7 dekoracji ogrodowych uwielbianych przez dzieci

Gdy zbliżają się ciepłe dni, chcemy wprowadzać różne zmiany w swoim otoczeniu. Posiadając ogród i mając dzieci, warto jest wziąć pod uwagę ich zainteresowania. Bardzo wielu rodziców decyduje się na urządzanie placu zabaw dla najmłodszych, jednak zapominają o tym, jak duże znaczenie ma dziecięca ciekawość. W jaki sposób można urozmaicić ogród, by każde dziecko znalazło tam coś interesującego dla siebie?

1. Różne rodzaje światła

Dzieci znacznie lepiej czują się w dobrze oświetlonych przestrzeniach. Natomiast w sytuacji gdy dookoła panuje ciemność, wzbudza w nich to poczucie lęku. Dlatego urządzając taras czy też miejsce wypoczynku w ogrodzie należy zadbać o właściwe oświetlenie całej przestrzeni. Doskonale sprawdzą się zarówno świece w większej ilości, jak i lampki w kształcie żarówek, które rozmieścimy między innymi na drzewie czy pergoli. Warto jest zadbać o różne rodzaje światła, ponieważ dzięki temu dziecko będzie mogło samo regulować jego natężenie. Wiadomo, że warto jest zadbać o przynajmniej jedno główne źródło światła. Jednak mimo wszystko kilka mniejszych i delikatniejszych również się sprawdzi. Dobrym rozwiązaniem będą lampy solarne, które dają poświatę, a jednocześnie nie rażą w oczy.

Domek na drzewie późną porą

2. Miejsce do siedzenia

Oczywiście zestaw wypoczynkowy do ogrodu to podstawa. Jednak kompletując go warto jest zwrócić uwagę również na dzieci. Doskonałym rozwiązaniem będzie mógł wydać się tutaj fotel wiszący. Z jednej strony będzie doskonałą dekoracją przestrzeni, z drugiej będzie pełni praktyczną funkcję. Warto jest rozmieścić w taki sposób miejsca do posiedzenia, aby dziecko miało jakiś wybór. Bardzo często urządzając taras wszystkie siedziska znajdują się na jednej przestrzeni, a przecież dziecko chciałoby też czasami mieć troszkę prywatności, bądź też móc pobawić się z rodzeństwem. Dlatego jeśli znajduje się miejsce do zabaw, warto jest zadbać również o to, by maluchy mogły tam sobie usiąść.

Wesołe dzieci na trawie

3. Rośliny

Urządzając ogród dbamy o różnorodność roślin, które się w nim pojawią. Należy zwrócić uwagę również na to, w jaki sposób dbamy o nasze dzieci. Z jednej strony warto pamiętać, aby rośliny były dla dzieci bezpieczne. Natomiast z drugiej można z dzieckiem wsadzać kwiatki i wspólnie je pielęgnować. Maluchy uwielbiają takie prace, a dbałość o rośliny nauczy je systematyczności. Bardzo wiele osób jest zdania, że im więcej roślin tym lepiej. Zapominają jednak o tym, że wszystkie rośliny z czasem się rozrastają, a co za tym idzie będzie się to mogło okazać naprawdę problematyczne. Dlatego wybierając rośliny, należy zwrócić uwagę na to, jak duże urosną i w jakim miejscu je posadzić. To samo jeśli chodzi o dbanie o nie, gdyż niestety wiele z nich wymaga regularnego przycinania i pielęgnowania.

Mężczyzna dbający o rośliny

4. Karmnik dla ptaków

W sklepach są dostępne gotowe modele, jednak samodzielnie również można je wykonać. Taki, wykonany wspólnie z dzieckiem sprawi, że będzie ono niesamowicie dumne z siebie. W Internecie jest bardzo wiele instrukcji dotyczących tego, w jaki sposób można wykonać taki karmnik. Z pewnością dziecko również będzie chciało aktywnie pomagać, a co za tym idzie w niedługim czasie uda się zrealizować właśnie to zadanie.

sikorka w karmniku dla ptaków

5. Poidełko i basen dla ptaków

Tutaj również można zakupić gotowe, bądź też z dzieckiem wykonać własne. Warto pamiętać o uzupełnianiu wody, gdyż dzięki temu mamy gwarancję, że ptaki będą nas odwiedzały regularnie. Wystarczy ozdobna miseczka, czy też liści zalany betonem. W ten właśnie sposób dziecko nauczy się systematyczności, ponieważ będzie odpowiedzialne za uzupełnianie poidełka. Dla bardzo wielu maluchów to prawdziwa frajda, dlatego warto jest zwrócić na to swoją uwagę już dziś.

ptaszek biorący kąpiel w wodzie

6. Figurki do ogrodu

Przeróżnego rodzaju figurki są nie tylko wspaniałą ozdobą ogrodową, ale również pozwalają rozbudzić w dziecku kreatywność. Dlatego warto jest wybierać ozdoby ogrodowe uważnie. Sklepy oferują różne typy figurek ogrodowych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zarówno figurki do ogrodu - żaby, jak i figurki ptaków. Wiadomo, że nie ma konieczności, by wydawać na ten cel naprawdę wiele pieniędzy, ponieważ bardzo często wystarczy żaba z bocianem i już będzie ładnie. Nie zawsze nastawienie wielu różnego typu ozdób będzie dobre, warto jest zadbać o to, by wszystko odbywało się ze smakiem.

Ozdoba ogrodowa emako

7. Woda w ogrodzie

Jedni ją uwielbiają, inni zdają sobie sprawę z tego jak wiele dbałości wymaga. Wiadomo, że szum wody wpływa kojąco na nerwy, co oznacza, że mimo wszystko warto jest na taki krok się zdecydować. Warto jest pomyśleć nad fontanną, oczkiem wodnym, czy nawet w dużą kamienną donicę nalać wody i wrzucić tam przykładowo kaczuszkę. W ten sposób dziecko będzie mogło obserwować jak porusza się przedmiot na wodzie, jak działa na niego wiatr. Posiadanie wody w ogrodzie to nie tylko ładny wizualny widok, ale również gwarancja tego, że zaczną nas odwiedzać ptaki. Wiadomo, że tego typu źródła wody traktują bardzo często jako poidła, dlatego należy się z tym liczyć.

fontanna w ogrodzie

Podsumowanie

O czym należy pamiętać, by móc stworzyć ogród przyjazny dziecku? Przede wszystkim podstawą jest tutaj bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno roślin, które nie będą trujące, ozdób które będą posiadały ostre kanty, jak i zabezpieczeń niebezpiecznych miejsc takich jak oczko wodne. Warto jest pamiętać o tym, jak duże znaczenie ma rozplanowanie całej przestrzeni. Należy zwrócić swoją uwagę na to, w jaki sposób to wszystko prezentuje się teraz, i jak będzie wyglądało za jakiś czas.

Dzięki temu wraz ze wzrostem poszczególnych roślin również można będzie o nie odpowiednio zadbać. Czasami ludziom wydaje się, że nie mają zbyt dużej przestrzeni do zagospodarowania, jednak wystarczy chwilę pomyśleć nad tym, co aktualnie się na niej znajduje by zupełnie zmienić swoje zdanie. Wiadomo, że posiadając ogród, warto jest mieć również miejsce do wypoczynku. Dlatego pomimo początkowych trudności, z pewnością uda się zagospodarować całą przestrzeń w taki sposób, by wszystko odbywało się we właściwy sposób.

Od czasu do czasu moda się zmienia, dlatego warto jest postawić na klasyczne rozwiązania. Tylko one będą mogły się sprawdzić idealnie, jak i również dać wiele radości osobom, które będą na takiej przestrzeni wypoczywały.