Czas na świąteczne wypieki - jaką stolnicę wybrać?

Stolnica do świątecznych wypieków to bardzo przydatny element kuchennego wyposażenia, który przyda się nie tylko w okresie Bożego Narodzenia. Zobacz, jakie stolnice są dostępne na rynku, jak wybrać odpowiedni model oraz w jaki sposób dbać o stolnicę, by służyła Ci jak najdłużej.

Dlaczego warto korzystać ze stolnicy?

Stolnica ułatwia rozwałkowywanie ciasta i chroni powierzchnię blatu przed zabrudzeniem lub zarysowaniem (na przykład podczas wykrawania ciasteczek przy pomocy foremek z ostrymi brzegami lub krojenia ciasta nożem). Dzięki wystającym brzegom, składniki przygotowywanego posiłku nie rozsypią się, co jest szczególnie praktyczne podczas przygotowywania ciasta na wypieki, makaron czy pierogi.

Wycinanie ciastek na stolnicy

Rozmiar stolnicy

Stolnice dostępne są w trzech najpopularniejszych rozmiarach: 80 x 60 cm, 70 x 50 cm oraz 50 x 40 cm. Wielkość stolnicy powinna być dopasowana do wymiarów blatu lub stołu i ilości przestrzeni, jaką możesz przeznaczyć na jej przechowywanie (stolnicę silikonową możesz po użyciu zwinąć i schować do szuflady, ale drewniana lub bambusowa zajmuje naprawdę sporo miejsca). Generalnie warto wybierać maksymalny możliwy rozmiar, który zmieści się na blacie albo stole i będzie wygodny w przechowywaniu: zapewni to odpowiednią przestrzeń do zagniatania i rozwałkowywania nawet dużej ilości ciasta jednocześnie.

Matka z córką robiące ciastka na stolnicy

Stolnica drewniana

Stolnice drewniane stanowią najpopularniejsze rozwiązanie w polskich domach. Zazwyczaj wykonuje się je z drewna bukowego, klonowego, lipowego bądź z topoli. Przestrzeń stolnicy drewnianej jest z trzech stron ograniczona niewysokimi ściankami, co zapobiega rozsypywaniu się składników wyrabianego ciasta na blacie. Odpowiednio wykonana, zaimpregnowana i zadbana stolnica drewniana jest higieniczna oraz praktyczna, warto jednak pamiętać, że jest bardziej narażona na zamakanie i w efekcie rozwój bakterii niż jej odpowiedniki wykonane z bambusa lub silikonu. Podczas wybierania stolnicy drewnianej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej powierzchnię - powinna być gładka, ponieważ jakiekolwiek zagłębienia lub szorstkie fragmenty sprawią, że ciasto będzie przywierać. Stolnica drewniana to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują trwałego i wygodnego w użytkowaniu produktu. Warto szukać modeli, które wyposażone są w gumowe lub silikonowe nóżki, dzięki którym deska nie przesuwa się po stole, co mogłoby prowadzić do rysowania się powierzchni blatu.

Stolnica bambusowa

Stolnica bambusowa przypomina swoim wyglądem drewnianą, jednak wykonana jest z bambusa, który cechuje się nieco innymi właściwościami użytkowymi. Drewno bambusowe mniej namaka i wysycha szybciej, przez co nie jest tak narażone na zawilgocenie i rozwój bakterii jak inne gatunki drewna. Stolnica bambusowa to dość spora inwestycja, jednak można polecić ją osobom, którym zależy na praktycznym, wygodnym i higienicznym rozwiązaniu. Warto też wspomnieć, że drewno bambusowe cechuje się bardzo dużą trwałością, dlatego wykonana z niego stolnica bez problemu zniesie wielokrotne mycie czy wykrawanie ciastek nożem.

Stolnica silikonowa

Stolnica silikonowa ma formę płaskiej maty, na której często umieszczone są dodatkowo rysunki ułatwiające rozwałkowanie kawałka ciasta w pożądanym kształcie i rozmiarze. Brak ścianek sprawia, że stół jest nieco bardziej narażony na zabrudzenie (choć dostępne są także modele z podniesionym brzegiem), jednak generalnie jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Wyrabiane ciasto nie przywiera do powierzchni stolnicy, dzięki czemu nie ma konieczności podsypywania mąki w czasie wałkowania. Także czyszczenie i przechowywanie stolnicy silikonowej jest niezwykle proste - wystarczy umyć ją ręcznie lub w zmywarce, a po wysuszeniu zwinąć i schować do jednej z kuchennych szafek, gdzie będzie oczekiwać na powtórne użycie. Jest to najbardziej higieniczne rozwiązanie z dostępnych, dlatego można je polecić osobom z alergiami lub obniżoną odpornością oraz rodzicom z małymi dziećmi. Trzeba jednak uważać przy wykrawaniu rozwałkowanych elementów przy pomocy noża, ponieważ stolnica silikonowa może wówczas ulec uszkodzeniu.

Jak prawidłowo dbać o stolnicę?

W przypadku stolnicy silikonowej sprawa jest bardzo prosta - po użyciu wystarczy umyć ją w zmywarce lub ręcznie, a następnie schować. Silikon nie wymaga impregnacji i jest całkowicie odporny na działanie wody oraz zmienną wilgotność powietrza. Nieco bardziej skomplikowane jest dbanie o stolnice drewniane. Warto jest wybierać modele, które zostały starannie zaimpregnowane, co pomoże uniknąć ich rozsychania i pękania lub gnicia pod wpływem wody. Po użyciu stolnicę drewnianą należy delikatnie oczyścić z resztek ciasta przy pomocy noża, a następnie umyć szmatką lub gąbką nasączoną wodą z płynem do mycia naczyń i natychmiast wysuszyć. Powinno się unikać intensywnego skrobania lub szorowania - może to prowadzić do uszkodzenia powierzchni drewna. Co jakiś czas można zakonserwować stolnicę drewnianą, pokrywając ją na kilka godzin warstwą naturalnego oleju (na przykład lnianego), który wsiąknie w drewno, wzmacniając jego strukturę i chroniąc przed wnikaniem do środka wilgoci oraz rozsychaniem pod wpływem przesuszonego powietrza.

Kobieta przygotowująca ciastka na stolnicy