7 sposobów na nowoczesny wygląd domu

Wiele osób marzy o modnym, nowocześnie wyglądającym domu lub mieszkaniu. Uzyskanie tego efektu nie musi być drogie i skomplikowane: kilka prostych rozwiązań sprawi, że lokal nabierze prawdziwie współczesnego, eleganckiego wyglądu, który będzie cieszył mieszkańców i zachwycał gości.

Postaw na jasne, neutralne kolory

Nowoczesny dom lub mieszkanie kojarzy się zazwyczaj z jasnymi kolorami. Najbardziej futurystycznie prezentują się barwy neutralne - przede wszystkim biel, beże i odcienie szarości. Stwarzają one świetną bazę do budowania aranżacji wnętrza i doskonale komponują się z pojedynczymi dekoracjami w mocniejszych kolorach. Staraj się nie uciekać zbytnio w barwy ciepłe lub zimne: ten efekt można uzyskać przy pomocy oświetlenia, nie zmieniając neutralnej kolorystyki wystroju. Jasne odcienie bardzo dobrze powiększają optycznie wnętrze, dzięki czemu dom lub mieszkanie wygląda bardziej przestrzennie. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie różnych kolorów na ścianach - pozwala to na wyeksponowanie niektórych miejsc i wydzielenie osobnych stref do różnych celów, co jest szczególnie pożądane w przypadku wielofunkcyjnych pomieszczeniach, takich jak salon z aneksem kuchennym i kącikiem do pracy. Jasne barwy wywołują również wrażenie porządku, ładu i czystości, co jeszcze lepiej wpływa na odbiór całej aranżacji przez osoby przebywające we wnętrzu.

Stylowy apartament

Pozostaw otwartą przestrzeń

Większość nowoczesnych mieszkań i domów, również tych o niewielkim metrażu, cechuje się stosunkowo dużą ilością otwartej przestrzeni - przykładem może być na przykład zwyczaj łączenia salonu z aneksem kuchennym oraz rezygnowanie ze zbędnych drzwi i ścianek działowych na rzecz otwartych przejść między pomieszczeniami i półścianek. Takie rozplanowanie przestrzeni daje wrażenie zwiększonej optycznie powierzchni. Aby osiągnąć ten efekt, warto zrezygnować z dzielenia pomieszczeń wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Przykładowo, wyższe meble można umieścić pod ścianami, by nie tworzyły “optycznej bariery” dla oglądających. Możesz też pozostawić część szaf i regałów otwartą lub przeszkloną, co również powiększy optycznie pomieszczenie. Dotyczy to również okien - najlepiej pozostawić je niezasłonięte lub wybrać delikatne, lekko przejrzyste firanki lub zasłony w jasnych, neutralnych barwach. Pozwoli to również na wpuszczenie większej ilości dziennego światła. Lepiej jest natomiast unikać zabudowanych antresol, parawanów i innych elementów, które sprawiają że mieszkanie lub dom wydają się mniejsze.

Otwarta kuchnia w nowoczesnym domu

Użyj nowoczesnych materiałów

Wykorzystanie surowców takich jak metal, szkło, beton czy cegła pozwala na uzyskanie wrażenia nowoczesnego, lekko ascetycznego wystroju we wnętrzu. Doskonałym sposobem na zaakcentowanie futurystyczności mieszkania są krzesła metalowe, które są nie tylko eleganckie, ale również niezwykle praktyczne i bardzo trwałe. Świetnie wyglądają także wszelkie niestandardowe połączenia materiałów, na przykład matowy metal ze szkłem. Coraz popularniejszym trendem jest wyeksponowanie ścian z niemalowanej cegły, które wprowadzają do wnętrza nieco surowy, interesujący klimat. Warto natomiast unikać wszelkich rozwiązań kojarzących się z aranżacjami w stylu retro, a więc elementów metalowych imitujących zaśniedziałe, wymyślnych ornamentów i zbyt dużego nagromadzenia kolorów (szczególnie ciepłych odcieni).

nowoczesny pokój

Nie bój się minimalistycznych rozwiązań

W aranżacji wnętrz mniej często znaczy więcej. Nie bój się więc rozwiązań minimalistycznych w formie i treści: wybierz dwa lub trzy podstawowe kolory i trzymaj się ich. Postaw na jedną, wyraźną ozdobę zamiast całej półki kurzących się pamiątek. Niech wszystkie przedmioty mają swoje określone miejsce, na które zawsze będą wracać. Kupując meble, wybierz te najprostsze, bez zbędnych ornamentów. Na balkonie postaw proste metalowe krzesło w odcieniu taupe i minimalistyczny stolik. Jeśli lubisz trzymać w mieszkaniu rośliny, umieść je w dyskretnych doniczkach, które nie będą zaburzać wystroju i odwracać uwagi od piękna kwiatów. Wybieraj gładkie tkaniny, a wzorzyste elementy pozostaw tylko w najbardziej przemyślanych miejscach jako dekorację.

Nowoczesny dom

Wybieraj proste, geometryczne formy

Nowoczesne meble i dekoracje najczęściej przybierają proste, geometryczne kształty. Często pozbawione są zbędnych ozdób i deseni - nawet jeżeli w zamierzeniu mają stanowić również element dekoracyjny, są ozdobami subtelnymi, które nieomal “wtapiają się” w otoczenie i resztę aranżacji. Dlatego przy planowaniu nowocześnie wyglądającego wnętrza powinno się unikać wykorzystywania mebli z nadmierną ilością ornamentów i zbyt bogatym wzornictwem, ponieważ są one charakterystycznym elementem stylu retro i nie będą dobrze komponować się z futurystycznym wystrojem. Jeżeli masz problem ze znalezieniem odpowiednich modeli, możesz zdecydować się na użycie mebli ogrodowych, które cechują się zazwyczaj prostszym wzornictwem i mniejszą ilością detali. Podobna zasada dotyczy również pozostałego wyposażenia w domu, na przykład urządzeń sanitarnych, drzwi czy okien - najlepiej jest wybierać najprostszy z dostępnych wariantów, a dopiero potem dodać ewentualne dekoracje do całej aranżacji wnętrza.

Nowoczesny zlew i kran

Zostaw tylko to, co niezbędne

Zachowanie harmonii i nowoczesnej stylistyki wymaga pozbycia się wszystkiego, co zbędne, ponieważ każdy dodatkowy przedmiot burzy osiągniętą w aranżacji wnętrza równowagę. Wszystkie elementy wyposażenia, które nie muszą znajdować się na wierzchu, powinny zostać schowane. Jeżeli masz do wyboru kilka ozdób, wybierz jedną z nich, a resztę schowaj - zawsze możesz je za jakiś czas zamienić. Każdy przedmiot w domu powinien mieć swoje miejsce, na które będzie wracał. Pomoże to nie tylko w utrzymaniu ładu i porządku, ale również w zachowaniu spójnej i przemyślanej aranżacji.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie to element aranżacji, który jest często niedoceniany. W nowoczesnej aranżacji wnętrza sprawdzą się lampy o futurystycznych kształtach, a także minimalistyczne projekty (na przykład same żarówki). Kolor światła powinien współgrać z odcieniami dominującymi we wnętrzu - zbyt duży kontrast między barwami może dać sztuczny, a nawet niepokojący efekt, ponieważ kolory nie będą wyglądały naturalnie.