Akcesoria do kawy - gadżety, które pomogą Ci przygotować idealną kawę

Kawa jest od lat cenionym produktem, który nie tylko doceniasz za wybitny i niepodobny do żadnego innego trunku smak, ale też za właściwości niwelujące efekty senności i zmęczenia! Co ciekawe na świecie uprawia się jedynie dwa dominujące rodzaje ziaren kawy - arabica i robusta. Sposobów jej parzenia jest jednak znacznie więcej, a i odpowiednie akcesoria do kawy mogą wzbogacić Twoją przygodę z kawą.

Młynek do kawy i dobre kawiarki to podstawa

Dlaczego powinieneś zainwestować w dobry młynek do kawy? Ponieważ jest to wydatek zaskakująco niewielki, a dzięki prostemu młynkowi zyskujesz możliwość panowania nad stopniem zmielenia ulubionych ziaren kawy.

W zależności od wielkości zmielonych drobin jesteś w stanie uzyskać inny smak kawy i w ten sposób np. regulować poziom kofeiny czy goryczki w parzonym trunku! Nie ma też znaczenia, czy będzie to młynek do kawy ręczny, czy elektryczny! Tu zwykle największą rolę odgrywa czas mielenia. W przypadku młynków elektrycznych szczegółowe dane na ten temat znajdziesz w dołączonej do nich instrukcji obsługi. Co ciekawe, młynek do kawy był - przez prawie 100 lat - domeną firmy Peugeot, która dzisiaj znana jest z produkcji samochodów!

Kawiarka to rzecz, którą jako amator kawy powinieneś mieć w swoim domu obowiązkowo! Według współczesnego nazewnictwa ekspres do kawy to "urządzenie elektryczne i/lub elektroniczne służące do szybkiego parzenia kawy". Kawiarki są zatem wszystkimi pozostałymi urządzeniami, choć i tu znajdzie się wiele urządzeń elektrycznych nazywanych przez producentów kawiarkami. Jeśli jesteś wytrawnym smakoszem z pewnością docenisz walory prostego zaparzacza do kawy stawianego na kuchnię gazową lub indukcyjną, średniej klasy kawiarki elektrycznej tak samo bardzo jak drogiego ekspresu do kawy, który zawiera w sobie młynek do kawy, system automatycznego dozowania mleka i wiele innych przydatnych funkcji.

Spieniacz do mleka - tani i bardzo przydatny gadżet

Oprócz filiżanki do kawy jest to gadżet najtańszy i z pewnością będzie Cię na niego stać! Spieniacz do mleka - bo o nim mowa - to proste urządzenie elektryczne, dzięki któremu sprawisz, iż mleko będzie nasycone powietrzem (spienione), lecz przy tym pozostanie na tyle gęste, że po dolaniu go do kawy, pozostanie na jej powierzchni.

Pozwoli Ci to na uzyskanie nie tylko trunku o wyjątkowej lekkości i aksamitnym smaku, ale też na stworzenie w domowych warunkach np. efektownego café latte albo ostatnio tak modnych wzorków na powierzchni kawy! A to już wyczyn godny profesjonalnego baristy! Tak więc spieniacz do mleka powinien być gadżetem obowiązkowym w Twojej kuchni, zwłaszcza jeśli kawa jest jednym z Twoich ulubionych napojów!

Filiżanki do kawy - zdziwisz się, jak bardzo są istotne

Młynek do kawy czy spieniacz do mleka - bez tych rzeczy jeszcze dałoby się normalnie parzyć smaczną kawę. Jednak z pewnością przyznasz mi rację, jeśli powiem, że kawa ze zwykłej szklanki (nie ważne, czy z uszkiem, czy bez niego!) smakuje znacznie gorzej niż ta pita z odpowiednio wyprofilowanej filiżanki do kawy. Mało osób zastanawia się nad takimi różnicami, jednak udowodniono naukowo, że nawet kolor naczynia ma znaczenie we względnym odbiorze smaku tego pysznego napoju, jakim jest kawa.

Filiżanki do kawy projektowane są tak, by nie tylko ładnie wyglądać, ale też odpowiednio utrzymywać temperaturę i rozprowadzać aromat, kiedy sięgasz po łyk ulubionego napoju! Warto więc wypróbować kilka rodzajów filiżanek i zdecydować, jaka ich forma odpowiada Ci najlepiej!

Filiżanki do kawy

Kawa - napój znany na całym świecie

Kawa od lat jest wartościowym towarem, na którym handlowcy zbijają niekiedy wielkie fortuny. Już od wieków znane są niesamowite - prócz smaku - właściwości kawy, bez których produktywność świata zapewne drastycznie by zmalała. Obecnie rynek handlu kawą szacuje się na przeszło 100 mld dolarów, co czyni ją drugim, zaraz po ropie naftowej, towarem świata!

Zapewne zdziwi Cię fakt, że pierwszy ekspres do kawy, a według współczesnej nomenklatury, a nawet definicji Słownika Języka Polskiego - "kawiarka", został skonstruowany dopiero w 1906 roku przez niejakiego Luigi Bezzera? Moment prezentacji ekspresu na Międzynarodowych Targach w Mediolanie rozpoczął nową erę dla kawoszy, bo uświadomił ludziom, jak wiele można z tak małych, aromatycznych ziarenek wydobyć smaku. Kawa zyskała warianty różniące się nie tylko wspomnianą już odmianą ziaren, ale też stopniem ich palenia i zawartością kofeiny. Wymyślono kawę liofilizowaną (rozpuszczalną) i wzbogacaną różnymi aromatami...

Oprócz tego kawa stała się nie tylko wywarem ze zmielonych ziaren, ale mieszaniną różnych innych płynów. Podstawowym, zapewne znanym Ci dobrze, składnikiem dolewanym do kawy jest mleko lub śmietanka. Niektórzy, bardziej wytrawni smakosze - prócz mleka - kawę wzbogacają np. whiskey, brandy, ale też czekoladą, cynamonem i innymi wymyślnymi dodatkami.

Jak zaparzyć idealną kawę?

Słowo "kawa" najpewniej wzięło swą nazwę od tureckiego "kahweh" lub arabskiego "gahwah", co przetłumaczyć można na "usuwająca zmęczenie". To prawda. Kawa podnosi Twój upadający umysł i daje Ci dodatkowe kilka godzin energii. Dlatego idealna kawa powinna nie tylko dobrze smakować i mieć odpowiednią zawartość kofeiny, ale też budzić już samym swoim aromatem. Kawa to trunek warty dobrego przygotowania i należytego szacunku, gdyż ludzie pijacy od 2 do 4 filiżanek kawy dziennie statystycznie żyją dłużej (dopiero powyżej 5 filiżanek dziennie jest to już niezdrowe!).