3 sposoby na szybsze suszenie prania

Zdarzyło Ci się kiedyś znaleźć w sytuacji, kiedy ulubione jeansy nie wyschły, a bardzo, ale to bardzo chcesz je dzisiaj złożyć? Znamy to aż za dobrze! O ile w lecie robienie i suszenie prania nie sprawia absolutnie żadnych problemów, tak w zimie może okazać się prawdziwą męczarnia. Ciepłą porą roku możesz wystawić suszarkę z rozwieszonym praniem na zewnątrz i szybko cieszyć się suchymi ubraniami. Kiedy jednak robi się chłodniej, jesteśmy zmuszeni suszyć pranie w domowych pieleszach, co niestety trwa zdecydowanie dłużej i często pozbawia ubrania zapachu świeżości.

Suszenie prania na dworze

Jeśli jesteś jednym z tych szczęściarzy, którzy znaleźli się w posiadaniu pralki z funkcją suszarki lub po prostu suszarki mechanicznej, ten problem z pewnością Cię nie dotyczy. Z nowoczesną, wielofunkcyjną pralką to również nie problem. Jednak dla większości to wciąż kwestia, która potrafi przyprawiać o ból głowy. Czy istnieje jednak sposób, który pozwoli na awaryjne, szybkie wysuszenie prania? Przedstawiamy trzy wypróbowane przez nas sposoby na szybsze i efektywne suszenie prania za pomocą akcesoriów dostępnych w każdym domu!

Suszenie prania

Numer 1 – suszarka do włosów

Brzmi nieprawdopodobnie? Niekoniecznie! Ciepłe powietrze wydobywające się z suszarki pomoże osuszyć ubrania znacznie szybciej niż każda znana i tradycyjna metoda. Oczywiście zajmie to również chwilkę, ale z pewnością skróci czas oczekiwania na to, aż ubrania „same wyschną”. Potraktuj część garderoby, którą chcesz szybko wysuszyć suszarką do włosów z obu stron, następnie wyprasuj i gotowe! Radzimy jednak korzystać z tego rozwiązania w sytuacjach podbramkowych i sporadycznie. Sprawdzi się w nagłym wypadku, ale z pewnością nie pomoże w wysuszeniu całego kosza prania. Wygodne może się okazać skorzystanie z wieszaka, na którym możesz powiesić ubranie, by było Ci łatwiej wykonać całą operację. W podobny sposób jak suszarka do włosów zadziała na przykład wentylator czy grzejnik elektryczny. Powieś ubranie na krześle, czy wieszaku, potraktuj ciepłym nawiewem i gotowe.

Suszarka do włosów

Numer 2 - żelazko

Sprawdza się w awaryjnych sytuacjach nawet lepiej niż suszarka. Zanim jednak potraktujesz mokre lub wilgotne ubrania rozgrzanym żelazkiem, przykryj je bawełnianą ściereczką lub ręcznikiem. W ten sposób uchronisz je przed uszkodzeniami, jakie może spowodować gorące żelazko. Narażanie mokrych ubrań, w szczególności tych wykonanych z delikatnych tkanin, na bezpośrednie działanie wysokiej temperatury nie jest dobrym pomysłem.

Prasowanie

Numer 3 - skuteczne suszenie prania tradycyjnymi metodami

Bardzo często zdarza nam się popełniać kilka podstawowych błędów przy suszeniu prania. Jak często zdarzyło Ci się powiesić dopiero co wyjęte z pralki ubrania na grzejniku pokojowym? Z pewnością nie raz, nie dwa razy. A to poważny błąd. Grzejnik pokojowy może nam posłużyć jedynie do podsuszenia lekko wilgotnych ubrań. Układając świeżo uprane, mokre ubrania na kaloryferze sprzyjamy pochłanianiu wilgoci przez ściany pokoju, a co za tym idzie sprzyjamy rozwojowi pleśni.

Suszarka na pranie

Zapominamy, że mokre ubrania wymagają odpowiedniego rozwieszenia oraz swobodnego przepływu powietrza. Tylko tak możemy się upewnić, że ubrania nie tylko szybciej wyschną, ale również będą ładnie i świeżo pachniały. Zdarza się niestety, że całkowicie zapominamy o tych czy innych drobiazgach, które zapewniają efektywne suszenie prania. Nie pamiętamy na przykład o tym, że bielizna oraz skarpetki po upraniu powinny być rozwieszone pojedynczo, w odstępach, najlepiej przy użyciu zawieszanej suszarki. To niewymagające dużej przestrzeni rozwiązanie, pomoże zapewnić suszonemu praniu dopływ powietrza, nie zajmie dużo miejsca i pozwoli na mądrą segregację prania – parami. Osuszacz można zawiesić w dowolnym miejscu oraz równie szybko rozmontować, kiedy zajdzie taka potrzeba. Susząc swetry i chcąc zadbać o to, by nie straciły swojego kształtu, powinniśmy je suszyć „na płasko”, na przykład na ręczniku. Spodnie natomiast należy rozwieszać nogawkami „do góry”. Te wszystkie, pozornie banalne czynności z pewnością pomogą nam skutecznie i szybko wysuszyć nasze pranie.

Suszarka na pranie