6 pomysłów na dekoracje do łazienki, które pokochasz

Do niedawna łazienka stanowiła przestrzeń służącą głównie do zachowania podstawowej higieny. Coraz częściej jednak jest to miejsce relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu poza domem, które odwiedzane również przez gości. Ludzie chcą móc pochwalić się ciekawą i stylową łazienką, stworzyć z niej miejsce relaksu, a jednocześnie zachować jej podstawową funkcjonalność. Poniżej znajdziesz kilka propozycji dekoracji tego typu wnętrza - dzięki nim Twoja łazienka stanie się spójnym i stylowym pomieszczeniem.

Wybierz bazę kolorystyczną

Pierwszym krokiem do atrakcyjnej i relaksującej łazienki jest wybranie bazy kolorystycznej. W ten sposób zachowasz harmonię i styl wnętrza. Najlepiej wybrać trzy lub cztery podstawowe kolory, które będą się powtarzać w aranżacji łazienki. Dobrym pomysłem jest utrzymanie ścian w barwach jasnych w skali bieli, beżu lub jasnej szarości, natomiast inne akcenty wprowadzić w mniej lub bardziej wyrazistym kolorze, w zależności od preferencji. Trzymaj się ustalonej palety kolorystycznej w przypadku wszystkich akcesoriów znajdujących się w łazience. Mydelniczki, ozdobne grafiki na ścianę, kosze z trawy na pranie, ręczniki i inne przedmioty powinny mieć możliwie jak najbardziej zbliżony kolor lub mieścić się w jednej gamie. Taki zabieg sprawi, że wnętrze stanie się spójne i uporządkowane.

Piękne dekoracje łazienkowe

Niestandardowe wyposażenie

Kiedy myśli się o wyposażeniu łazienki zazwyczaj przed oczami stają biała glazura i gładkie kafelki. Nie trzeba jednak kurczowo trzymać się tych schematów. Obecnie na rynku można znaleźć umywalki wykonane z betonu, kolorowej ceramiki, w kształcie muszli, metalowe lub nawet drewniane. Podstawowe elementy wyposażenia również mogą być ozdobą łazienki. Następnie należy wybrać resztę elementów w taki sposób, by nie odciągały uwagi od najistotniejszego punktu i gotowe - niecodzienna i niestandardowa przestrzeń relaksacji do Twojej dyspozycji.

Jeżeli podoba Ci się styl skandynawski, możesz z powodzeniem wprowadzić betonową teksturę na ścianie. Takie rozwiązanie lepiej sprawdzi się w większej przestrzeni; mniejsze wnętrze może niepotrzebnie przytłoczyć, jednak niewątpliwie jest to efektowna opcja. Jeśli nie cierpisz na brak miejsca, klejnotem Twojej łazienki może być wolnostojąca wanna w ulubionym stylu. Taki element będzie zachęcał do spędzania czasu i informował o tym, że jest to miejsce odprężenia.

Drewniana łazienka SPA

Charakterystyczny motyw przewodni

Innym pomysłem na zorganizowanie przestrzeni jest zorientowanie wystroju wokół charakterystycznego motywu przewodniego. Mogą to być na przykład morskie podróże - wtedy łazienka wypełni się błękitami, ozdobnymi kafelkami w kształcie muszli czy prawdziwymi muszlami ułożonymi w ozdobnych słojach lub motywem biało-granatowych pasków, węzłów żeglarskich i kół ratunkowych. Jeśli wolisz urządzić łazienkę w stylu korespondującym z naturą, wybieraj dekoracje i akcesoria z drewna lub materiałów kojarzących się z nim. Możesz ustawić w rogu kosz z trawy morskiej, a ręczniki i inne przybory pochować w wiklinowych koszach i koszykach.

W takim wnętrzu warto zadbać też o odrobinę zieleni w postaci rośliny lubiącej wilgoć oraz tekstylia wykonane z naturalnych materiałów, np, bawełny. Jeżeli chcesz urządzić łazienkę w stylu nowoczesnym, zachowaj proste formy i zwróć się ku tworzywom takim jak metal, szkło i ceramika. Pamiętaj, aby zachować umiar. Jeżeli będziesz się trzymać raz obranego motywu i zachowasz konsekwencję, uzyskasz doskonałą przestrzeń do wieczornego relaksu.

Akcesoria łazienkowe SPA

Stylowe rozwiązania dla małych wnętrz

Jeżeli urządzasz małą przestrzeń postaw, na jasne kolory, które optycznie ją powiększą. Szczególnie zadbaj o porządek i miejsce na poszczególne elementy. Jeśli kilka szamponów i kosmetyków będzie się panoszyć luzem na wierzchu, będzie to sprawiać wrażenie nieporządku i zagracenia. W niewielkiej łazience nie możesz pozwolić sobie na zbyt dużą ilość elementów dekoracyjnych, dlatego postaw na wyselekcjonowane, estetyczne i spójne wyposażenie. Mydelniczka, kubek na szczoteczki, kosz z trawy na pranie czy uchwyty na ręczniki powinny do siebie pasować. Tu nie ma miejsca na przypadkowe rozwiązania. Jeśli chcesz wpuścić do przestrzeni więcej światła, zamontuj drzwi ze szklanym paskiem. Przy zachowaniu minimalizmu i konsekwencji nawet najmniejsze wnętrze może stać się ostoją relaksu i spokoju.

naturalne kosmetyki

Elementy dekoracyjne, o których by się nie pomyślało

Pewne elementy rzadko kiedy kojarzą nam się z łazienką, jednak mogą nadać jej wyjątkowego charakteru. Jeśli lubisz romantyczne klimaty, możesz na stałe ustawić w tym miejscu świece i kompozycje z zasuszonych płatków kwiatów. Możesz łączyć je w oryginalne kompozycje lub umieszczać w szklanych wazonach wypełnionych ozdobnymi kamyczkami.

Inna opcją jest umieszczenie na ścianie obrazu lub grafiki pasującej do przestrzeni. Mogą to być dzieła przedstawiające kąpiącą się parę, ryby, pejzaż morski lub stworzenia wodne. Trochę bardziej odważną opcją będzie umieszczenie dużej grafiki bezpośrednio na ścianie w formie fresku lub malowidła. Warto też zadbać o ramę lustra. Zwykle pojawiają się one w łazienkach jako element podstawowy, jednak często nie poświęca się im wystarczająco dużo uwagi.

SPA

Unikaj podstawowych błędów

Pamiętaj, że łazienka ma być przestrzenią przede wszystkim funkcjonalną i bezpieczną. Jeśli projektujesz ją od podstaw, dobrze zaplanuj ustawienie poszczególnych elementów. Pamiętaj aby na podłodze umieścić płytki antypoślizgowe lub specjalne maty, pasujące do wnętrza. Jednym z ważniejszych elementów jest wentylacja, należy zapewnić dobre odprowadzenie powietrza i wilgoci, aby uniknąć powstawaniu pleśni.

Niezależnie od wielkości, postaraj się przewidzieć odpowiednią ilość miejsca do przechowywania najważniejszego wyposażenia. Nie wszystko musi leżeć na widoku. Część przedmiotów powinna być schowana w estetycznych koszach z trawy, inne w specjalnych szafkach. Jeśli będziesz mieć w pamięci te zasady, twoja łazienka na pewno będzie prawidłowo spełniać swoją funkcję. Dużo łatwiej zrelaksować się w miejscu, z którego przyjemnie się korzysta.