4 rośliny, które pomogą Ci lepiej spać

Dobroczynne działanie roślin zostało potwierdzone przez NASA! Wyszczególniono również zasady korzystania z tych cudownych właściwości. Powietrze wolne od toksyn, substancji chemicznych i innych niebezpiecznych zanieczyszczeń sprzyja błogiemu odpoczynkowi. Dopływ czystego tlenu jest szczególnie ważny podczas snu! Błogi sen ułatwiają także olejki eteryczne wydzielane przez kwiaty niektórych roślin. Które rośliny pomogą Ci zasnąć i oczyszczą powietrze w mieszkaniu? Warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

Tajemnica niesamowitych właściwości roślin

Niektóre z roślin wspomagają likwidację amoniaku, benzenu, ksylenów, aldehydu mrówkowego czy trichloroetylenu. Substancje te mogą powodować ból głowy i trudności w zasypianiu. To tylko jeden z negatywnych aspektów ich działania. Skutki wdychania trujących związków mogą zakończyć się naprawdę groźnie. Jak się przed tym uchronić i spokojnie spać każdego dnia? Jedna taka roślina o dobroczynnym działaniu powinna przypadać na 10 metrów kwadratowych. Warto również umożliwić dopływ powietrza bezpośrednio do korzeni rośliny. Układ korzeniowy roślin, mikroorganizmy żyjące w glebie oraz chlorofil to podstawowe aspekty, które odpowiadają za oczyszczanie powietrza. Dlatego świetnym uzupełnieniem działania roślin będą doniczki ceramiczne. Struktura ceramicznych donic jest porowata i dzięki temu "oddycha", a powietrze dostaje się do korzeni. Ponadto nadmiar wody jest likwidowany w sposób naturalny, dzięki zastosowaniu otworów. Dodatkowo doniczki ceramiczne wykonane są z materiału w 100 % ekologicznego. Im zdrowsza, lepiej rozwijająca się roślina tym lepszym jest oczyszczaczem powietrza. To wieloletni, bezproblemowy oczyszczacz, którego nie trzeba obsługiwać, czyścić, wymieniać. Nie chodzi jednak wyłącznie o oczyszczenie. Warto wyposażyć sypialnię także w rośliny, których zapach wprowadza w stan beztroskiego relaksu. Poniższa lista to zestawienie czterech, wybranych roślin, które pomagają zdrowo spać!

Roslina w doniczce

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat jest, obok chryzantemy wielokwiatowej, jedną z najskuteczniejszych roślin oczyszczających powietrze. Chryzantema wielokwiatowa uprawiana jest głównie w ogrodach, dlatego pod kątem wnętrza warto skupić się na skrzydłokwiecie. Ta niepozorna roślina likwiduje unoszący się w powietrzu formaldehyd, benzen, ksylen, trichloroetylen i tlenek węgla. Ponadto roślina ta nawilża powietrze, co również ma niebagatelny wpływ na łatwość w zasypianiu. Skrzydłokwiat kwitnie latem i jesienią, a jego białe kwiaty wyglądają zachwycająco. Jak pielęgnować tą pożyteczną roślinę? Nie ma powodu, aby obawiać się o odporność rośliny na szkodniki. Jest ona pod tym względem niebywale wytrzymała. Roślina świetnie rozwija się w półcieniu. Ziemia musi być dobrze spulchniona, uzupełniona o kompost i piasek. Zaleca się doniczkę ceramiczną, ze względu na przepuszczalność. Skrzydłokwiat nie może być uprawiany w ziemi nadmiernie nawodnionej.

Skrzydlokwiat w mieszkaniu

Dracena odwrócona

Ta egzotyczna roślina wspaniale się prezentuje, a na dodatek oczyszcza powietrze z benzenu, aldehydu mrówkowego, trichloroetylenu i ksylenu. Jakie warunki należy zapewnić dracenom? Przydatne będą doniczki ceramiczne z otworami oraz dobrze nasłonecznione miejsce w pokoju, na przykład parapet. Nasłonecznienie nie może być jednak nadmierne, dlatego poleca się umieszczanie draceny na parapecie okna wschodniego lub zachodniego. Roślinę trzeba również regularnie podlewać. Nadmiar wody jest usuwany na bieżąco, dzięki otworom w donicach. Warto również pamiętać, że zimą dracena potrzebuje odrobinę odpoczynku. W tym okresie ziemia powinna być delikatnie osuszona i można zmniejszyć częstotliwość podlewania. Warto pamiętać, aby dracenę umieścić z daleka od zwierząt, dla których może być toksyczna po spożyciu.

Dracena w mieszkaniu

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to roślina o potężnych właściwościach. Bogactwo substancji aktywnych zawartych w bluszczu docenił przemysł farmaceutyczny, kosmetyczny, a niedawno również naukowcy z NASA. Znany wszystkim, popularny bluszcz pospolity poradzi sobie z benzenem, ksylenem, formaldehydem i trójchloroetylenem. To jednak nie wszystko! Bluszcz wspomaga leczenie chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli i astma. Dodatkowo substancje zawarte w bluszczu ograniczają rozwój bakterii i wirusów. Dlatego ekstrakty z bluszczu wykorzystywane są do produkcji syropów i pastylek. Lista pozytywnych właściwości bluszczu jest bardzo długa. Trzeba jednak uważać, ponieważ bluszcz może być toksyczny. Negatywne skutki mogą nastąpić po kontakcie ze skórą. Przede wszystkim należy unikać spożywania owoców bluszczu, a więc jagód. Jak uprawiać bluszcz pospolity w domu? Ta roślina lubi półcień i wilgoć. Im ciemniejsze są liście, tym mniej słońca potrzebuje bluszcz.

Lawenda

W tym przypadku nie chodzi o oczyszczanie powietrza, ale o olejki eteryczne. Udowodniono ich niezwykłe działanie relaksujące i ułatwiające zasypianie. Jak działa lawenda? Spowalnia tętno i przygotowuje organizm do snu. Dodatkowo, pomaga niwelować stany lękowe i uspokaja. Lawendowy olejek eteryczny ma także pozytywny wpływ na częstotliwość faz REM. Wyniki badań świadczą o ogromnym znaczeniu tej fazy snu. Zaobserwowano, że ssaki pozbawione fazy REM umierają w ciągu zaledwie kilku tygodni. Zapach fioletowych kwiatów sprawia również, że wzrasta poziom hormonów szczęścia. Zdecydowanie warto więc uzupełnić kolekcję roślin oczyszczających o tą niesamowitą roślinę. Gałęzie należy regularnie przycinać, dlatego lawendę można ususzyć jeszcze zanim jej kwiaty zwiędną. Tak przygotowany susz warto umieścić w lnianym woreczki i włożyć pod poduszkę. Pomieszczenia pachnące lawendą sprzyjają dobremu nastrojowi w nocy, jak też w ciągu dnia. Lawenda kwitnie w okresie letnim. Kwiaty należy umieścić na parapecie okna w miejscu dobrze nasłonecznionym. Podłoże musi być dobrze rozpulchnione i stosunkowo suche. Jeśli sypialnia znajduje się na parterze, rabaty z lawendą można zasadzić pod oknami. Zapach jest tak intensywny, że bez trudu rozprzestrzeni się w pomieszczeniu!

Oprócz lawendy, aromaterapię można zafundować sobie także dzięki uprawie jaśminu. Intensywny, piękny zapach kwiatów jaśminu uspokaja i wprowadza w stan relaksu. Zapach lawendy i jaśminu w połączeniu z działaniem oczyszczających roślin zagwarantuje domownikom zdrowy sen. Aspekt ten ma ogromne znaczenie dla zdrowia całego organizmu! Wykorzystanie tych roślin jest zarazem sposobem na stworzenie błogiej atmosfery w ciągu dnia. Dom powinien być prywatną sferą odpoczynku. Warto więc skorzystać ze zbawiennego działania aromaterapii i naturalnych oczyszczaczy powietrza.