Co warto wiedzieć o półkach wiszących?

półki dekoracyjne wiszące

Urządzanie wnętrza powinno odbywać się w taki sposób, aby funkcjonowanie w nim było jak najlżejsze i przyjemne. Na to pozwolą meble i akcesoria, które są praktyczne, nastawione na dobre wykorzystanie przestrzeni oraz odpowiednio dobrane pod kątem ergonomii. Do takich elementów wyposażenia należą półki wiszące, które, dostosowane do stylistyki wnętrza, mogą być także jego designerskim dopełnieniem. To doskonały sposób na zaaranżowanie dowolnej ściany w praktyczny sposób i jednocześnie nadanie wnętrzu wyjątkowego charakteru, a ponieważ wiszące półki dostępne są w wielu rozmaitych formach i designach, to z łatwością można je wkomponować do wnętrza o dowolnym stylu aranżacji. Można uzyskać przy ich pomocy niesamowity efekt, ale nie można zapomnieć też o wielu innych korzyściach, które dają półki montowane na ścianie, nie tylko tych estetycznych.

Półki wiszące i ich zalety

Wisząca półka to dodatkowa przestrzeń, która służyć może jako miejsce przechowywania różnego rodzaju drobiazgów czy rzeczy codziennego użytku, a to może okazać się szczególnie cenną cechą w przypadku mniejszych przestrzeni, gdzie każda dodatkowa powierzchnia jest jak na wagę złota. Dzięki nim maksymalnie wykorzystamy dostępną przestrzeń, zamieniając ją na coś użytecznego. W dodatku półka wisząca sprawdzi się w każdym pomieszczeniu - w kuchni może być miejscem na trzymanie doniczek z ziołami, naczyń lub innych elementów serwisu, w łazience umożliwić przechowywanie akcesoriów do higieny, ale spiszą się także w sypialni i salonie. Jeśli szukamy półki na książki wiszące będą w tej roli doskonałe. Z kilku takich regałów stworzyć można biblioteczkę, a to będzie doskonałą propozycją dla miłośników czytania, którym brakuje miejsca na ich wartościowe zbiory.

Kilkupoziomowe, wiszące półki na książki umożliwiają przechowanie ich pokaźnej kolekcji, w dodatku połączyć je można z innymi dodatkami, tworząc na ścianie ciekawą koncepcję. Są one również doskonałą propozycją dla osób, które uwielbiają zbierać różne ozdoby, na przykład porcelanowe figurki czy modele do sklejania - półka wisząca stanowi w takim wypadku bardzo dobre miejsce na ekspozycję takich rzeczy. Można też użyć ich jako dekoracji, stawiając na nich ramki ze zdjęciami czy doniczki z roślinami. Tak naprawdę to, co na nich postawimy, zależy jedynie od nas, bo znaleźć się na nich może praktycznie wszystko. Półka na książki wisząca, regał na drobne upominki, a może miejsce przechowywania przypraw - każdy pomysł będzie dobry, jeśli tylko ułatwi nam codzienne funkcjonowanie.

Półka wisząca jako element dekoracyjny

Zróżnicowane pod względem formy półki wiszące sprawiają, że niektóre z nich same w sobie wyglądają jak designerskie elementy dekoracyjne, dlatego nie zawsze konieczne jest zapełnianie ich ozdobami. Mogą być też urozmaiceniem pustej ściany, ale to, co w nich upatrujemy, zależy już od indywidualnych potrzeb. Poza tradycyjnymi półkami znaleźć można też bardziej nietypowe rozwiązania, ale nie można zapominać, że efekt ostateczny wiąże się także między innymi z tym, czy półka współgra z innymi elementami wyposażenia. We wnętrzach industrialnych lub nowoczesnych dobrze prezentować się będzie półka wisząca metalowa lub drewniana z metalowym stelażem, trzy- lub nawet czteropoziomowa, w klasycznej formie, ale też bardziej ekstrawaganckiej, asymetrycznej. Wisząca półka na książki w tej formie to doskonała propozycja, a trochę miejsca można przeznaczyć też na inne ozdoby, na przykład figurki albo doniczkę z rośliną, aby stworzyć ciekawą, uprzytulniającą wnętrze kreację.

Bardzo oryginalną i stylową dekoracją ściany będzie półka wisząca okrągła, jej uniwersalna estetyka sprawia, że można dopasować ją do większości wnętrz. W stylistyce boho najlepiej zaprezentują się półki wykonane z bambusa, ich naturalny wygląd urozmaici także nowoczesne salony i sypialnie, w których obecne są inne elementy wyposażenia w tym stylu. Także półki wiszące do pokoju dziecięcego przyjmują wiele ciekawych kształtów, dzięki czemu będą też atrakcyjnym, nadającym przytulności urozmaiceniem wnętrza naszych pociech - kształt indiańskiego tipi, dostępny w różnych kolorach sprawi, że pokój stanie się dla dziecka bardziej przyjazny pod względem efektu wizualnego, ale zostanie też maksymalnie wykorzystany pod kątem przestrzennym, dając nowe miejsce na zabawki lub książeczki.

Jak bezpiecznie zamontować półkę wiszącą na ścianie?

Nie można zapomnieć o kwestiach bezpieczeństwa, czyli prawidłowym zamontowaniu półek na ścianie, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Półki wiszące do pokoju mogą trochę ważyć, dlatego stabilna konstrukcja będzie tutaj bardzo istotna. Lekkie, dekoracyjne półki, na których nie planujemy przechowywać ciężkich przedmiotów, mogą zostać do ściany przyklejone za pomocą kleju montażowego, a te o cięższym kalibrze najlepiej zawiesić na mocowanych do ściany kołkach. Należy pamiętać, że kołki trzeba dostosować do rodzaju ściany, na której zamierzamy zamontować półkę. Poza tym kluczowe będzie oczywiście dokonanie wszystkich istotnych pomiarów, aby mieć pewność, że nasze przedsięwzięcie będzie udane. Nie zapominając o wszystkich tych kwestiach, będziemy mogli być spokojni o to, że półki zostały zamontowane prawidłowo i bezpiecznie.

Połączenie funkcjonalności i stylu to coś bardzo cennego w aranżacji wnętrz, a składnikiem należącym do obu frakcji niewątpliwie jest półka wisząca. Dzięki niej stworzyć można wnętrza przytulne i z charakterem, ale jest to także mebel, który pozwala wykorzystać w pełni przestrzeń. Wszystko to sprawia, że jest to doskonała propozycja na zaaranżowanie wnętrza, zarówno małego, jak i dużego, a ponieważ półki cechuje różnorodność stylistyczna, to w każdym wnętrzu stworzyć można intrygujący klimat, od klasycznych po nowoczesne. Wybierać można pomiędzy kształtami, formami, kolorami, wykorzystywanymi materiałami, a to oznacza, że każdy znajdzie coś dla siebie.