3 sposoby na zbyt małą ilość miejsca w kuchni

Mała kuchnia to prawdziwe wyzwanie. Jak zmieścić zastawę, akcesoria i sprzęty kuchenne na ograniczonej powierzchni? Trudne przestrzenie wymagają sprytnych rozwiązań – dziś poznacie 3 sposoby na uporządkowanie małej kuchni tak, żeby wszystko się pięknie zmieściło.

Jak zorganizować przestrzeń w szafkach kuchennych?

Właściwe ustawienie zastawy czy akcesoriów w szafkach kuchennych powoli nam zmieścić w nich więcej rzeczy. Wyciąganie połowy zawartości tylko po to, aby dostać się do tego, co znajduje się z tyłu bywa denerwujące. Musimy również pamiętać o tym, że porcelanowa zastawa jest krucha i delikatna. Niewłaściwie przechowywana może się po prostu zniszczyć.

Bardzo praktycznym pomysłem na przechowywanie zastawy stołowej jest specjalny stelaż na talerze – sprytna półka kuchenna. Model narożny to zdecydowanie więcej miejsca w szafce na inne przedmioty. Półki w różnych rozmiarach pomagają uszeregować odpowiednio wszystkie elementy zastawy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy ustawić cały komplet talerzy na powierzchni, którą do tej pory zajmował tylko jeden rozmiar talerzy. Twoje porcelanowe skarby będą bezpieczne i zawsze uporządkowane.

Polka kuchenna

Mało miejsca na blacie kuchennym, co zrobić?

Mała kuchnia to również niewielkie blaty robocze. A przecież nie tylko przygotowujemy tam posiłki – jest to miejsce, na którym ustawiamy akcesoria kuchenne, które chcemy mieć zawsze pod ręką. Montowanie dodatkowych półek i relingów na stałe może być kłopotliwe, poza tym zmniejszają nam one prześwit między szafkami, co psuje cały wygląd kuchni.

Jest na to sprytne rozwiązanie – półki kuchenne stojące na blacie. Lekkie, ale stabilne konstrukcje, które nie pomniejszą optycznie kuchni. Zwiększą przestrzeń do przechowywania nie pomniejszając przy tym znacząco blatu roboczego. Wykorzystujmy kąty i rogi do ustawiania takich konstrukcji. W ten sposób zyskujemy dodatkowe półki – na przyprawy, oliwy czy książki kucharskie. Metalowa półka narożna z relingiem i haczykami pomieści również podręczne utensylia kuchenne. Wszystko we właściwym porządku, a wygląda to niezwykle lekko i nowocześnie.

Polka kuchenna nablatowa

Metalowa półka będzie pasować do nowoczesnej kuchni, natomiast jeśli nasza zabudowa jest wykonana z drewna postawmy na narożną półkę kuchenną nablatową wykonaną z bambusa. Dlaczego? W kuchni jest dużo wilgoci, a bambus to drewno, które jest odporne na jej działanie. Nie odkształca się i nie zmienia swojej struktury, co więcej jest bardzo trwały i pasuje do większości odcieni naturalnego drewna.

Narożna półka kuchenna może mieć kilka poziomów – zyskujemy zatem miejsce na kilku płaszczyznach. Możemy na niej ustawić słoiczki z przyprawami, dekoracyjne słoje z makaronem w różnych kształtach czy ulubione książki kucharskie. Pod konstrukcją wciąż pozostaje dużo miejsca na blacie, a nasza kuchnia zyskuje dodatkową powierzchnię do przechowywania. Takie półki to niewielki koszt, nie wymagają skomplikowanego montażu, więc możemy zainstalować je samodzielnie.

polka kuchenna na blat

Stwórz przyjazne miejsce do gotowania

Gotowanie to proces, który wymaga dobrego zorganizowania przestrzeni. Potrzebujemy zatem uporządkowanego i przyjaznego miejsca. Dużo łatwiej gotuje się w kuchni, w której wszystko jest pod ręką i wydostanie małego, ale potrzebnego akcesorium z szafki nie wymaga od nas umiejętności akrobatycznych. Mała kuchnia może być równie pojemna, jak duża – wystarczy odrobina wyobraźni i kilka sprytnych akcesoriów.