4 sposoby na bycie Less Waste

Less Waste to nie kolejna moda, to konieczność. Prognozy są straszne – jeśli nie zmienimy myślenia, zginiemy zasypani własnymi śmieciami. Najbardziej przerażające jest jednak to, że podczas gdy miliony ludzi głoduje, mieszkańcy bogatych krajów marnują i wyrzucają tony jedzenia.

Na czym polega filozofia Less Waste?

Chodzi tutaj o jak najskuteczniejsze ograniczenie ilości odpadów, które produkujemy. Więcej opakowań szklanych i papierowych, plastik tylko wtedy, gdy nie mamy wyjścia. Skrupulatne planowanie zakupów i wykorzystywanie resztek do zrobienia smacznych przekąsek.

W Polsce jeszcze niedawno na zakupy chodziło się zawsze z własną siatką, mleko i jego przetwory sprzedawano w szklanych butelkach, a napoje w butelkach zwrotnych. Nasze babcie i mamy były mistrzyniami gotowania i pieczenia ciast z tego, co aktualnie było w domu. Takie to było wymuszone przez ustrój Less Waste, ale warto zapytać o radę mam i babć, okaże się, że są prawdziwą skarbnicą pomysłów.

Plastik nas zalewa!

Z pewnością widziałeś już zdjęcia dzikich zwierząt uwięzionych w plastikowych odpadach. Plaż, które niegdyś były dziewicze, dziś zasłane są plastikowymi butelkami wyrzucanymi przez morze? Muszę Cię rozczarować – umieszczenie pod zdjęciem płaczącej emotki na nic się nie zda. Musisz zmienić myślenie i na co dzień zacząć dbać o to, aby plastiku nie przybywało.

Najgorszą zmorą są butelki, kupujemy hektolitry napojów rocznie, to daje kilkaset plastikowych butelek rocznie. Butelek, które będą się rozkładać przez tysiące lat. Zacznij więc, od tego aby przestać kupować jednorazowe butelki. Kup solidną butelkę, którą możesz śmiało napełnić wodą z kranu. Wbrew mitom jest zdrowa i bezpieczna – zdecydowanie zdrowsza niż napoje energetyczne.

Takie rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, po pewnym czasie przekonasz się jak dużo pieniędzy zostało Ci w portfelu przez jedną małą zmianę. Dobrej jakości bidon termiczny sprawdzi się w gorący dzień – napój będzie trzymać temperaturę przez kilka godzin. Przyda się zarówno na co dzień, jak i podczas treningów na siłowni.

Butelka na wode

Zabieraj własne opakowania

Możesz zastąpić siatki torbą z tkaniny i nosić ją zawsze przy sobie. Możesz też pójść o krok dalej! Część hipermarketów ma już stoiska, na których możesz kupować produkty sypkie na kilogramy. I nie są to tylko produkty własne, ale również kasze, makarony i płatki znanych marek. W sklepach ekologicznych to już powszechna praktyka – możesz do takiego sklepu przyjść z własnym pojemnikiem.

Gdy wybierasz się na lokalny targ lub do warzywniaka poproś o to, aby sprzedawca pakował warzywa i owoce do Twojej siatki. Jesteś smakoszem kiszonek i marynat? Pani na targowisku bez problemu zapakuje Ci ogórki, oliwki czy kiszoną kapustę do Twojego opakowania. Tak samo garmażerka i jedzenie na wynos – nikt już nie ma problemu z tym, że chcesz aby zamówienie zapakowano Ci do Twoich pojemników zamiast styropianowej jednorazówki. Znam bar mleczny, w którym Panie pakowały danie do pracowniczych pudełek zanim ktokolwiek usłyszał o filozofii Less Waste.

Kawa na wynos - termokubek

Plastikowe i styropianowe kubki na kawę już od dawna są passe. Bez względu na to jakie logo na nich widnieje. To kolejne śmieci, których produkcji można uniknąć. Lubisz pić kawę w drodze do pracy? Zrób ją w domu i wlej do termokubka. Kawa będzie przyjemnie ciepła dłużej niż w plastiku i oczywiście dużo tańsza. Jeśli uwielbiasz smak kawy z konkretnej kafeterii lub jesteś w drodze to też nie jest problem. Wystarczy, że podasz Pani własny kubek, nie tylko naleją Ci do niej ulubionej kawy, ale jeśli poprosisz nawet umyją wpierw Twój termokubek.

Designerski termokubek

Less Waste w kuchni

Ta ekologiczna filozofia opiera się przede wszystkim na przemyślanych zakupach. Czasem nie da się kupić ilości produktu dokładnie przewidzianej w przepisie. Siłą rzeczy zostają nam resztki jedzenia. Warto podjąć się małych kulinarnych eksperymentów i przyrządzać z nich nowe potrawy. Nasze mamy mówiły o nich „na winie” czyli co się nawinie. Resztki warzyw możemy zamienić w sałatkę lub zapiekankę. Czerstwy chleb opanierować w jajeczku i podsmażyć na słono lub zrobić sobie pachnące cynamonem tosty francuskie. Resztki owoców zamienić w koktajl lub zjeść z jogurtem naturalnym.

A co z folią aluminiową i całymi metrami papieru do pieczenia? Możemy ich nie stosować, jeśli zaopatrzymy się w specjalną, silikonową matę do pieczenia. Co więcej jest to sprytne akcesorium, które może mieć wiele zastosowań w kuchni. Możemy na niej przypiec grzaneczki z czerstwawych bułeczek, następnie umyć i stosować na inne sposoby. Nasza mata Doskonale sprawdzi się jako podstawka pod gorące garnki lub blaszkę z ciastem. Możemy jej również używać jako ociekacz do suszenia naczyń.

Silikonowa mata do pieczenia

Sprytne, prawda? Wielką zaletą Less Waste jest to, że skłania nas ona do myślenia i pobudza kreatywność. Gadżety takie, jak termokubek, butelka czy mata silikonowa to tylko kilka inspiracji. Szukajmy ekologicznych rozwiązań na miarę naszych potrzeb. A jeśli przy tym jeszcze zrobimy coś dla środowiska naturalnego i zaoszczędzimy pieniądze to okazuje się, że stosowanie Less Waste ma same plusy.