9 porad dotyczących narzędzi i akcesoriów ogrodowych

Piękny ogród wymaga wiele pracy. Jeśli chcesz, aby ta praca szła szybko i sprawnie, potrzebujesz wysokiej jakości akcesoriów oraz narzędzi ogrodowych. Pomogą Ci one nie tylko w dbaniu i pielęgnowaniu roślin, ale również w konserwacji całego ogrodu. Narzędzia ogrodowe także wymagają pielęgnacji. W innym przypadku mogą szybko się zniszczyć. Jeśli więc zależy Ci, aby móc przez najbliższe kolejne kilka lat korzystać z jednego zestawu narzędzi, przeczytaj nasz poradnik dotyczący akcesoriów ogrodowych.

1. Przechowywanie

Wszystkie swoje narzędzia, możesz przechowywać w garażu czy piwnicy, ale na pewno nie jest to tak dobry pomysł, jak wykorzystanie w tym celu małej altanki. Możesz w niej składować wszystko, czego używasz do pracy nad swoim ogrodem zaczynając od szpadli i łopat, przez narzędzia elektryczne typu kosiarka, na meblach kończąc. Parasole, stoliki i krzesła mogą nie zmieścić się nawet w innym miejscu niż altanka. Taki sposób ich przechowywania na pewno zabezpieczy je przed mroźnymi zimami, a my nie będziemy musieli się martwić czy o to, czy kupić nowe, czy stare jeszcze jednak wytrzymają najbliższy sezon.

Budując taki składzik, dobrze jest zamocować haki na ścianę, na których będziemy mogli umieścić niektóre z naszych narzędzi. W ten sposób zaoszczędzisz dodatkową przestrzeń. W domku powinien znaleźć się także kran z ciepłą wodą, dzięki czemu szybko będziesz mógł wyczyścić swoje narzędzia, nie wnosząc ich do domu.

Porzadki w ogrodzie zamiatanie

2. Małe nie znaczy gorsze

Przy zakupie narzędzi ogrodowych często sprawdza się zasada, że im mniejsze tym lepsze. Nie warto kupować akcesoriów, które zajmą połowę przestrzeni w składziku na narzędzia. Nie jest to ani poręczne, ani wygodne. Najlepiej poszukać takich zamienników, które łatwo będzie powiesić na ścianie. Wiele dostępnych narzędzi posiada opcję złożenia i powieszenia na ścianie. Warto jest zatem zainteresować się właśnie takimi, ponieważ gdy zechcesz skorzystać z tych narzędzi, wszystko będzie łatwo dostępne w jednym małym pomieszczeniu.

3. Czyszczenie narzędzi

Dokładną pielęgnację i konserwację narzędzi i akcesoriów ogrodniczych najlepiej przeprowadzać na zimę. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta! Ponieważ zima to jest ten czas, gdy twój ogród zapada w sen, a ty nie musisz przy nim pracować, a więc i narzędzia leżą bezużyteczne w schowku. Biorąc się za ich czyszczenie najlepiej zacząć od włożenia ich do ciepłej wody - oczywiście pomijając narzędzia elektryczne. Gdy nasiąkną można bez problemu je przetrzeć i odłożyć na swoje miejsce, gdzie będą czekały na przyszły rok, aby znów móc spełnić swoją rolę.

Pamiętaj, aby wszystkie metalowe części wytrzeć jak najdokładniej aby zapobiec powstawaniu rdzy. Kiedy już mowa o porządkach, warto także od czasu do czasu powyrzucać to, co jest już nam już nie potrzebne, albo z biegiem lat się zniszczyło i tylko zajmuje miejsce. Co jakiś czas dobrze jest również posprzątać składzik z piachu i błota.

4. Regeneracja sprzętu

Zaraz po oczyszczeniu narzędzi, sprawdź, czy twój sprzęt nie wymaga wymiany części, naoliwienia lub naostrzenia. Jeśli zauważyłeś, że pracuje on już słabiej i nie przynosi takich efektów takich jak zaraz po zakupie, przemyśl, czy opłaca się oddać go do naprawy, lub w miarę możliwości, spróbować naprawić go samemu. Pamiętaj tylko aby odpowiednio zabezpieczyć dłonie przed wymianą ostrych części. W innym przypadku możesz boleśnie się skaleczyć. Na tym etapie zwróć uwagę również na to, czy na którymś z twoich narzędzi nie pojawiła się rdza. Jeśli tak, usuń ją jak najszybciej używając do tego specjalnych preparatów.

5. Kufer i ławka w jednym

Dzięki swojej podwójnej funkcji,kufry ogrodowe pomagają zaoszczędzić miejsce. Takie kufry poza swoim głównym przeznaczeniem jakim jest przechowywanie, bardzo często służyć mogą jako ławka, dzięki czemu możesz schować do nich mniejsze narzędzia i akcesoria a następnie posadzić na nich gości podczas letniego grill party. Do kufra wsadzaj jedynie narzędzia, którym nie szkodzi wilgoć.

6. Wilgoć a trwałość narzędzi

Jeśli chcesz optymalnie przechowywać swoje narzędzia ogrodowe, zadbaj o to, aby w pomieszczeniu przeznaczonym do ich składowania było możliwie jak najmniej wilgoci. Wilgoć nie służy narzędziom zbyt dobrze. szczególnie te elektryczne mogą stopniowo niszczeć. Dlatego pamiętaj, aby dobrze zamykać pomieszczenie, w którym wszystko przechowujesz. Dzięki temu nie zwiększysz trwałość akcesoriów i narzędzi. Dokładne zamykanie domku z narzędziami zabezpiecza je również przed dziećmi oraz zwierzętami.

7. Usuwanie rdzy

Rdza jest największym wrogiem metalu i wszyscy o tym wiemy. Ale czy wiesz jak skutecznie się jej pozbyć? Jedyne czego potrzebujesz do tej operacji to ocet, soda oczyszczona i druciak. Polej zardzewiałe miejsca wodą, a następnie posyp sodą. Pozostaw na godzinę lub dwie, zależnie od tego jak mocno rdza się osiadła. Na końcu polej octem i wyszoruj dokładnie druciakiem. Ocet usunie rdzę, a soda bez problemu się rozpuści. Pamiętaj tylko, żeby za mocno nie drapać i nie porysować swoich cennych narzędzi. Ten sposób pomoże ci uporać się z rdzą raz na zawsze, a ty będziesz mógł się znów cieszyć najwyższą wydajnością swoich narzędzi ogrodowych.

8. Konserwacja

Pamiętaj, aby wszystkie sprzęty smarować specjalnymi preparatami, które je zakonserwują, gdy nie będą one używane. Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków o takim działaniu. Przed każdą zimą wystarczy przy robieniu porządków nasmarować nimi narzędzia i na następny rok będą jak nowe, co zmotywuje Cię tylko do pracy. Preparaty należy wybierać kierując się nie ceną, a marką i opiniami innych użytkowników. W tym kroku możesz zastosować również środki bakteriobójcze, które również pomogą ci zadbać o stan i czystość twoich narzędzi.

Narzędzia do porzadkow w ogrodzie

9. Świadomy zakup

Kupując narzędzia i sprzęty ogrodnicze nie zwracaj uwagi tylko na cenę. W przypadku narzędzi dobrze jest wybierać sprawdzone marki, które słyną z produkcji urządzeń wysokiej jakości. Pamiętaj także, aby nie dać się ponieść zakupowej fali zbyt mocno. Staraj się wybierać tylko te narzędzia, których na pewno będziesz potrzebował. Po co  masz kupować żywopłociarkę, jeśli w Twoim ogrodzie nie ma żywopłotu?

Porzadki w ogrodzie

1. Torba ogrodowa na liście, materiałowy kosz, pojemnik na trawę, worek na odpady 34,99 zł 
2. Siatka ochronna na beczkę ogrodową, WENKO,   34,99 zł
3. Pojemnik ogrodowy zamykany z trwałego tworzywa, stylowa skrzynia do ogrodu imitująca rattanowy kufer, 254,99 zł
4. Kompostownik ogrodowy, zamknięty - 300 l, 149,99 zł


Mamy nadzieje, że nasze rady dotyczące narzędzi i akcesoriów ogrodowych przydadzą Ci się w tym, i nie tylko, sezonie ogrodniczym.