5 sposobów na zabezpieczenie domu przed owadami

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ochronić dom przed owadami, mamy dla Ciebie 5 praktycznych wskazówek! Przeczytaj poniższy artykuł i chroń swój dom przed owadami.

Czy lubisz owady? Jeśli tak, to z pewnością wolisz obserwować je w ich naturalnym środowisku. Dom zdecydowanie nie jest miejscem dla mrówek, pszczół, much, czy koników polnych. Co więcej, owady mogą przenosić liczne bakterie, a w dodatku są zwykle trochę irytujące. W końcu, kto lubi słuchać brzęczącego nad uchem komara lub muchy? Komary w szczególności nie są mile widziane w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Ukąszenia komarów, pszczół i os powodują niezbyt przyjemnie odczucia. Czy istnieją sposoby, aby zabezpieczyć nasz dom przed owadami raz na zawsze? Oczywiście, że tak! Jednym z nich są, na przykład, moskitiery.

Zabezpieczenie domu przed owadami może sprawiać wrażenie przegranej bitwy. Na szczęście, rozumiejąc, co przyciąga owady do twojego domu, możesz zacząć wprowadzać zmiany, które pomogą pozbyć się ich na dobre. Podobnie jak ludzie, aby przetrwać, owady potrzebują jedzenia, wody i schronienia. Eliminując zbyt duże zapasy żywności i pozbywając się ulubionych miejsc owadów w twoim domu, zmniejszysz ryzyko pojawienia się nich. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, jak możesz ochronić swój dom przed owadami.

1. Nie pozwól, aby owady poczuły się jak “u siebie w domu”

Drobne szczeliny wokół frontowych drzwi i nieszczelne okna są dla owadów olbrzymimi znakami „witaj!”. Choć wydaje się to prawie niemożliwe, aby wszystko w naszym domu było idealnie szczelne, to regularne sprawdzanie okiennic i drzwi w znacznym stopniu zminimalizuje występowanie owadów w domu. Oprócz tego postaraj się nie tworzyć w domu zbyt dużo obszarów zawierających jedzenie. Takie warunki to idealne miejsce dla owadów. Co gorsze, jeżeli nie zreflektujesz się o tym wystarczająco wcześnie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że liczba owadów w twoim domu drastycznie się zwiększy.

martwy karaluch na podłodze

2. Uszczelnij pęknięcia i otwory.

Tak samo, jak w przypadku nieszczelnych drzwi i okien, uszczelnianie pęknięć może zapobiec pojawieniu się owadów. Ważne jest zlokalizowanie ewentualnych pęknięć i otworów, ponieważ to właśnie one są często otwartym korytarzem dla owadów. Przyjrzyj się uważnie oknom i drzwiom. Jeśli zauważysz pęknięcia lub dziury, uszczelnij je lub napraw. Co jeszcze możesz zrobić, aby dodatkowo zabezpieczyć swój dom przed atakami owadów? Na przykład zamontować moskitiery okienne. Jeszcze jakiś czas temu wydawały się one koniecznością i standardem tylko w cieplejszych krajach takich jak np. Azja lub Afryka. Obecnie jednak moskitiery zyskują uznanie także wśród Polaków. Czy warto je założyć u siebie w domu? Zdecydowanie tak. Po ich zamontowaniu będziesz mieć niemal 100% pewności, że owady nie dostaną się do wnętrza twojego domu. No, w każdym razie nie przez okna.

Stare drewniane drzwi z rustykalnymi elementami

3. Sprawdź najbardziej narażone miejsca

Nie tylko ty lubisz późną nocą zejść do kuchni, aby wziąć przekąskę z blatu lub spiżarni. Owady, które znajdują się w twoim domu, mają pod tym względem podobne upodobania. Nie ważne czy jest to mąka, płatki, mieszanka do pieczenia, krakersy, makaron, suszone owoce, orzechy, popcorn, a nawet przyprawy. Wszystkie z tych produktów mogą być łatwym celem dla owadów.

Mrówki często przyciągają słodycze. Mole zbożowe natomiast uwielbiają ryż, mąkę, płatki i orzechy. Chrząszcze mączne preferują szeroki wybór mąk, mieszanek do ciast, oraz suszone owoce, orzechy, czekoladę i przyprawy. Upewnij się, że żywność jest przechowywana w szczelnie zamkniętych pojemnikach i kupuj mniejsze opakowania, które można zużyć w krótszym czasie. Utrzymuj podłogi i lady w czystości, usuwając regularnie okruchy żywności. Nie zapominaj także o jedzeniu dla swoich zwierząt. Nimi również mogą się zainteresować owady.

Osusz wilgotne obszary

Owady nie tylko szukają pożywienia, ale także wody. A niektóre szkodniki inwazyjne, takie jak rybki, skoczogonki i stonogi domowe, spędzają czas tylko w takich miejscach. Napraw wszelkie nieszczelne krany i rury. Upewnij się, że klimatyzator, pralka i suszarka działają prawidłowo. Na obszarach twojego domu, które są zawsze wilgotne, jak piwnica, uruchom osuszacz. I nie zapomnij sprawdzić strychu.

Arbuz na stole

4. Regularne czyszczenie i zamiatanie

Regularne sprzątanie pomaga utrzymać robaki z dala od domu, szczególnie jeśli chodzi o kuchnię, w której mogą gromadzić się okruchy żywności. Codziennie opróżniaj kosze na śmieci i odkurzaj co tydzień. Nie zapomnij czyścić zlewu kuchennego i odpływów wanny. Regularnie używaj środka do czyszczenia odpływów, aby zapobiec pojawieniu się szkodników. Unikaj stosów czasopism, gazet i pudełek, ponieważ jest to idealne siedlisko dla karaluchów.

Posprzątaj również na podwórku

Stosy drewna opałowego, pojemniki na komposty i odpady z podwórza są dobrymi kryjówkami dla robaków, które mogą przemieszczać się w pomieszczeniach. Upewnij się, że te miejsca są z dala od domu. Zanim przyniesiesz drewno opałowe, sprawdź, czy nie ma na nich dużej ilości owadów. Usuń obszary stojącej wody na swoim podwórku, które mogą być obszarami lęgowymi komarów.

Żuki

5. Szybko reaguj na problem

Aby zapobiec problemom związanym z drobnymi owadami, które mogą stać się uciążliwe w pomieszczeniach, postaraj się działać jak najszybciej. Dziś o środki na zwalczanie owadów nie trudno. Właściwie wystarczy udać się do pierwszego lepszego sklepu lub supermarketu i znajdziesz tam kompletną linię produktów do zwalczania owadów. Często będą one wystarczającymi środkami zapobiegawczymi przeciwko powstawaniu w domu kolonii owadów. Co warto zastosować? Przynęty, aerozole, olejki eteryczne, oraz środki w sprayach. Możesz także wykorzystać zasłonę przeciw owadom. Wybierając je, musisz być jednak bardzo ostrożny. Nie wszystkie z nich są w pełni bezpieczne do stosowania przy dzieciach oraz zwierzętach. Skorzystaj więc z pomocy eksperta lub zrób krótkie rozeznanie na internecie. Nie chcesz, chyba aby jeden problem z owadami, przerodził się w jeszcze większe ze zdrowiem.

Czy da się w pełni ochronić dom przed owadami?

I tak i nie. Nigdy nie uda nam się w pełni “odstraszyć” owadów od naszego domu, ponieważ większości z nich nawet nie widzimy. Poza tym wiele gatunków owadów nie zagraża nam w niczym. Najważniejsze jest to, aby pozbyć się, lub nie dopuścić do rozwoju grupy tych najbardziej niebezpiecznych i irytujących owadów tzn. komarów, os, pszczół, karaluchów oraz mrówek. To zadanie akurat, jest całkowicie możliwe do wykonania. Wystarczy tylko podążać za naszymi wskazówkami, zaopatrzyć okna w moskitiery okienne, regularnie robić porządki, nie dopuszczać do powstawania wilgoci oraz nie składować dużej ilości jedzenia w jednym miejscu i wszystko powinno być dobrze.