3 sposoby na zabawy z dzieckiem w domu

Czas spędzony z dzieckiem w domu to nieraz czas wyzwań dla rodzica - jakie zabawy zorganizować z dzieckiem, by było jednocześnie zajęte, rozwijało swoją kreatywność i było możliwe w warunkach domowych? Na szczęście z pomocą przychodzi kilka pomysłów, które nieraz sami wykorzystywaliśmy w chwilach nudy we własnym dzieciństwie. Gotowi na podróż do świata przygód dziecka? Zaczynamy!

Mamo, tato, zbudujmy bazę!

Każdy z nas choć raz w czasach dzieciństwa budował bazę - czasami była to twierdza odpierająca atak wojsk młodszego brata, czasami tajemnicza grota, a nawet wnętrze rakiety kosmicznej, która szykuje się w międzyplanetarną podróż. Wszystkie te pomysły łączyły jeden szczegół - wyjątkowa prostota zabawy. Wystarczyły nam koc, krzesła i poduszki by stworzyć w pokoju dziecka zupełnie nowy świat. Ten pomysł możemy wykorzystać również dzisiaj. Do jego wykonania będziemy potrzebowali bardzo łatwych do zorganizowania elementów takich jak:

 • krzesła
 • fotele
 • koce
 • kołdry
 • książki (posłużą jako obciążniki)
 • poduszki
 • materace podłogowe (jeśli je mamy)
 • oświetlenie dekoracyjne, łańcuchy, girlandy (warto sprawdzić, czy mają odpowiednie atesty. Odpowiednio dobrane oświetlenie dekoracyjne dla dziecka może być świetnym sposobem na spędzanie wieczorów w bazie)

Jeśli chodzi o samą budowę bazy, nie ma uniwersalnej recepty - ważne, żeby pobudzić swoją kreatywność i wykorzystywać nasze codzienne przedmioty do budowania. Najłatwiejszym w wykonaniu pomysłem jest wykorzystanie do budowy bazy wysokiego stołu, na który narzucimy koce. Pod kocem, pomiędzy krzesłem, a stołem możemy stworzyć dodatkowy “pokój” albo cieszyć się jeszcze większą ilością miejsca do zabawy.

W co możemy się bawić gdy już mamy bazę? W tym miejscu ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ze złożoną bazą możemy spokojnie bawić się w rycerzy, Indian, grotołazów czy po prostu wykorzystać to miejsce do odpoczynku, wspólnego czytania i gier. Dodatkowy pomysł: ustalmy z dziećmi hasło, które uprawnia do wejścia do bazy, szczególnie jeśli jest to baza rycerska lub wybieracie się w kosmos.

Kreatywne zabawy z dzieckiem w domu przy pomocy farb

Twoje dziecko uwielbia kolorować i rysować, ale zwykłe kolorowanki to już za mało? W tym przypadku polecamy wybranie czegoś większego, co może zaangażować nie tylko dziecko, ale również Ciebie w tworzenie. Takim pomysłem są niewątpliwie obrazy do malowania po numerach, które wyglądają niesamowicie po ukończeniu, a są stosunkowo łatwe do wykonania.

Obrazy do malowania po numerach są szczególnie trafnym pomysłem na zabawę w domu z dzieckiem w wieku od 7 do 9 lat, ale mogą być również dobrym wyborem dla dzieci w innym wieku. Specjalnie dedykowany zestaw do malowania po numerach zawiera płótno, pędzle oraz oznaczone liczbami farbki, które nakierowują na odpowiednie obszary do malowania na płótnie.

Malowanie obrazów

Kreatywnie i ładnie - gotowy obraz, który namalujesz razem ze swoim dzieckiem, możesz zawiesić w jego pokoju, jako dekorację i dumę z twórczego dzieła.

Malowanie po numerach nie jest tą zabawą, która może się sprawdzić? Dobrą alternatywą, szczególnie dla młodszych dzieci, są samoprzylepne tablice kredowe, które można nakleić w pokoju dziecka. W tym przypadku nie tylko zabezpieczamy ściany przed zabrudzeniami, ale stwarzamy dodatkowe miejsce do nauki i zabawy.

Do czego się przyda tablica kredowa? Zarówno do nauki i zabawy. Oprócz tego posiadanie tablicy kredowej oswaja dziecko z dosyć stresującym na początku korzystaniem z tablicy w szkole, więc świetnie ten przedmiot sprawdzi się dla przyszłych uczniów. A oto niektóre pomysły na zabawy z dzieckiem przy tablicy:

 • Klasyczna krzyżówka - możemy znaleźć w internecie proste krzyżówki dostosowane do wieku lub ulubionej tematyki i rozwiązywać razem z dzieckiem.
 • Kalambury - ta znana zabawa jest świetna zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Weź kredę w dłoń, przygotuj listę haseł i narysuj zagadkową frazę, którą wyciągniesz na karteczce. Przykładowe pomysły na kalambury znajdziesz w internecie, możesz również posiłkować się własną wyobraźnią.
 • Gra w skojarzenia - wytypuj słowo i wyrusz w słowotwórczą podróż ze swoim dzieckiem.
 • Nauka innego języka przy pomocy tablicy - wolny czas to również dobry pomysł na naukę języka poprzez zabawę. Możemy wypisywać słowa na tablicy i inspirować dzieci do zgadywania ich znaczenia poprzez podpowiedzi oraz kalambury. Nauka poprzez zabawę to niezwykle efektywny proces edukacji, który przynosi również niebywałą przyjemność i satysfakcję.
 • Gry planszowe - klasyczny sposób na świetną zabawę!

Każdy z nas zna gry planszowe jako rozrywkę w wolnym czasie. Ten rodzaj zabawy jest również świetny jako spędzenie czasu z dzieckiem - rozwija jego wyobraźnie, pamięć i kreatywność.

Jakie zabawki oraz gry warto wybrać do zabawy z dzieckiem?

 • Memory
 • Domino
 • Bierki
 • Chińczyk
 • Halma
 • Warcaby
  Gry planszowe

  Szczególnie polecamy grę memory, która doskonale rozwija zdolność kojarzenia oraz pamięć. No i jest oczywiście frajdą również dla rodziców.