Czas w kuchni, wspaniałe chwile oddmierzane przez zegary ścienne.

Nie ważne czy nam się spieszy i musimy przyrządzić coś na szybko, czy przygotowujemy perfekcyjny stek – czas jest kluczowym składnikiem. Chwile, które spędzamy w kuchni, są zawsze niesamowicie ważne i ziarenka piasku w klepsydrze oraz zegary ścienne nieustannie nam o tym przypominają.

Czas nas goni?

Magnetyczna klepsydra

Zaplanuj posiłek!

Jeżeli w domu nie spędzamy dużo czasu i mamy jedynie chwile pomiędzy pracą a popołudniowymi aktywnościami, warto wcześnie zastanowić się nad obiadem i wybrać przepis wracając z pracy. Dzięki temu zaoszczędzimy wiele nerwów i czasu, który możemy spożytkować na zakup brakujących rzeczy. Nie przesadzajmy z ilością składników, skoro mamy mało czasu, wybierajmy proste przepisy!

Karteczki samoprzylepne

Rób regularne zakupy!

Kontroluj cyklicznie stan swojej spiżarni i raz w tygodniu ją uzupełniaj. Dzięki temu szybciej znajdziesz odpowiedni przepis. Jeżeli jakiś ważny składnik się skończy np. mąka, zapisuj jego brak na karteczkach samoprzylepnych i umieść je na lodówce lub w innym widocznym miejscu.

Witarianizm!

Istnieje rodzaj diety, w którym rezygnuje się z obróbki termicznej, jest to witarianizm. Często błędnie zakłada się, że potrawy witariańskie są także wegetariańskie lub wegańskie. Nie jest to prawdą, ponieważ istnieją potrawy mięsne, które nie wymagają podgrzewania. Najlepszym przykładem, dobrze znanym w Polsce, jest tatar, czyli świeża siekana wołowina z surowym żółtkiem. Nie trzeba od razu zmieniać wszystkich nawyków żywieniowych! Można stosować się do diety witariańskiej jedynie w momentach, kiedy najbardziej brakuje nam czasu.

Sprzątaj!

Większość z nas nienawidzi sprzątać. Ład w kuchni jest ważną cechą. Jak odłożymy sprzątanie na następny dzień, może zdarzyć się, że widząc cały bałagan, zrezygnujemy z gotowania. Warto pomyśleć nad ekologiczną formą porządków. Jeżeli nie mamy czasu sprzątać na bieżąco, powinniśmy znaleźć chwilę wieczorem i w kilka minut wszystko posprzątać. W końcu porządek trzeba utrzymywać, a bałagan robi się sam.

Chcesz spędzić miło czas w kuchni?

Minutnik

Perfekcyjnie!

Kiedy chcemy, żeby nasze potrawy osiągały najlepszy smak, musimy dokładnie kontrolować czas. W trakcie smażenia nawet kilka sekund może mieć ogromne znaczenie. Można zaopatrzyć się w nowoczesny minutnik albo tradycyjnie, użyć klasycznej klepsydry. W kuchni czas potrafi płynąć bardzo szybko, zwłaszcza kiedy dzieje się dużo. Żeby wiedzieć, jak długo coś się gotuje, warto zaopatrzeć kuchnie w stylowy zegar ścienny, dzięki czemu wystarczy rzut oka, aby uświadomić sobie, ile mamy czasu do przygotowania reszty posiłku. Czas gotowania można skrócić, przyrządzając wiele składników jednocześnie; do piekarnika wstawić ziemniaki, w garnku ugotować warzywa, a na patelni usmażyć stek.

Randka w kuchni!

Czas spędzony w kuchni nie zawsze musi być skoncentrowany na jedzeniu. Sam proces przygotowywania posiłku możne zostać kluczowym elementem, a zegary ścienne przechodzą na drugi plan.
Jest tak w przypadku randki polegającej na wspólnym gotowaniu. Możemy wtedy wymienić się doświadczeniami w kuchni, a co najważniejsze - bliżej poznać drugą osobę. Zwieńczeniem spotkania może zostać wspólnie stworzony posiłek lub nawet coś więcej...

Zegar scienny

Gotuj z dziećmi!

Musisz przygotować obiad i opiekować się dziećmi? Możesz połączyć te czynności i wykonywać je jednocześnie. Angażując dziecko do pomocy w kuchni, sprawisz, że poczuje się ważne i zaciśniesz rodzinne relacje. Przy okazji nauczysz dzieci gotowania, o czym zapomina wielu rodziców. Dla dziecka będzie to zabawa, pełniąca funkcje edukacyjne. Należy pamiętać, żeby zawsze dawać dzieciom zadania adekwatne do ich wieku oraz dbać o ich bezpieczeństwo. Na pewno nie możemy pozwolić najmłodszym posługiwać się ostrymi nożami ani wrzucać nic do rozgrzanego oleju.