5 pomysłów na oszczędzenie miejsca i wzbogacenie domowej siłowni

Żyjemy w czasach, w których dbanie o dobre zdrowie i kształtną sylwetkę jest wyjątkowo trudne. Jednocześnie nigdy wcześniej bycie fit nie było tak bardzo modne. Na każdym rogu otwierają się nowe siłownie, a w ofercie jest coraz więcej zajęć - zarówno dla osób ceniących sobie statyczne rozciąganie, jak i oczekujących od trenera jak najbardziej wymagającego programu. Często jednak na drodze z domu do siłowni można natrafić na wiele rozproszeń i demotywacji, dlatego część osób zaczyna urządzać swego rodzaju siłownię w domach. Poniżej przedstawiono kilka propozycji na zaaranżowanie takiej przestrzeni w sposób wygodny i nie zajmujący zbyt dużo miejsca.

Dlaczego warto zainwestować w domową siłownię?

Część osób zastanawia się nad zasadnością wydawania pieniędzy na własny sprzęt, podczas gdy może korzystać z ogólnodostępnych siłowni i miejsc ćwiczeń. Jednym z pierwszych argumentów jest oszczędność pieniędzy. Za karnet należy płacić co miesiąc, natomiast raz kupiony sprzęt - jeśli będzie dobrze konserwowany - posłuży latami. Ponadto za swego rodzaju oszczędność ekonomiczną można uznać dodatkowy czas. Nie trzeba nigdzie dojeżdżać ani dostosowywać się do godzin otwarcia. Nie marnuje się też czasu na czekanie w kolejce do wybranego sprzętu. Dzięki temu można poświęcić dodatkowe minuty lub nawet godziny na trening albo spędzić go na spotkaniach ze znajomymi czy z rodziną. Trzeci argument trafi szczególnie do osób, które nie czują się zbyt komfortowo w przestrzeni publicznej. Jeśli masz własną domową przestrzeń z hantlami do ćwiczeń, nie musisz przebywać w obecności innych osób. Łatwo unikniesz niestosownych komentarzy i wścibskich spojrzeń.

domowa siłownia

Wielofunkcyjne wyposażenie

Jednym z najprostszych, ale i prawdopodobnie najkosztowniejszych sposobów na urządzenie domowej siłowni, jest zakup jednego urządzenia wielofunkcyjnego, które będzie można wykorzystać do ćwiczeń na różne partie ciała. Na rynku dostępne są modele, które łatwo złożysz tak, aby nie zajmowały dużo miejsca lub chowały się do specjalnej szafy. To drugie rozwiązanie jest szczególnie istotne, jeśli nie możesz wydzielić specjalnego pomieszczenia na hantle do ćwiczeń i inne sprzęty. Jeżeli nie zależy Ci na wzmacnianiu poszczególnych partii, możesz ustawić w domu jedno urządzenie angażujące większość mięśni, np. orbitrek. Pamiętaj jednak, aby zawsze stawiać stacjonarne sprzęty na specjalnie przeznaczonej do tego macie. Dzięki temu unikniesz uszkodzenia podłogi.

mężczyzna na domowej siłowni

Inwestuj w najważniejsze sprzęty

Jedną z najprostszych metod zaoszczędzenia miejsca w domowej siłowni jest zastanowienie się, jakich sprzętów tak naprawdę potrzebujesz. Nie potrzebujesz kupować całego asortymentu sklepu sportowego, wystarczą Ci te przedmioty, których będziesz regularnie używać. Najczęstszymi propozycjami do domowej siłowni są między innymi: atlas do ćwiczeń - przyrząd do treningu siłowego, zapewniający skuteczne ćwiczenia niemal wszystkich partii mięśniowych; bieżnia do biegania - polecana dla osób prowadzących siedzący tryb życia, pomaga wzmacniać mięśnie łydek, ud i pośladków; rower stacjonarny - bardzo popularna propozycja, nie wymaga zbyt dużej uwagi, wzmacnia jednak głównie dolne partie ciała; orbitrek - propozycja dla osób szukających jednego urządzenie do wszystkich partii oraz stepper i hantle do ćwiczeń - pozwalają wzmacniać osobni górne i dolne partie. Wybierz z powyższej listy swoje ulubione przyrządy lub takie, które wzmacniają najważniejsze dla Ciebie miejsca. Jeśli wśród wymienionych nie ma niczego, co Twoim zdaniem powinieneś mieć w domu, znajdź takie akcesoria, które sprawdzą się najlepiej dla Ciebie. Jest to najbardziej podstawowy sposób na oszczędność miejsca - nie kupować zbędnych przedmiotów.

eliptyczny rowerek do ćwiczeń

Proste sprzęty, które można schować w szafie

Kompletowanie domowej siłowni nie zawsze musi się wiązać z zakupem drogich i dużych przyrządów. Jeśli masz odrobinę przestrzeni, wystarczy Ci mata do ćwiczeń i podstawowy sprzęt sportowy. Zestaw hantli do ćwiczeń, skakanka z obciążeniem, ekspander gumowy czy pas do ćwiczeń aerobowych nie zajmują dużo miejsca i można je spokojnie zmieścić w szafie po zakończonym treningu. Wartym uwagi sprzętem jest równoważnia. Pozwala ona na ćwiczenie balansowania oraz kształtowanie i modelowanie sylwetki, a po skończonym treningu masaż mięśni. Tego typu sprzęty mają też tą przewagę, że wiosną czy latem można zabrać je na zewnątrz i wykonywać trening na świeżym powietrzu. Warto również zwrócić uwagę na przyrządy pomagające wykonywać podstawowe ćwiczenia, np. podpórki do robienia pompek czy uchwyty do ćwiczenia mięśni brzucha. Dzięki nim można wygodniej i bezpieczniej wykonywać ćwiczenia, od których wszyscy zaczynają domowe treningi. Możesz również wykorzystać przedmioty codziennego użytku - na przykład istnieje bardzo dużo propozycji ćwiczeń z krzesłem.

ćwiczenia na macie

Zorganizuj przestrzeń tak, by łatwo z niej korzystać

Jeśli organizujesz domową siłownię, pamiętaj, aby zaaranżować ją w taki sposób, by chciało się z niej korzystać. Zachowaj jasne kolory, ewentualnie dodaj jakiś żywy akcent i dopilnuj, aby chciało Ci się przebywać w tym miejscu. Bardzo ważnym elementem jest system wentylacji. Jeśli będzie wadliwy, pomieszczenie szybko przesiąknie potem, a ćwiczenia staną się katorgą. Zadbaj również o bezpieczeństwo. Przedmioty powinny mieć swoje miejsce, które nie będzie zagrażać Twojemu zdrowiu. Zagracona i nieuporządkowana przestrzeń jest nie tylko nieestetyczna, ale też może przyczynić się do spowodowania lub zwiększenia urazu w wyniku wypadku.

Atrakcyjna kobieta z hantlami

Zadbaj o podstawowy poziom wiedzy

Sport to zdrowie, jednak wykonywany nieprawidłowo może spowodować kontuzje i urazy. Jeśli przygoda z treningiem jest dla Ciebie czymś zupełnie nowym, odwiedź siłownię kilka razy z osobistym trenerem. Dowiedz się, jak używać interesujących Cię sprzętów i jak prawidłowo wykonywać podstawowe ćwiczenia. Z tą wiedzą indywidualny trening z hantlami do ćwiczeń przyniesie pożądany skutek. Część trenerów prowadzi również zajęcia indywidualne w domu klienta.

Jak widać, organizacja domowej siłowni nie musi być wcale skomplikowana. Część sprzętów można schować w szafie i wyciągać tylko na treningi, a inne nie zajmują aż tak dużo miejsca. Jeśli wiesz, czego chcesz i masz plan, z łatwością zorganizujesz domową siłownię na małej powierzchni. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem indywidualnych ćwiczeń skonsultować się z trenerem osobistym. Unikniesz w ten sposób kontuzji i niechęci do wykonywania ćwiczeń.