Akcesoria must-have dla psa

pies

Planujesz przygarnąć pupila? A może zastanawiasz się, czego Twój czworonożny przyjaciel może potrzebować. Przygotowaliśmy dla Ciebie niezbędnych elementów wyposażenia mieszkania, w którym mieszka pies.

Zwierzęta domowe wymagają troski, są naszymi przyjaciółmi, zawsze stają w obronie właściciela. Gdy przygarniamy pod swój dach czworonoga, powinniśmy zadbać o jego zdrowie i bezpieczeństwo. Sprawdźmy, jakie akcesoria dla psa potrzebuje pies i jego właściciel.

Smycze dla psa

Polskie prawo mówi, że gdy wyprowadzamy psa, powinien być on zapięty na smyczy. Dzięki temu właściciel uniknie niebezpiecznych sytuacji i cały czas ma kontrolę nad zwierzęciem. Nawet jeśli wiesz, że Twój zwierzak jest dobrze wychowany i chodzi przy nodze, to nie możesz mieć 100-procentowego zaufania do innych zwierząt i ich właścicieli. Poza tym smycz chroni Twojego czworonoga przed impulsywnymi reakcjami. Czasem wystarczy pojawienie się kota czy wiewiórki, by najgrzeczniejszy pies pobiegł w nieznane. Zatem smycz nie ogranicza wolności psa, ale zapewnia mu bezpieczeństwo.

Zdarza się również tak, że psy różnie reagują na dzieci i inne zwierzęta. Nie możesz przewidzieć, jak zachowa się Twój zwierzak, gdy spotka na swojej drodze krzyczące dzieciaki lub czegoś się przestraszy. Pamiętaj, że to Ty odpowiadasz za szkody, które wyrządzi Twoje zwierzę.

Jakie smycze dla psa mamy do wyboru?

  • Smycz spacerowa - najprostsza o stałej długości;
  • smycz przepinana - to smycz spacerowa z możliwością regulowania długości;
  • smycz automatyczna „flexi” - w uchwycie znajduje się mechanizm rozwijania smyczy i przycisk blokady;
  • smycz z amortyzatorem - gumowy fragment niweluje uczucie szarpnięcia, gdy chcemy nagle zatrzymać zwierzę;
  • linka - długa smycz, na której możemy wyprowadzać psa na otwartym terenie, ale z dala od innych ludzi i zwierząt.

Ponadto w sprzedaży są również smycze behawioralne, które służą do trenowania prawidłowych zachowań u psa, smycze do wyprowadzania więcej niż jednego czworonoga czy smycze sportowe przeznaczone dla psów zaprzęgowych.

Obroże i szelki dla psa

Obroża to element, który zapinamy na szyi psa - służy do tego, by zamocować smycz oraz zawieszkę z informacją, jak zwierzak się nazywa i do kogo należy. Obroże dla psa dzielimy na dwa rodzaje: tradycyjne i pół zaciskowe. Dla psów agresywnych, które wymagają szczególnej dyscypliny, przeznaczone są kolczatki. Obroże dla psa to nie tylko sposób na sprawowanie nad nim kontroli, ale również ozdoba. Wariantów tego akcesorium są tysiące - od klasycznych modeli po takie, których zdobieniem zajmował się jubiler.

Przekonanie o tym, że szelki dla psa są odpowiednie tylko dla ras miniaturowych, jest błędne. Szelki mogą nosić psy różnej wielkości, co więcej są bardzo pomocne podczas spacerów. Szelki dla psa zastępują obrożę zamiast na szyi, znajdują się na korpusie. Nagłe szarpnięcie za smycz nie powoduje ucisku w jednym miejscu, rozkłada się na całym korpusie psa. Można zatem uznać, że szelki są bardziej humanitarnym rozwiązaniem, szczególnie dla psów małych i takich, które „ciągną” za smycz podczas spacerów. Tak, jak w przypadku smyczy - tutaj również mamy kilka wariantów do wyboru.

Szelki dla psa - rodzaje:

  • Szelki step-in - zakładane przez łapki i zapinane na plecach. Jeśli Twój pies szarpie podczas spaceru to ten typ szelek nie będzie odpowiedni - zwierzę bardzo szybko nauczy się jak z nich wyjść.
  • Szelki dla psa easy walk - smycz zapinana jest z przodu nie na plecach zwierzęcia. Pomagają oduczyć psa ciągnięcia, ale trzeba ich używać ostrożnie, bo mogą spowodować nieprawidłowości w układzie ruchu zwierzęcia. Nie stosujemy ich w przypadku szczeniąt.
  • Szelki norweskie - konstrukcja składa się z dwóch pasków - jeden przebiega wokół obręczy barkowej, drugi wokół klatki piersiowej. Nie poleca się ich dla psów, które mają skłonność do wyrywania się właścicielowi. Polecane są dla ras spokojnych lub dobrze przeszkolonych psów.
  • Szelki dla psa guard - paski przebiegają wokół klatki piersiowej i obręczy barkowej psa, dodatkowo połączone są również poprzecznymi pasami na plecach i mostku. Z jednej strony nie ograniczają one ruchów psa, z drugiej zapewniają właścicielowi pełną kontrolę nad zwierzęciem.
  • Szelki Sled - sportowe szelki dla psa wykonane na zamówienie dla konkretnego zwierzęcia.

Legowiska dla psa

Pies powinien mieć stałe miejsce do spania i wypoczynku. Dzięki temu nie będzie sypiał na kanapie czy w Twoim łóżku. Warto nauczyć zwierzę, że legowisko jest jego prywatną przestrzenią i tam ma wypoczywać. Legowiska dla psów są bardzo wygodne. Wykonane są z miękkich tkanin z wypełnieniem, więc zapewniają wysoki komfort zwierzęciu. Co więcej, zastosowanie legowiska pozwala ograniczyć bałagan w mieszkaniu. Pies nie będzie zostawiał po sobie sierści na meblach, nie zniszczy tapicerki. Legowiska są wykonane z materiałów, które można bez kłopotu odkurzyć i uprać w pralce.

Warto wyposażyć się również w legowisko dla psa do samochodu. W przypadku dużych zwierząt może mieć formę dodatkowego pokrowca na siedzenie. Jest to bardzo praktyczny pomysł, zwierzę nie zniszczy wnętrza samochodu podczas podróży, co niestety zdarza się bardzo często.

Miski dla psa

Psia zastawa to ważny element wyposażenia mieszkania, w którym mieszka czworonóg. Warto zdecydować się na zestaw - dwie miski na stabilnej podstawie. Dzięki temu pies podczas jedzenia nie będzie przesuwał naczyniami po podłodze. Miska nie przewróci się, a jej zawartość pozostanie tam, gdzie być powinna.

Miski dla psa dobieramy pod względem jego potrzeb. Mały piesek nie potrzebuje dużych naczyń, za to malamut czy dog angielski nie najedzą się z miski o standardowych rozmiarach. Najbardziej popularne miski dla psa to modele ze stali - można je myć w zmywarce.

Szczotki dla psa

Regularne wyczesywanie sierści zapewni Twojemu zwierzakowi zdrowy wygląd. Co więcej, sprawi, że mniej sierści znajdzie się na meblach i podłodze. Szczotki dla psa to akcesoria, które kupujemy nie tylko przedstawicielom ras długowłosych. Mogą mieć formę rękawicy, która ułatwia właścicielowi wygodną pielęgnację.