9 nietypowych dekoracji ogrodowych

Ogrodnictwo to nie tylko sadzenie oraz pielęgnacja kwiatów czy warzyw. To również tworzenie wszelkiego rodzaju ozdób i umieszczanie ich w miejscach, w których przyciągną uwagę i sprawią, że ogród stanie się o wiele atrakcyjniejszy. Ozdoby w ogrodnictwie odgrywają dużą rolę, zarówno pod względem ogólnej estetyki, ale także powinny współgrać z fauną i florą ogrodu.

Oczywiście współczesny ogrodnik najczęściej skorzysta z dostępnych gotowych ozdób ogrodowych, ale równie popularne stają się dekoracje wykonane z przedmiotów użytkowych. Dla niektórych jest to równoznaczne z kiczem, a dla innych prawdziwy recykling i kreatywny sposób na wykorzystanie zużytych rzeczy. To prawdziwe nadanie im „drugiego życia” w postaci oryginalnych i wyjątkowych dekoracji. W takim wypadku wszystko zależy od wyobraźni i dostępnych pod ręką materiałów. Można użyć wszystkiego, co tylko uznamy za warte naszej uwagi. Jako ogrodnika ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia i indywidualne preferencje. Wśród wielu materiałów i przedmiotów używanych do dekoracji ogrodowych, możemy wyróżnić najbardziej popularne, a są to:

1. Palety

Palety to idealny materiał do budowy ozdób ogrodowych. Są względnie tanie i bardzo wszechstronne. Ich rozmiar, kształt i struktura umożliwiają szybkie i łatwe tworzenie imponujących i minimalistycznych pionowych ogrodów kwiatowych. Sprawdzą się również doskonale do tworzenia mebli ogrodowych. Wystarczy zbić ze sobą kilka palet a na górze położyć stary blat lub kilka desek i dostaniemy prosty, acz surowo elegancki stolik. Można z nich także bez trudu zrobić fotele, krzesła lub nawet kanapę. Wystarczy dorzucić kilka poduszek i ogrodowy zestaw wypoczynkowy jest gotów na nadejście lata.

Paleta z ziemią

2. Puste, szklane butelki i inne opakowania

Puste opakowania lub plastikowe butelki są świetnymi pojemnikami dla małych roślin. Są tanie, a praca z nimi jest bardzo prosta. Wystarczy przeciąć butelkę na pół i doniczka gotowa. Taką przeciętą butelkę możemy upiększyć poprzez wieszaki na doniczkę, a następnie powiesić pod sufitem altanki, na płocie lub gdzie tylko nam się spodoba. W roli stojących doniczek lub pojemników na drobiazgi świetnie sprawdzą się np. pudełka po lodach oraz metalowe puszki. Przy odrobinie chęci i wyobraźni z butelek oraz z innych opakowań można zrobić bardzo wiele. Można łączyć je ze sobą tworząc przeróżne, np. zwierzęce formy. Zakopując butelki do góry nogami stworzymy świetny klomb lub krawężnik. Wszystkie wykonane ozdoby i akcesoria można malować na przeróżne barwy. Pstrokate i pomieszane barwy sprawdzają się świetne w ogrodach.

Metalowe puszki i szklana butelka

3. Szklane butelki oraz słoiki

Butelki szklane oraz słoiki można wykorzystać do stworzenia lampek, wazoników lub świeczników. Również podobnie jak w przypadku butelek plastikowych, można je wykorzystać do budowy małego ogrodzenia do ogródka warzywnego. Przy takiej dekoracji jednak konieczne jest bardzo ostrożne koszenie trawy, aby nie uszkodzić całej konstrukcji.

Bratki w szklanych słoikach

4. Stare drewniane meble i szafki

Drewniane meble takie jak stare szafki, komody lub stoliki mogą być używane do tworzenia ogródków wiatowych, a poustawiane piętrowo, stwarzają idealną okazję do zaprojektowania ogrodu tematycznego. Z wysuniętych szuflad mogą wystawać piękne kwiaty doniczkowe. Oprócz szafek kuchennych, krzeseł, komód, stołów i skrzyń, zdarza się, że nawet stare łóżko nada się idealnie do tego, aby ozdobić je kwiatami. Chociaż nie można na nim spać, to nie sposób oderwać się od piękna takiej dekoracji.

Stare krzesło ogrodowe

5. Stare rowery i hulajnogi

Stare nieużywane rowery mogą odżyć w postaci kwietników. Doniczki lub skrzynki z kwiatami można z powodzeniem zamontować na całej długości roweru. Taka dekoracja wprowadzi miłą, wiejską atmosferę do Twojego ogrodu. Należy oczywiście pamiętać o demontażu brudnego od smaru łańcucha. Natomiast w przypadku hulajnogi, wystarczy pomalować ją na ciepły, pastelowy kolor i postawić na niej kilka doniczek. Na kierownicy umieścić można dodatkowo jakieś ciekawe wiszące ozdoby do ogrodu. Taki oparty o płot stary nieużywany pojazd z pewnością doda uroku Twojemu ogródkowi.

Stary czerwony rower jako dekoracja ogrodowa

6. Gliniane naczynia

Naczynia gliniane są używane w ogrodach do tworzenia wiejskiej atmosfery. Niektóre, ze względu na swój obły kształt, nie nadają się na doniczki. Funkcję doniczek mogą doskonale natomiast przejąć stare garnki, szczególnie te uszkodzone. Mogą być używane do tworzenia uroczych kompozycji z kwiatami w środku. Wystarczy postawić kilka garnków obok siebie, a w każdym, dla kontrastu posadzić kwiaty innego koloru.

Gliniane naczynia pomiędzy liśćmi

7. Zużyte opony samochodowe

Opony to dość kontrowersyjny, ale mimo wszystko ciekawy sposób na udekorowanie ogrodu. Pięknie zaaranżowany ogród z oponami wygląda naprawdę bardzo atrakcyjnie. Opony są używane w ogrodach jako pojemniki do uprawy kwiatów. Często pozostawia się ich naturalny kształt, oraz dodatkowo maluje farbą. Opony są używane także do tworzenia np. huśtawek.

Matka huśtająca dziewczynkę na huśtawce z opony

8. Wiklinowe kosze

Kosze najlepiej stosować jako naczynia do uprawy kwiatów. Świetnie wyglądają w wiejskich ogrodach, a także dodają nieco romantyzmu otoczeniu. Można znaleźć kosze w różnych kształtach i rozmiarach. Doskonale sprawdzą się jako po prostu schowki na różnej maści drobiazgi.

Wiklinowa huśtawka

9. Lustra

Lustra, jeżeli będą zamocowane w dobrze przemyślanym miejscu, optycznie zwiększają powierzchnię ogrodu i dodają czasami odrobinę tajemniczej atmosfery. Miejsce postawienia lub umocowania lustra musi być dobrze przemyślane, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia i zbicia.

Stare i zadrapane lustro