Bombki choinkowe: jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wybór dekoracji świątecznych może być czasem przytłaczający, ponieważ na rynku możemy znaleźć całą masę ozdób, które bardzo różnią się od siebie stylem oraz wykończeniem. Bombki choinkowe od wielu lat są standardowym dodatkiem do każdej choinki, jednak na przestrzeni lat zmieniały się trendy oraz materiały, z których były wykonane. Dziś mamy dostęp do wielu modeli ozdób, które zachwycają swoją jakością i pięknem. Wybierając bombki choinkowe często koncentrujemy się na tych najjaśniejszych oraz najbardziej oryginalnych. Wydajemy duże pieniądze, jednak nie zawsze oznacza to dobrą inwestycję, ponieważ zewnętrzne piękno okazuje się być krótkotrwałe - powłoka jest porysowana, a ozdoby kruszą się i pękają przy najmniejszym uderzeniu. Jeżeli martwisz się o trwałość Twoich bombek lepiej zdecydować się na te z tworzywa sztucznego, dzięki czemu zostaną one z Tobą na wiele sezonów.

Historia bomek - kiedy bombki choinkowe pojawiły się w naszych wnętrzach?

Historia bombek choinkowych sięga dalekiej przeszłości, ponieważ już pod koniec średniowiecznej Europy zaczęli dekorować swoje domy na Boże Narodzenie. Dokładniej, zwyczaj ten rozprzestrzenił się na cały świat właśnie z Niemiec, gdzie w 1513 roku teolog Marcin Luter ozdobił choinkę świecami i zawiesił na jej czubku gwiazdę. Początkowo jako dekoracje używano jabłek, owoców, słodyczy, świec itp. Stopniowo jadalne dekoracje zostały zastąpione rękodziełem wykonanym z folii, papieru, waty.
Płonące świece przypominały ludziom istotę ofiary Chrystusa, a gwiazdę zawieszono na pamiątkę Gwiazdy Betlejemskiej, która wskazywała drogę do jaskini, w której narodził się Jezus Chrystus. Wśród dekoracji na choince zawsze znajdowały się również jabłka, uosabiające „zakazany owoc” oraz różne figurki waflowe i piernikowe.

W drugiej połowie XVIII wieku choinki stały się bardziej eleganckie: zastosowano pozłacane szyszki, papierowe kwiaty i mosiężne figurki w postaci aniołów. Nieco później do użytku weszły zabawki wykonane z wosku, waty, tektury i szkła. W 1848 roku w mieście Lausch wykonano pierwsze bombki z kolorowego i przezroczystego szkła, a na wierzchu pokryto je warstwą brokatu. Później w 1867 r. otwarto gazownię, w której dmuchacze szkła w wysokich temperaturach wytwarzali bombki o różnych rozmiarach. Potem zaczęli produkować nie tylko znane wszystkim kule, ale także różne figurki zwierząt, ptaków, ryb, Świętego Mikołaja i aniołów. Zostały pomalowane srebrnym i złotym pyłem.

Dziś ozdoby choinkowe zachwycają swoją różnorodnością. Mogą to być klasyczne bombki szklane, figurki szklane i plastikowe, zabawki bawełniane, drewniane i druciane, a nawet przeróżne słodycze w postaci kolorowych cukierków czy pierniczków.

Kolonialne wnętrze ze świecącą choinką

Bombki szklane, plastikowe lub ręcznie malowane - co wybrać?

Jeśli masz kolekcję swoich ulubionych bombek, które co roku starannie wieszasz na drzewie wraz z ozdobami podarowanymi przez krewnych i przyjaciół. O wiele lepiej jednak jest, gdy dekoracja drzewka świątecznego jest zaprojektowana w tym samym stylu. Nowoczesna aranżacja drzewka opiera się na doborze produktów z tego samego asortymentu i wzornictwa, dlatego przed zakupem zdecyduj się na dany styl, zwizualizuj go i wybierz dekoracje pasujące do Twojej koncepcji. Bombki choinkowe, niezależnie od tego czy wybierzesz wersję bardziej nowoczesną, czy tradycyjną, zawsze będą częścią wigilijnej atmosfery.

Oprócz kolorów i wzorów ważny jest również materiał, z którego wykonane są ozdoby. Bombki choinkowe szklane idealnie sprawdzą się np. w stylizacjach bardziej glamour czy nowoczesnych aranżacji. To spektakularne produkty, które zwykle mają piękne zdobienia oraz matowe lub błyszczące wykończenia. Są przyjazne dla środowiska, wydają przyjemny dźwięk dzwonka, ale przy tym są bardzo delikatne i łatwo się łamią. Bombki choinkowe plastikowe to świetne rozwiązanie gdy w domu przebywają dzieci oraz zwierzęta, ponieważ są zwykle mocne i ciężko je zepsuć nawet przy dużym upadku. Tak samo jak te szklane, mogą mieć piękne zdobienia i przybierać różne, ciekawe kształty. Zestaw ozdób choinkowych z tworzywa sztucznego to świetny pomysł, jeśli nie jesteś przekonany, jakie rodzaje ozdób będą pasowały do siebie. Taki pakiet pozwoli Ci na umieszczenie różnych bombek, które idealnie współgrają ze sobą.

Trend alert: bombki papierowe, bombki choinkowe jak dawniej

W dzisiejszych czasach, twórcy ozdób świątecznych zrobią wszystko aby przyciągnąć do siebie nowych klientów. Na rynku pojawiają się duże kule z diamentami lub miniaturami sławnych markowych samochodów. Jednak moda retro zagościła również na dziale ozdób choinkowych i coraz częściej można zobaczyć ręcznie wykonane papierowe ozdoby, przybierające przeróżne kształty i kolory. Takie bombki są bardzo ekologiczne i trwałe, dzięki czemu możesz się nimi cieszyć długi czas. Drewniane ozdoby również powracają do łask, a czasem spotkać się można nawet z pozłacanymi szyszkami oraz jabłkami. To wszystko jest symbolem powrotu do natury oraz szanowania środowiska, w którym żyjemy.

Aby zakup ozdób choinkowych był w całości udany, musisz pamiętać, aby skupić się wyłącznie na tych dekoracji, które są niezbędne. Nie warto przesadzać z ozdobami, ponieważ wtedy trudno jest zawiesić oko na jakiekolwiek z nich. Jeśli jesteś znudzony tradycyjnymi kolorowymi bombkami, zdecydowanie powinieneś postawić na papierowe ozdoby oraz niekonwencjonalne połączenia, co na pewno zaskoczy Twoich bliskich.

Bombki choinkowe