Co powinniśmy wiedzieć o koszach łazienkowych?

Kosz łazienkowy — jeden z elementów zestawu akcesoriów, które sprawiają, że łazienka staje się funkcjonalna. Wrzucamy do niego zużyte artykuły higieniczne i inne śmieci, które pojawiają się podczas codziennych zabiegów higienicznych. 

Utrzymanie porządku w łazience jest bardzo istotne — chodzi to o względy higieniczne i bakterie, które bytują w tym pomieszczeniu. Dbamy o to, by było ich jak najmniej, a jeśli już są, aby tam pozostały. Kosze do łazienki odpowiadają właśnie za tę drugą kwestię, a przy okazji zapewniają wygodę. Dzięki nim nie musisz biec ze zużytym wacikiem do kuchni, aby wyrzucić go do śmieci. Jest to również akcesorium, które zapewnia komfort gościom — szczególnie ich damskiej części. 

Zalety koszy łazienkowych

Część z nich już wymieniliśmy powyżej, ale lista zalet jest zdecydowanie dłuższa. Utrzymanie porządku i czystości w łazience jest niewątpliwie najważniejszą z nich. Jednak chodzi tu również o estetykę wnętrza. Kosze łazienkowe to niewielkie pojemniki, które są po prostu ładne. Wybór wzorów i kolorów jest tak duży, że bez kłopotu znajdziesz odpowiedni model. 

Kosz łazienkowy może wtapiać się w tło, wówczas wystarczy dobrać jego kolor do koloru płytek na ścianie. Jeśli chcemy, aby był dobrze widoczny, a przy okazji zdobił wnętrze — wybierzmy designerski model w ciekawym kolorze, kontrastującym z barwami wykończenia. 

I jeszcze kilka słów na temat ekologii — od kilku lat segregujemy odpady, a kosz w łazience tylko nam to ułatwia. Mamy osobny worek z odpadami higienicznymi, które należy wyrzucać do pojemnika z odpadami mieszanymi. Skoro wiemy już, dlaczego warto kupić kosz do łazienki, to pora wybrać odpowiedni model.

Łazienkowy kosz na śmieci

Rodzaje koszy łazienkowych

Kosze łazienkowe różnią się głównie ze względu na sposób otwierania. Bardzo ogólny podział można zarysować pomiędzy koszami z otwieraniem bezdotykowym i dotykowym. To pierwsze rozwiązanie zapewnia zdecydowanie wyższy poziom higieny. Korzystanie z bezdotykowego kosza na śmieci minimalizuje ryzyko przekazywania sobie drobnoustrojów chorobotwórczych. 

Kosze bezdotykowe różnią się od siebie systemem zamykania pokrywy. Do wyboru mamy modele, które otwieramy za pomocą pedału umieszczonego w podstawie kosza, po naciśnięciu go stopą podnosimy pokrywę, gdy zwalniamy pedał - pokrywa opada. 

Projektanci marki Wenko poszli o krok dalej i stworzyli kosz łazienkowy z pokrywą, która otwiera się automatycznie. Mechanizm wykorzystuje czujnik ruchu, który unosi pokrywę, gdy zbliżysz rękę do kosza. To rozwiązanie, które w 100. procentach wyklucza dotykanie kosza, więc jest wyjątkowo higieniczne. 

Kosze z uchylną pokrywą nie zapewniają tak wysokiego poziomu ochrony przed bakteriami. System pokrywy, która odchyla się pod wpływem nacisku często zmusza nas, by włożyć palce do wnętrza pojemnika. 

Kosze otwarte również są w sprzedaży, ale te raczej nie nadają się do łazienki. Widok zużytych artykułów higienicznych nie należy do przyjemnych, więc lepiej, jeśli sobie zaoszczędzimy kupując szczelny kosz z pokrywą. Dlaczego szczelny, bo śmieci tego typu mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. 

Najpopularniejsze modele koszy łazienkowych

Jednym z naszych bestsellerów jest kosz łazienkowy marki Wenko. Jego nowoczesna minimalistyczna forma pasuje do różnego typu aranżacji. Jednak uniwersalny wygląd nie jest jego jedyną zaletą. System bezdotykowego otwierania pokrywy zapewnia wysoki poziom higieny. Wewnątrz kosza znajduje się dodatkowy pojemnik, który został zaprojektowany tak, abyś mógł estetycznie zawinąć na nim worek na śmieci. Dzięki temu folia nie wystaje spod pokrywy, a worek w trakcie użytkowania nie wsunie się do środka. 

Pisaliśmy wyżej a ultranowoczesnym koszu na śmieci z czujnikiem ruchu. Wrócimy teraz do niego w kontekście designu. Wykonany jest ze stali chromowanej, która jest odporna na działanie wody. Taki kosz nie zacznie rdzewieć po kilku latach stania w wilgotnym pomieszczeniu. Wykorzystanie stali chromowanej sprawia, że kosz prezentuje się niezwykle nowocześnie. Doskonale pasuje do łazienki urządzonej w minimalistycznym stylu. Doskonale wpisze się również w przestrzeń biurową — jeśli chcesz zapewnić pracownikom wysoki poziom higieny wstaw takie kosze nie tylko w łazience, ale również pomieszczeniach socjalnych.