpiecznie, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci, gdyż nawet ich opary są silnie toksyczne. Warto wiedzieć, że podobny efekt możemy uzyskać stosując mieszankę 1 szklanki octu, 1 szklanki sody oczyszczonej oraz gorącej wody. Aby oczyścić odpływ z zalegających złogów wsyp do niego szklankę sody i pozostaw na 5 minut. Po tym czasie zalej ją szklanką octu i zatkaj korek. Po pół godzinie wyjmij korek i wypłucz odpływ obficie gorącą wodą. Dzięki zachodzącym reakcjom chemicznym zanieczyszczenia zostaną usunięte.

O czym warto pamiętać?

Czysta łazienka to wizytówka zadbanego domu, dlatego warto zatroszczyć się o nią w odpowiedni sposób. Wykorzystując powyższe triki oszczędzisz sobie pracy, nerwów i sporo pieniędzy, które wydałabyś na zakup detergentów, hydraulika czy naprawę pralki. Dzięki dobrej organizacji pomieszczenie wyda się bardziej przestronne, a wszystkie potrzebne przedmioty znajdą się w zasięgu ręki. Twój dom może być funkcjonalny, czysty, bezpieczny i bardziej przyjazny dla środowiska.