Bombki świąteczne w stylu zero waste

Zero waste to trend popularny w różnych obszarach - także dekoracji, takich jak bombki świąteczne czy inne ozdoby choinkowe. Sprawdź, jak wykorzystać go podczas świąt w swoim domu i sprawić, że tegoroczne Boże Narodzenie będzie nie tylko piękniejsze, ale również bardziej ekologiczne!

Zero waste: bombki świąteczne i każda inna dziedzina

Zero waste to trend mający na celu ograniczenie wytwarzania odpadów i marnowania dóbr konsumpcyjnych - przede wszystkim jedzenia, ubrań i opakowań jednorazowych, ale również takich produktów jak paliwo, meble, urządzenia elektroniczne, środki czystości czy dekoracje, na przykład bombki świąteczne. Naczelnym celem zero waste jest zmniejszenie ilości powstających odpadów poprzez ograniczenie nadmiarowej produkcji dóbr, powtórne wykorzystywanie produktów, dzielenie się niepotrzebnymi przedmiotami z innymi członkami społeczności, recykling czy odpowiedzialne zakupy, podczas których zwraca się uwagę na unikanie kupowania nadmiernie opakowanych towarów czy rzeczy niskiej jakości, które szybko mogą nadawać się do wyrzucenia. W ideologię zero waste wpisują się także przedmioty samodzielnie wytwarzane w oparciu o odpady lub produkty, które nie znajdują już zastosowania w swoim pierwotnym przeznaczeniu, na przykład dekoracje tworzone ze śmieci czy ubrania szyte z wyrzuconych skrawków materiału. Stawia się też duży nacisk na korzystanie z surowców organicznych i nieorganicznych, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego w momencie, gdy znajdą się w jego obrębie. Dlatego dużą popularnością cieszą się przedmioty wykonane z naturalnych tkanin, drewna, wikliny, kamienia, gliny czy słomy.

Ekologiczne prezenty świąteczne

Przede wszystkim - nie wyrzucaj

Podstawą udekorowania swojego domu na święta zgodnie z zasadami zero waste jest korzystanie z tego, co jest już do dyspozycji i ograniczenie wyrzucania przedmiotów. Jeżeli w Twoim mieszkaniu są już jakieś ozdoby choinkowe, wykorzystaj je - nie wszystko musi być perfekcyjnie dopasowane. Zrezygnuj z pakietów na rzecz eklektycznej stylistyki i zestawów, w których można wymienić każdy element z osobna, zamiast kupować cały komplet, gdy coś się zgubi lub ulegnie zniszczeniu. Jeżeli jakieś ozdoby zostaną w niewielkim stopniu uszkodzone, spróbuj naprawić je, zanim podejmiesz decyzję o ostatecznym wyrzuceniu. Może znajdzie się dla nich inne zastosowanie, jeśli reperacja nie przyniesie pożądanych rezultatów? Na przykład bombki świąteczne lub inne ozdoby choinkowe, które zostały obtłuczone lub uszkodzone z jednej strony, mogą stać się znakomitą podstawą do stworzenia własnoręcznie zaprojektowanego bożonarodzeniowego stroika. Natomiast elementy, z których odpada lakier lub farba, można pomalować ponownie.

Jeżeli już naprawdę musisz się czegoś pozbyć, pamiętaj o wyrzucaniu śmieci w odpowiedzialny sposób, zgodnie z zasadami recyklingu i miejscowych regulacji dotyczących zarządzania odpadami. Możesz też poszukać osoby, która zechce przyjąć dany przedmiot, na przykład by go naprawić lub wykorzystać poszczególne części. Jeśli natomiast szukasz nowych dekoracji do domu, możesz spróbować wykonać je samodzielnie lub poszukać osób, które pozbywają się swoich ozdób i chcą je oddać komuś, kto jeszcze z nich skorzysta.

Napis Zero Waste na czarnym tle

Stylistyka zero waste

Trend zero waste wiąże się ze zróżnicowanym pochodzeniem poszczególnych elementów wystroju, dlatego jest to stylistyka łącząca w swoim obrębie wiele rodzajów estetyki. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że któraś z dekoracji nie będzie pasować do innych - możesz zaszaleć i wybrać wszystkie, które Ci się podobają! Oczywiście szczególne miejsce zajmują wśród nich bombki świąteczne i inne ozdoby choinkowe wykorzystujące naturalne materiały oraz tworzywa, które w razie uszkodzenia dekoracji będą mogły zostać poddane procesowi recyklingu. Wśród popularnych produktów tego rodzaju przewijają się między innymi dekoracje wykonane z surowców organicznych (słoma, sznurki jutowe i konopne, wełna, bawełna, jedwab, len, drewno, wiklina, trawa morska, suszone owoce i kwiaty) oraz substancji, które można łatwo przetworzyć lub które nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego (ceramika, szkło, kamień naturalny, glina). Można też wykorzystywać elementy stworzone z tworzyw sztucznych i innych materiałów, o ile będą się one nadawały do przetworzenia i ponownego użycia, a ich jakość będzie na tyle wysoka, by nie wylądowały w koszu po jednym sezonie.

DIY zero waste dekoracje na święta

Popisz się kreatywnością

Wiele ozdób bożonarodzeniowych zero waste można wykonać samemu, uzupełniając w ten sposób wystrój stworzony przy użyciu gotowych produktów. Własne dekoracje możesz wytworzyć na przykład korzystając z przeterminowanych produktów spożywczych (makaron, ryż, ziarna i inne suche artykuły), starych butelek i pojemników, resztek kolorowego papieru czy jednorazowych opakowań po żywności. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli Ci zyskać piękne, wyjątkowe ozdoby, które będą jedyne w swoim rodzaju, ale również stworzy okazję do przyjemnego, twórczego spędzenia czasu w gronie rodziny. W ten sposób dasz też dobry przykład swoim dzieciom i sprawisz, że zaczną się w nich kształtować pozytywne nawyki związane z oszczędnością, wykorzystywaniem posiadanych zasobów, kreatywnym spędzaniem wolnego czasu i dbałością o dobro środowiska naturalnego. Własnoręcznie wykonane ozdoby lub bombki świąteczne w stylu zero waste możesz także podarować znajomym lub członkom rodziny, pokazując im, jak estetyczne i praktyczne mogą być przedmioty stworzone przy użyciu dostępnych akurat materiałów.

Dekoracje świąteczne zero waste