Aromaterapia w Twoim domu - najpopularniejsze zapachy

Chłód, słota i brak światła słonecznego sprawiają często, że wybieramy relaks w domu z książką, kocem i ciepłą herbatą. Aby dodatkowo umilić sobie ten smutny czas, warto zaopatrzyć się w akcesoria takie jak świece zapachowe czy olejki eteryczne o odpowiednich, zimowych aromatach.

Najpopularniejsze zapachy tej zimy

Choć odpowiedniego zapachu do domu jest wyborem ściśle indywidualnym, ponieważ opiera się o zupełnie inne preferencje. Każdej zimy można jednak zauważyć pewne niezmienne trendy. Latem najczęściej wybieramy zapachy świeże i owocowe przypominające szalone, beztroskie chwile urlopu. Zapachy zimowe, z jednej strony mają za zadanie zatrzymać ulatujące lato, a z drugiej - są zdecydowanie bardziej stonowane, korzenne, bo ich zadaniem jest otulić nas swoim przyjemnym aromatem.

Najpopularniejszym zapachem do domu w okresie zimowym od wielu lat są mieszanki korzenne, zawierające aromaty cynamonu, kardamonu czy białego pieprzu. Idealne są także zapachy orientalne, takie jak biała mirra, bursztyn, drewno kaszmirowe, aromaty piżma czy domowych wypieków. Wszystko, co kojarzy nam się z przyjemnymi chwilami. Niezmiennie popularnością cieszą się również standardowe zapachy takie jak wanilia, lawenda czy róża. Jednak, wybierając zapachy do domu, należy pamiętać, że nie mogą one być zbyt przytłaczające i intensywne.

Świece zapachowe

Odpowiedni zapach do domu możemy wprowadzić, zapalając świece zapachowe, których wybór od wielu lat jest ogromny. Wybierając odpowiednią świecę, powinniśmy kierować się jednak kilkoma kryteriami, które pomogą nam w wyborze. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wosk, z którego została wykonana świeca.

Świeca zapachowa nie powinna kopcić się przy spalaniu i wydzielać nieprzyjemnego zapachu. Aby się przed tym ustrzec, należy zwrócić uwagę, by wosk spalał się jak najbardziej bezwonnie, i nie zakłócał zapachu użytego olejku eterycznego. Istnieje bardzo wiele rodzajów wosku, o różnych właściwościach fizykochemicznych. Do wyboru mamy świece z wosku pszczelego, wosku sojowego, parafinowego czy nawet rzepakowego. Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest olejek eteryczny. Powinien charakteryzować się intensywnym i głębokim aromatem, który będzie uwalniać się stopniowo pod wpływem ciepła. Nie powinien być jednak zbyt duszący.

Oprócz składu warto również zwrócić uwagę na wygląd produktu. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór świec zapachowych, które możemy dowolnie dobierać do naszego wnętrza. Klasyczną elegancję zapewnią nam także świece w szklanym opakowaniu, które może zostać ponownie wykorzystane. Warto zaznaczyć, że przeciętna świeca pali się od ok. 40 do 80 godzin. Im większa jest jednak gramatura świecy, tym dłużej nam ona posłuży. Optymalny czas jednorazowego palenia się świeczki to 3 godziny.

olejki eteryczne

Dyfuzory zapachowe

Alternatywą dla świec zapachowych są dyfuzory zapachowe – urządzenie do rozpylania w powietrzu wybranego aromatu olejku eterycznego i może przyjąć formę aromatyzera, nebulizatora lub nawilżacza powietrza z funkcją aromaterapii. Nawilżacze podgrzewają i rozprowadzają parę wodną wraz z olejkami, aromatyzery i nebulizatory opierają swoją zasadę działania głównie na rozprowadzaniu olejków eterycznych.

Nebulizator to najbardziej terapeutyczny rodzaj dyfuzora, nie podgrzewa olejków eterycznych, dzięki czemu nie tracą one swoich właściwości. Nie podnosi także wilgotności powietrza, jednak można używać go maksymalnie trzy razy dziennie przez 10 minut, z powodu dużego stężenia olejków.

Inną formą jest dyfuzor zapachowy trzcinowy, składający się z małej butelki, częściowo wypełnionej olejkiem oraz trzcinowymi patyczkami. Jest to najtańszy dyfuzor na rynku, wygląda bardzo stylowo, jednak działa miejscowo i nadaje się głównie do mniejszych pomieszczeń.

Wybierając odpowiedni dyfuzor, powinniśmy zwrócić uwagę, do jak dużych pomieszczeń będzie przeznaczony, a po zakupie umieścić go w odpowiednio wysokim miejscu – by był najbardziej efektywny. Powinno się go myć co najmniej raz w miesiącu.

Olejki eteryczne

By dyfuzor odpowiednio spełniał swoją funkcję, należy dobrać do niego odpowiednie olejki eteryczne. Pozyskuje się je najczęściej z suszonych lub świeżych roślin metodą hydrodestylacji lub destylacji z parą wodną, a sposób pozyskiwania uzależniony jest od jego dalszego zastosowania.

Można je bezpiecznie stosować miejscowo na skórę - jako składnik maści czy kremów, wdychając za pomocą nebulizatora czy w ramach aromaterapii. Tutaj zauważyć należy, że olejki eteryczne mają wiele właściwości prozdrowotnych. Wybierając odpowiedni olejek do celów aromaterapeutycznych, powinniśmy najpierw zastanowić się jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli pragniemy pokonać bezsenność, powinniśmy wybrać olejek lawendowy. Przy infekcjach pomoże nam olejek z zielonej herbaty. Uspokajająco zadziała natomiast olejek różany, a olejek cedrowy doda nam energii i pomoże przy stanach zapalnych.

Stanowczo odradza się stosowanie doustne olejków eterycznych, gdyż może mieć to poważne konsekwencje zdrowotne.