5 pomysłów na zimową nudę w domu dla najmłodszych

Niezależnie od tego, czy lubimy zimę, czy zupełnie nie, jest to pora roku, którą najchętniej spędzamy w ciepłych domach, nawet jeśli przepadamy za zimowymi szaleństwami na świeżym powietrzu. Zima to nie tylko okres ekscytacji świętami, ale także prawie trzy miesiące chłodnej codzienności, kiedy na zewnątrz szybko robi się ciemno i zabawy na dworze zostają jednak mocno ograniczone. Co robić więc z dziećmi, by te szybko się nie znudziły? Tutaj znajdziecie 5 pomysłów na zimową nudę w domu.

Wspaniałe zabawy w domu bez telewizji i komputera

Pomysłów na zabawę w domu jest mnóstwo, nie każdy jednak musi pasować Twojemu dziecku. Wybierając więc odpowiednie aktywności, warto pamiętać, że nie zawsze każda nasza propozycja musi spotkać się z entuzjazmem, ponieważ dzieci, jak każdy człowiek, mają swoje indywidualne upodobania. Proponując dziecku aktywności, warto więc ustalić je wraz z nim, by uniknąć niepotrzebnych nerwów. To, co jednak warto zrobić od razu, to ograniczenie telewizji i komputera. I choć dla wielu dzieci jest to podstawowa forma spędzania wolnego czasu, to niekontrolowane spędzanie czasu przed komputerem może narazić Twoje dziecko na poważne problemy zarówno psychiczne jak i fizyczne, które łączą się z nieprawidłowym rozwojem układu kostno – mięśniowego.

Jakie więc zabawy wymyślić dla aktywnych i łatwo nudzących się dzieci? Mogą to być zabawy plastyczne, takie jak rysowanie ulubionej postaci z bajki, łączenie kropek czy malowanie palcami. Nie obawiaj się brudnych ubrań – z powodzeniem możesz je zabezpieczyć za pomocą specjalnych fartuszków przeznaczonych do takich zadań. Jeśli natomiast Twoje dziecko preferuje zabawy ruchowe, możecie zbudować własną bazę z poduszek, pobawić się w chowanego, czy zaproponować zabawę w jeżyka. Polega ona na naśladowaniu ruchów jednego z dzieci, które jest jeżykiem. Zabawa ta jest bardzo popularna w przedszkolach i zajmuje nawet łatwo się nudzące dzieci.

Dzieci siedzące na pufach

Zabawy w domu dla 6-latka

Każdy rodzic wie doskonale, że wymyślenie zabawy dla znudzonego 6-latka nie jest takie proste. Co więc zrobić, kiedy zaczyna robić się już ciemno, więc wyjście na zimne podwórko nie wchodzi już w grę, albo gdy cały dzień pada deszcz, jest zimno i nieprzyjemnie? Z powodzeniem możesz zaproponować swoim dzieciom ładne zabawki drewniane, a także zabawy na zasadzie interakcji. Jeśli posiadasz w domu przenośną dziecięcą kuchnię, to świetnym rozwiązaniem będzie zabawa w kucharza, który przygotowuje jedzenie dla gości. Możesz również z dzieckiem przygotować prawdziwe jedzenie. Pieczenie ciasteczek czy robienie sałatki owocowej – każda z tych aktywności przyniesie wam mnóstwo frajdy!

Jeśli jednak nie chcesz z dzieckiem gotować lub jeśli Twoje dziecko za tym nie przepada, świetnym pomysłem na zabawy w domu dla 6 latka będzie zrobienie domowego memory. Taka zabawa również uczy dziecko spostrzegawczości i rozwija pamięć, szczególnie jeśli na tabliczkach memory znajdują się postaci z ulubionych bajek Twojego malucha. Nieco na przekór panującej na zewnątrz pogodzie możecie pobawić się w… plażę. Poduszki mogą odgrywać rolę leżaków a folia bąbelkowa – morskich fal. Jeśli więc zostało ci trochę folii z różnych paczek, z powodzeniem możesz ją wykorzystać do takiej właśnie zabawy. Doskonałą zabawą, dobrą również do wyciszenia dziecka jest zabawa w Króla Ciszy. Oczywiście nie potrwa ona długo, lecz z powodzeniem można spróbować dziecko wyciszyć właśnie w taki sposób. Możecie również zdecydować się na opowiadanie historii, które wspólnie wymyślicie i zilustrujecie – wszystko zależy od Waszej wyobraźni!

Gry planszowe, puzzle i inne zabawy dla dzieci, które pobudzają wyobraźnie

Jeśli nie lubisz wymyślać nowych zabaw, albo zwyczajnie nie masz na to czasu, to świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z gotowych rozwiązań. Możesz z dziećmi poczytać ich ulubione książki, pośpiewać piosenki czy zatańczyć wymyślony przez was układ taneczny. Ale możesz również zaangażować dzieci do układania puzzli. Ich ilość musi być oczywiście dostosowana do wieku dziecka, ale im więcej kawałków tym większa jest frajda. Gry planszowe również są świetnym rozwiązaniem na zabawę z dziećmi — kto z Was nigdy nie grał z rodzicami w „Grzybobranie”? Obecnie na rynku można znaleźć najróżniejsze gry planszowe dostosowane do wieku dziecka, przy których z pewnością nie będzie się nudzić. „Monopoly dla dzieci”, „Grzybobranie”, „Dobble” czy „Potwory do szafy” to tylko kilka tytułów, przy których będziecie się świetnie bawić wraz z dziećmi. Wszystko tak naprawdę zależy od Waszej wyobraźni, lecz warto wybierać aktywność razem z dzieckiem. Ich pomysły jeszcze mogą was zadziwić!

Rodzinna gra w szachy drewniane