Co zrobić, aby w mieszkaniu zawsze unosił się piękny zapach
Nie od dziś wiadomo, że zapach wpływa na nasz nastrój. Chcemy, aby nasze domy zawsze pięknie pachniały. Gotowanie, buty w przedpokoju i zwierzęta – zaburzają tę harmonię. Podpowiemy Wam, jak zneutralizować brzydkie wonie i wybrać idealny zapach do mieszkania.
Zapach wpływa na nastrój – dobierz zapach do swoich potrzeb
To jak pachnie w Twoim domu, powinno zależeć od Twoich upodobań. To przede wszystkim Tobie i Twoim bliskim ma zapewniać komfort. Wybór zapachu to sprawa bardzo indywidualna – jedni lubią świeże owocowe inni słodkie kwiatowe, a jeszcze inni korzenne. Od czego to zależy? Otóż jak się okazuje, zależy to m.in. od naszego temperamentu. Aromaterapia stosowana jest w celu ukojenia nerwów i w leczeniu bezsenności. Ma również swoje zastosowanie w biznesie – są zapachy, które skłaniają nas do zakupów czy sprawiają, że trudny negocjator zgodzi się na więcej.
Zapachy, które dodają energii
Badania wykazują, że osoby aktywne i pełne energii najlepiej czują się w otoczeniu pachnącym cytrusami. Terpeny czyli lotne związki organiczne zawarte w olejkach cytrusowych działają odprężająco i orzeźwiająco. Zatem jeśli potrzebujesz pobudzenia, wybierz limonkę, cytrynę, bergamotkę czy pomarańczę.
Jeśli jesteś niespokojnym duchem i masz sobie artystyczny pierwiastek najlepsze będą dla Ciebie nuty korzenne. Zapach cynamonu, goździków oraz mocnego piżma i ambry doskonale pobudza nie tylko ciało, ale przede wszystkim twórczy umysł. Podobnie wpłyną na Ciebie mocne aromaty drewna.
Lubisz zrelaksować się w domowym zaciszu?
Ziołowe i roślinne zapachy z pewnością Ci w tym pomogą. Lawenda, mięta, rozmaryn czy eukaliptus świetnie sprawdzą się podczas wypoczynku po treningu.
Jaki zapach dla romantyków? Oczywiście kwiaty – bez, róża czy lila to zapachy, które wprowadzą do pomieszczenia atmosferę relaksu. Kwiatowe nuty zapachowe polecamy szczególnie osobom zestresowanym, kilka chwil wąchania bzu ukoi nerwy po ciężkim dniu.
Zapachy gourmand (z francuskiego łasuch) – kawa, ciasteczka, rum, kakao czy wanilia. Uwielbiają je smakosze, wprowadzają do wnętrza przyjemny, wręcz błogi nastrój. Ale uwaga – jeśli jesteś na diecie lepiej nie ich nie używaj, bo przyniosą wręcz odwrotny skutek.
Zapach wpływa na nasze nastawienie do świata i samopoczucie, dlatego warto używać w mieszkaniu różnych nut zapachowych. Świetnym pomysłem jest kominek zapachowy z zestawem różnych olejków i owocową świecą. W ten sposób, w zależności od potrzeb będziesz mógł cieszyć się przyjemnym i naturalnym zapachem.
Kominek zapachowy to nie tylko przyjemny zapach do mieszkania – to również bardzo efektowna dekoracja. Zapalona w nim świeczka sprawia, że wnętrze robi się ciepłe i przytulne.
Kochasz gadżety? Mamy coś dla Ciebie
Kominek ze świeczka to nie Twoja bajka? W aranżacji nowoczesnego wnętrza lepiej sprawdzi się urządzenie, które rozpyla wybrany zapach. Nowoczesne dyfuzory olejków zapachowych można podłączyć do laptopa za pomocą łącza USB. Wyglądają niesamowicie – mają ciekawe kształty i w niczym nie zdradzają swojego prawdziwego przeznaczenia. Czasem taki dyfuzor może być jednocześnie nawilżaczem powietrza lub lampką.

Perfumowane patyczki
Bardzo modne ostatnio stały się buteleczki z patyczkami. Jak to działa? Buteleczka napełniona jest kompozycją zapachową, zanurzone w niej cienkie patyczki nasiąkają aromatem i mocno go wydzielają. Wygląda to bardzo pięknie – buteleczki są elegancko zdobione i przypominają flakoniki perfum.
Czym jeszcze możesz zastąpić zwyczajny odświeżacz powietrza? Szklany rozpylacz podbije serca fanów stylu vintage. Możesz wlać do niego samodzielnie skomponowany zapach. Sama buteleczka jest niesamowicie efektowna. Ulubiony zapach do mieszkania możesz wprowadzić również za pomocą misy z płatkami kwiatów skropionych olejkiem.
Jak utrzymywać świeży zapach w mieszkaniu?
Na koniec garść porad, które pomogą utrzymać świeży zapach w domu. Często przyczyną nieprzyjemnego zapachu są buty stojące w przedpokoju. Stosuj wkładki pochłaniające wilgoć i zapach i spreje antybakteryjne. Do szafki na buty włóż saszetki zapachowe lub woreczki z suszoną lawendą.
Pamiętaj, aby nawet zimą wietrzyć dom, okna można ustawić tak, aby zapewnić ciągłą mikrowentylację. W kuchni podczas gotowania staraj się zawsze włączać pochłaniacz, silne aromaty nie będą rozprzestrzeniać się po całym domu.
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem oczyszczacza powietrza wybierz model, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy – to się sprawdza, szczególnie kiedy w domu są zwierzęta. Oczywiście żaden odświeżacz powietrza czy perfumy do domu nie zastąpią regularnego sprzątania. Lepiej nie próbować maskować odświeżaczem brzydkiego zapachu, najpierw postaraj się usunąć jego przyczyny.