Co można zrobić z plastikowych butelek - świętujemy Światowy Dzień Recyklingu

Światowy Dzień Recyklingu obchodzony jest 18 marca. To święto powinno przypominać wszystkim, że wspólnie decydujemy o losach świata, a nasze codzienne decyzje mają wpływ na rzeczywistość. Zmiana wygodnych przyzwyczajeń, świadome wybory konsumenckie i rezygnacja z niektórych zbędnych udogodnień to tylko niektóre z obszarów, nad którymi powinniśmy pracować.

Zmiana nawyków i codziennych przyzwyczajeń to proces, nad którym jako społeczeństwo musimy pilnie pracować. Jednak, by uczcić ten dzień w zaciszu domowym, możesz w małym stopniu przyczynić się do odzyskania surowców z odpadów. Jak? Wystarczy, że uruchomisz nieco kreatywności! Zaproś do zabawy rodzinę i znajomych i zobacz, co można zrobić z plastikowych butelek.

Recykling - co to takiego?

Recykling to system czynności, którego celem jest ponowne użycie odzyskanych z odpadów surowców do produkcji nowych produktów. Surowce wtórne można odzyskiwać z odpadów wielokrotnie, a ich obróbka wymaga zdecydowanie niższego zużycia energii niż obróbka surowców naturalnych. Dzięki recyklingowi ograniczeniu ulega zużycie surowców naturalnych, a równocześnie zmniejsza się ilość odpadów.

Wśród odpadów powstających każdego dnia w Twoim domu znajdują się takie, z których można odzyskać surowce. Surowce wtórne są poniekąd siódmym zasobem planety i to tylko od Ciebie i sposobu segregowania przez Ciebie śmieci zależy, czy z wyrzuconego dziś słoika powstanie jutro butelka. Niektóre wyrzucane przez nas odpady mogą być wykorzystywane w nieskończoność, jak na przykład aluminium, stal czy szkło. Dlatego tak istotnym jest, by właściwie i starannie segregować odpady w naszym domu.

światowy dzień recyklingu

Recykling w domu

Wybierając produkty w sklepie, warto przez chwilę przyjrzeć się swoim decyzjom. Już na tym etapie możemy dbać o środowisko. Decydując się na produkty oznaczone symbolem recyklingu, przyczyniasz się do zmniejszenia wydobycia surowców naturalnych. Równie istotne jest ograniczenie zużycia tak popularnych woreczków foliowych. Zamiast nich, do pakowanie owoców i warzyw, możesz wykorzystać bawełniane siatki na warzywa i owoce. Podobnie wybierając się na zakupy, wystarczy, że zabierzesz ze sobą płócienną torbę, zamiast kupować reklamówkę.

Nie można nie doceniać również właściwego segregowania śmieci. Kolorowe kontenery na osiedlach zdecydowanie ułatwiają segregację. Jednak w domu, a szczególnie w kuchni, gdzie dysponujemy ograniczoną przestrzenią, posiadanie czterech koszy może okazać się nieco kłopotliwe. Świetnym rozwiązaniem są estetyczne i łatwe w czyszczeniu torby do segregacji odpadów. Takie rozwiązanie sprawdzi się w każdej kuchni i nie zabierze strategicznego miejsca pod zlewem. Torby można wygodnie zawiesić na haczykach kuchennych lub postawić w niewidocznym miejscu na podłodze.

światowy dzień recyklingu

Drugie życie butelki - pomysły DIY

Jeśli zastanawiasz się jak uczcić Światowy Dzień Recyklingu mamy dla Ciebie propozycję. Przygotuj kilka plastikowych butelek, mały zestaw majsterkowicza i zobacz, co można zrobić z plastikowych butelek!

Doniczki

Doniczki z butelki to najprostszy ze sposobów na ponowne wykorzystanie odpadów. Wystarczy przeciąć butelkę, pomalować ją z wierzchu farbą lub sprayem i gotowe. Twoje doniczki mogą przyjąć dowolne kolory i… kształty. Wystarczy, że odcinając górę butelki nadasz jej pożądany kształt. Na Twoim parapecie mogą stanąć na przykład fantastyczne zwierzaczki.

Zabawki

Innym pomysłem na wykorzystanie odpadów podczas świętowania Światowego Dnia Recyklingu jest zrobienie zabawki z butelki. Bardzo łatwe w wykonaniu są figurki. Ponownie wystarczy przeciąć butelkę na pół i przyozdobić ją kawałkami krepy lub materiału. Postaw na kreatywność! Zaproponuj zabawę swoim dzieciom i stwórzcie wspólnie niepowtarzalne zabawki. A jeśli masz kota możesz przygotować dla niego wędkę z zakrętki.

Łabędź

Dla ambitnych proponujemy wykonanie pięknego łabędzia z butelki plastikowej. Do tego projektu świetnie sprawdzi się butelka po dużym płynie do płukania. Do stworzenia upierzenia przyda się na przykład krepa albo biały materiał. Natomiast szyję i głowę wykonać można z kawałka drutu i mniejszej butelki.

Zaproś znajomych i rodzinę, i świętuj w zaciszu domowym Światowy Dzień Recyklingu!