5 pomysłów na udany piknik wiosenny

Piknik to świetny sposób na przyjemne spędzanie czasu na łonie natury z rodziną i znajomymi - wszyscy mogą zapomnieć na jakiś czas o codziennych problemach i odprężyć się. Jedzenie na świeżym powietrzu nabiera zupełnie nowych smaków.

Korzystając z okazji możesz też zaplanować zajęcia i zabawy, których nie można organizować w domu. Oto kilka wskazówek, dzięki którym Twój piknik będzie jeszcze bardziej udany, a uczestnicy zapamiętają go na długo.

1. Zapewnij sobie i bliskim pyszne przekąski

Dobre jedzenie na pikniku to podstawa. Oczywiście nie należy przesadzać - nie jest to miejsce na wykwintne potrawy i wielodaniowe posiłki. Najważniejsze, żeby każdy mógł zjeść coś, co lubi.

Podczas pikniku najlepiej sprawdzą się zimne przekąski - takie jak kanapki, wcześniej usmażone naleśniki czy ulubione rodzaje sałatek. Taca drewniana z taką zawartością szybko przyciągnie Twoich bliskich! Jeżeli zdecydujecie się zostać na miejscu trochę dłużej, świetnym pomysłem może być zabranie ze sobą grilla, kiełbasek i świeżych bułek, a także keczupu i musztardy. Podgrzane nad ogniem pieczywo i mięso szybko uzyska aromatyczny smak i chrupiącą konsystencję. Taki posiłek może być potraktowany jako obiad na świeżym powietrzu.

Piknik to także idealna okazja do skosztowania specjalnie przygotowanych słodkości. Może to być największa atrakcja dla najmłodszych uczestników wyprawy - dzieci szybko nabierają apetytu na dworze i uwielbiają słodkie przysmaki. W gorący dzień na piknikowy deser najlepiej sprawdzi się proste, soczyste ciasto oraz patera na owoce wypełniona truskawkami, jabłkami i bananami.

Spotkanie na pikniku

2. Przygotuj różnorodne napoje

Odpowiednie nawodnienie to podstawa zdrowego trybu życia. Nie zapomnij zabrać ze sobą soków, ulubionych napojów oraz dużej ilości wody. Szczególnie ważne jest, abyś pamiętał o niej w gorące dni. Wysokie temperatury wzmagają wydzielanie potu, który odparowuje przez skórę, aby schłodzić w ten sposób ciało.

W chłodniejsze dni możesz zabrać ze sobą gorącą wodę, zapobiegając jej wychłodzeniu przy pomocy termosu. Idealna temperatura do zaparzenia herbaty najczęściej nie przekracza 80°C, więc jeżeli zagotujesz wodę i przelejesz ją do termosu, w trakcie pikniku prawdopodobnie będzie miała już idealną temperaturę do zaparzenia kawy lub herbaty.

Jeżeli zależy ci na schłodzonych napojach, również możesz skorzystać z termo-szczelnych pojemników. Wystarczy, że po wyciągnięciu z lodówki przelejesz napój do termosu. Możesz również umieścić wewnątrz kostki lodu z zamrażarki, a na miejscu wrzucić je do szklanek z piciem.

Wspólna zabawa

3. Odpowiednia zastawa, dobrze zapakowany prowiant i podkładka pod koc

Zastawa na piknik nie powinna być skomplikowana - ma być prosta i praktyczna. Warto, żeby wizualnie wpisywała się w klimat beztroski i relaksu. Każdy z nas kojarzy popularne fotografie prezentujące sielankowe pikniki na kocu pod drzewem. Spróbuj zapewnić sobie równie przyjemne wspomnienia!

Prowiant przyniesiony w wiklinowym koszu i patery dekoracyjne pełne kuszących przekąsek z pewnością zaostrzą apetyt wszystkich uczestników pikniku. Przygotuj również wcześniej odpowiednią matę, która będzie dostatecznie gruba, żeby wyeliminować wszelkie nierówności spod koca. Ważne jest także, by była ona odporna na wodę, a jej powierzchnia zapewniła wszystkim komfortową ilość miejsca. Trawa o poranku często jest mokra od rosy, a wystające korzenie, gałęzie, żołędzie i szyszki potrafią być sporym utrudnieniem w znalezieniu odpowiedniego miejsca. Odpowiednio dobrana mata rozwiąże ten problem.

Najlepiej, aby całe piknikowe wyposażenie składało się z rzeczy, które przydadzą Ci się również w innych sytuacjach - możesz kupić wcześniej dekoracje stołu na stronie emako, a następnie korzystać z nich na co dzień w domu. To doskonały sposób na oszczędzenie pieniędzy i uniknięcie gromadzenia zbędnych przedmiotów.

Jedzenie i napoje

4. Aktywnie spędzony czas to również odpoczynek

Jeżeli zdecydujesz się spędzić z bliskimi cały dzień na łonie natury, możesz urozmaicić piknik o rozrywki zapewniające ruch na świeżym powietrzu. Doskonałym pomysłem może być zabranie ze sobą coraz bardziej popularnej w Polsce liny Slackline.

Jest to taśma o szerokości kilku centymetrów, którą rozwiesza się na wysokości około metra, na przykład między dwoma dużymi drzewami. Cała zabawa polega na tym, żeby nauczyć się na niej chodzić i zawracać, samodzielnie utrzymując równowagę i nie dotykając ziemi. Taka rozrywka jest prosta i bezpieczna, daje dużo radości, a także pomaga rozwijać poczucie równowagi i zdolności motoryczne.

Specjalistyczny sprzęt można kupić przez internet już za kilkadziesiąt złotych. Taka zabawa doskonale sprawdzi się jako urozmaicenie czasu dla dorosłych, a dzieciom może zapewnić zajęcie na cały dzień. Świetną rodzinną rozrywką może być również wspólna gra w piłkę, ringo lub frisbee, a także badminton.

Jeżeli organizujesz piknik w oddalonym od domu miejscu, możesz skorzystać z okazji i zabrać ze sobą rowery, żeby zwiedzić okolicę. Wycieczkę można zorganizować tak, by zaczęła się się i skończyła w miejscu pikniku, gdzie dojedziesz samochodem. Możesz również zaplanować posiłek jako cel rowerowej wyprawy. W takim przypadku pamiętaj przygotować rowery tak, żebyś mógł przymocować do nich wszelkie konieczne wyposażenie, takie jak prowiant, naczynia czy tace, na których umieścisz jedzenie.

Pamiętaj również o zabraniu wszelkiego sprzętu potrzebnego do ewentualnego serwisu rowerów: pompki, śrubokrętu i zapasowej dętki. Warto jest także zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed deszczem - kurtki przydadzą się, jeśli zacznie padać, natomiast podczas posiłku na kocu mogą pełnić funkcję poduszek.

Piknik za miastem

5. Wspólne zabawy zbliżają wszystkich

Wieczorne spędzanie czasu przy grillu lub ognisku to idealny moment na organizację wspólnych zabaw. Wszelkie grupowe gry są doskonałą rozrywką i pozwalają bardziej zbliżyć się osobom biorącym w nich udział.

“Czarne historie” lub “Mafia” nabierają jeszcze ciekawszego, tajemniczego klimatu przy świetle ogniska. Gry takie jak “Bar mleczny” czy “Kalambury” dostarczą wszystkim wiele radości i rozrywki oraz pozwolą zacieśnić rodzinne więzi i wzajemnie się poznać.

Można nawet zorganizować turniej pokera, brydża czy kości, w którym pulę nagród lub walutę będą stanowiły patery z owocami i słodyczami. Tego typu zabawy to świetny sposób na integrację w gronie rodziny i znajomych, a także zyskanie pięknych wspomnień, które zostaną z Tobą na lata.

Piknik z gitarą

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas pomysły zainspirowały Cię wystarczająco, aby w najbliższy weekend zorganizować wiosenny piknik!