Co warto zabrać na letni piknik?

Lato przynosi nam nieograniczone możliwości zabawy i okazje do wspólnego spędzania czasu pod niebem. Wspaniałym wypoczynkiem i rozrywką jest piknik wśród drzew, na trawie z piękną panoramą i przede wszystkim z ukochanymi ludźmi. Piknik to cudny sposób wspólnego biesiadowania wśród śpiewu ptaków i zapachu roślin. Co dobrze jest zapakować na taką eskapadę by czuć się komfortowo, by jedzenie i picie łatwo można było transportować, rozstawić, posilić się i potem łatwo poskładać, posprzątać po sobie i odjechać spełnionym do domu?

Piknik na łonie natury

Szczególnie osoby mieszkające w dużych i średnich miastach tęsknią za przebywaniem wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi w naturze. Każdy z nas przyzna, że nie ma wielu rzeczy przyjemniejszych, niż pyszne śniadanie na trawie, wśród kwiatów, smaczny i bogaty grill na górce z panoramą okolicy, czy kolacja z widokiem na pełnię księżyca, a wszystko w doborowym towarzystwie przyjaciół. Takie chwile, są jak skarby i na długo zapadają w pamięć. Wspólne celebrowanie posiłków w przyrodzie, gdy patrzymy na radosne, biegające dzieci, słuchamy szelestu liści i śpiewu ptaków, bawimy się z przeszczęśliwymi psami i prowadzimy lekkie rozmowy ze starymi i nowymi znajomymi, to jest głęboki relaks i najlepszy wypoczynek. Świeże powietrze, słońce i aktywność fizyczna, a także głośne rozmowy, śmiechy i śpiewy wzmagają głód i szybko się okazuje, że wszystko, co zawierają pojemniki na żywność i liczne torby z daniami, smakuje co najmniej dwa razy bardziej, niż w domu. Dlatego warto zwoływać grupy znajomych, umawiać się kto co ugotuje, bądź kupi i znaleźć się razem pod jednym dębem, czy lipą.

Przydatne akcesoria (torby, bidony, koce, pojemniki na jedzenie)

Najważniejszym zadaniem dla organizatorów pikniku jest sprawne zapakowanie różnych potraw i napojów oraz zapewnienie komfortu wszystkim uczestnikom imprezy: dzieciom, zwierzętom i dorosłym. Do transportu żywności służą odpowiednie torby, pojemniki, a także butelki, bidony, termosy i kubki termiczne. Wygodne są sztywne torby z przegródkami, gdzie można poukładać np kanapki, gotowane jajka w skorupkach, przekąski i snaki. Przydadzą się też, torby termiczne lub lodówki turystyczne na produkty wymagające chłodzenia, jak lody lub wędlina, a także torby lniane na owoce i warzywa, zapewniające przewiew powietrza. Potrawy typu sałatki, humusy, czy sosy wymagają szczelnych i dobrze zamykanych pojemników. Odpowiednio dostosowujemy pudełka do produktów: oliwki, jaja na twardo, krojone pomidory, krojone ogórki, rzodkiewka, szczypiorek pakujemy w wygodne pojemniki. Podobnie dobieramy opakowania na napoje. Butelka zakręcana sprawdzi się na sok, a bidon będzie wygodny dla ruchliwych dzieci.

Bardzo ważny jest też oczywiście odpowiedni koc do leżenia i siedzenia, można też serwować niektóre dania na kocu przykrytym dla elegancji obrusem.

Gdzie na piknik?

Na piknik wybieramy oczywiście miejsce do tego wyznaczone i bezpieczne. Przeurocze są wiaty turystyczne, często usytuowane przy strumieniach, pełno jest takich wiat na przykład w Bieszczadach. Wiaty mają wygodny, duży stół, ławy do siedzenia i zadaszenie. Można się tam schronić się przed przelotnym deszczem oraz nacieszyć płynącą wodą. Mycie naczyń w strumieniu - oczywiście tylko wodą lub ekologicznymi środkami czystości- będzie piękną przygodą. Pobliże rzeki bardzo zwiększa atrakcyjność pikniku. Rzeka daje wszystkim niesamowitą radość i pole do obserwacji oraz zabawy, włącznie z kąpielą. Innym dobrym miejscem są parki miejskie z dużymi łąkami z wyznaczonymi miejscami na grille i pikniki. Jest tam sporo miejsca do biegania, a często w pobliżu znajdują się też place zabaw dla dzieci, a także toalety. Wspaniałym miejscem na piknik będzie też schronisko w górach, gdzie wszystko, co niezbędne do miłego piknikowania jest zapewnione. Zajadanie kanapek mając przed sobą piękną panoramę, staje się od razu niebiańską ucztą!

Ciekawą propozycją są też agroturystyki rozsiane po całym kraju. Gospodarze zapewnią dogodne miejsce z możliwością konsumowania własnych dań lub zaoferują swoje domowe, własne rarytasy.

Udany piknik równie dobrze można przeżyć przed własnym domem, czy to w mieście, na trawniku, na działce, czy też we własnym ogródku lub ogródku sąsiada. Co w pikniku się naprawdę liczy, to ziemia, na której siedzimy, cień pięknych drzew, zapach kwiatów, śpiew ptaków, płynąca woda, piękna przestrzeń i najbliżsi ludzie. Tradycja piknikowania w Polsce się rozwija i coraz więcej osób znajduje przyjemność we wspólnym biesiadowaniu pod słońcem, na świeżym powietrzu.