Bieżnik na stół - sposób na dekorację stołu na co dzień i od święta

Szukasz ciekawej i nowoczesnej dekoracji stołu? Co powiesz na bieżnik? Tak, mogłoby się zdawać, że ten rodzaj nakrycia stołu trafiłby w gusta naszych babć. Jednak właściwie dobrany bieżnik na stół, może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych obrusów. W przeciwieństwie do nich nie zasłania całego stołu, pozostawiając mebel pięknie wyeksponowanym. Ponadto, o czym możesz nie wiedzieć, bieżnik może posłużyć nie tylko do udekorowania stołu.

Bieżnik na stół - do czego służy?

Ten rodzaj nakrycia stołu, a w zasadzie mebli, wywodzi się z tradycji ludowych. Bieżnik, czyli rodzaj podłużnej, zazwyczaj haftowanej serwetki, był odświętną dekoracją domów. Piękne wzory, nierzadko z motywem roślinnym, stanowiły niewielkie dzieła sztuki, choć żadna z kobiet haftujących nie śmiałaby wówczas przypuszczać, że jej bieżniki będzie można oglądać w muzeum.

Współcześnie pełni on dokładnie tę samą funkcję, choć niekoniecznie musimy stosować go jedynie w przypadku ważnych świąt i uroczystości. To, co z pewnością uległo zmianie, to rodzaj używanych materiałów i szeroki wybór wzorów i kolorów. Współczesność pod tym względem nas rozpieszcza! Dzięki temu z łatwością dobierzesz bieżnik do salonu, który podkreśli charakter wnętrza i wkomponuje się w aranżację przestrzeni.

Bieżnik na stół nowoczesny - rodzaje

Z tradycyjnym, odświętnym charakterem bieżników, czy jak potocznie mówi się w żargonie gastronomicznym – laufrów, wiąże się ich wykorzystanie podczas bankietów, ślubów i innych dużych uroczystości. Bieżnik na stół glamour to niemal obowiązkowy element bielizny stołowej stosowanej podczas organizacji imprez okolicznościowych. Jednokolorowy, wykonany z materiałów o delikatnym połysku, nadaje stołom odświętnego charakteru.

Także podczas uroczystości domowych bardzo często wykorzystujemy ten rodzaj nakrycia do podkreślenia odświętnego charakteru uroczystości. Najbardziej sprawdzoną kompozycją jest połączenie eleganckiego bieżnika z prostym, białym obrusem. Całość dopełniona może zostać podkładkami pod talerze i finezyjnie ułożonymi serwetkami.

dekoracja stolu

Na przeciwnym biegunie znajduje się minimalizm i naturalne, niebarwione materiały, takie jak juta czy len. Nowoczesne bieżniki na stół do jadalni to bardzo popularny dodatek w stylu rustykalnym lub boho. Bieżnik jutowy ułożony na surowym, drewnianym stole jest ciekawym tłem dla ustawionych na nim kwiatów czy owoców. I co istotne, bardzo oryginalnie wyglądają w takich stylizacjach bieżniki ułożone zarówno w poprzek, jak i wzdłuż stołu.

Jak dobrać rozmiar bieżnika na stół?

Bieżnik możesz ułożyć wzdłuż stołu, tak by jego krawędzie nieco wystawały z obu stron, bądź w dwóch równoległych pasach w poprzek stołu. Standardowo bieżniki posiadają ustaloną proporcję długości do szerokości (2:1), choć i od tej zasady istnieją wyjątki. Najpowszechniejszymi wymiarami tego nakrycia stołu są 100 x 50 cm i 120 x 60 cm. Jeśli żaden z tych wymianów nie pasuje do Twojego stołu, możesz zdecydować się na bieżnik, który można skracać, jak na przykład bieżnik jutowy.

Jak to zmierzyć?
Rodzi się bardzo słuszne pytanie – jak to skracać? A no część bieżników, które nie posiadają wzoru, który mógłby na tym ucierpieć, można przyciąć lub nawet pociąć na mniejsze elementy. Stąd bardzo często można na rynku spotkać bieżniki sprzedawane na metry. Jest to sprawdzony sposób, ażeby stworzyć w swoim domu spójną aranżację. Bieżnik na stół nowoczesny i bieżnik do przedpokoju w tej samej stylistyce? Nie ma problemu! Wystarczy zmierzyć długość, bądź szerokość mebla, dodać odpowiedni zapas, by bieżnik wystawał z dwóch stron poza krawędzie i gotowe.

obrus bieznik

Ile powinien zwisać bieżnik?
W kwestiach technicznych najlepiej trzymać się prostej zasady mówiącej, że bieżnik najlepiej wygląda wówczas, gdy wystaje poza krawędź stołu nie więcej niż 40 cm. Jest to optymalna długość w przypadku dużych mebli. Jeśli dysponujesz nieco niższym i mniejszym stolikiem możesz odpowiednio skrócić tę długość. No ale co z dolną granicą? Tu też warto zachować umiar i nie skracać zanadto bieżnika – minimum 15 cm, to dolna granica, której powinniśmy się trzymać.

Bieżnik w poprzek stołu?
A czemu nie? Absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, by wyjść poza utarte schematy i ułożyć bieżnik w nieco inny sposób. Zwróć jedynie uwagę na materiał – jeśli będzie zbyt sztywny, może źle układać się na narożnikach stołu. Tak ułożony bieżnik może być ciekawą i nowoczesną dekoracją Twojego domu, zarówno na co dzień, jak i od święta.

Jeśli chcesz poznać więcej inspiracji dotyczących dekoracji stołu, koniecznie zajrzyj do naszego wpisu: PIĘKNE DEKORACJE STOŁU NA KAŻDĄ OKAZJĘ.