Czy smażenie bez tłuszczu jest możliwe?

Każdy z nas troszczy się o to, by dobrze się odżywiać. Dbamy o odpowiednio zbilansowaną dietę, robimy zakupy w sprawdzonych marketach, wybierając produkty od renomowanych dostawców żywności, testujemy ich świeżość i sprawdzamy dokładnie i drobiazgowo skład. Dla każdego z nas „zdrowe odżywianie” znaczy coś innego. Jedni rezygnują z jedzenia mięsa i ryb i przechodzą na wegetarianizm, weganie decydują się na posiłki wolne od półproduktów i produktów pochodzenia zwierzęcego. Jeszcze inni rezygnują z cukru, glutenu lub produktów mlecznych. Zatem różnimy się od siebie nie tylko wyglądem czy charakterem, ale również gustami kulinarnymi i podejściem do odżywiania. Tak naprawdę nie trzeba wcale rezygnować z wielu rzeczy, by zatroszczyć się o swoje zdrowie.

Zdrowy posilek

Specjaliści biją na alarm - zdrowe odżywianie to klucz zgrabnej sylwetki, ale przede wszystkim do lepszego samopoczucia. To wcale nie musi być trudne! Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad. Zacznijmy od wyeliminowania z naszej kuchni wszystkiego, co może nam zaszkodzić. Nie marnujmy czasu i pieniędzy na posiłki, czy produkty, które nie dostarczają nam potrzebnych witamin i mikroelementów. Zmieńmy nasze nawyki. Klucz do sukcesu to zrozumienie powodów, dla których powinniśmy coś zmienić, a następnie wprowadzanie tych zmian w życie.

Rozne warzywa

Jednym najprostszych sposobów na zadbanie o zdrowszy tryb życia i mądrzejszy sposób odżywiania jest na przykład podawanie i spożywanie potraw smażonych bez tłuszczu. Tak! Smażenie bez tłuszczu zamiast na oliwie, oleju czy maśle wpływa korzystanie na stan naszego zdrowia oraz na ogólną kondycję organizmu. Dlaczego więc potrawy smażone na tłuszczu mogą nam szkodzić? Czy to znaczy, że musimy odłożyć nasze patelnie na dno szafki kuchennej?

Frytki

Dlaczego tłuszcz jest szkodliwy?

Uwielbiasz chipsy, frytki, placki ziemniaczane czy panierowanego kotleta schabowego? Nie wyobrażasz sobie obiadu bez podsmażonych ziemniaczków z cebulką? Jakkolwiek pyszne by one nie były, to musisz przyznać, że po przełożeniu ich z patelni na talerz, wciąż ociekają tłuszczem. Niestety, pierwszą i najważniejszą wadą smażenia jest fakt, iż potrawy pochłaniają nadmierną ilość tłuszczu. W ten sposób znacznie rośnie kaloryczność spożywanych dań, co następnie prowadzi do zwiększenia masy naszego ciała i znacznie przyczynia się do podniesienia poziomu złego cholesterolu.

nuggetsy z kurczaka

Smażenie bez tłuszczu sprawia, że jedzenie nie traci wszystkich cenne witaminy, które zwyczajnie rozpuszczają się w rozgrzanym oleju czy smalcu. Zatem tracimy nie tylko walory smakowe – przyznasz, że tłuszcz często tłumi lub wręcz zabija aromat jedzenia – ale również narażamy się na gorsze samopoczucie – na przykład niezmiennie towarzyszące tłustemu jedzeniu uczucie ciężkości. Czym jeszcze ryzykujemy? Niestety licznymi chorobami, na przykład miażdżycą, podrażnieniami żołądka, trzustki i jelit, a nawet nowotworami. Brzmi groźnie, prawda?

Bolacy brzuch

Czy można smażyć zdrowo?

Można i wcale nie wymaga to takiego wielkiego poświęcenia. Najważniejsza będzie oczywiście odpowiednia patelnia, której zaczniesz lub już używasz w swojej kuchni. Nie chodzi tutaj bynajmniej o jej wymiary czy wygląd. Powinna ona być przede wszystkim pokryta specjalną powłoką umożliwiającą smażenie bez tłuszczu, czyli tak zwaną powłoką „non-stick”. Sprawia one, że smażone potrawy do niej nie przywierają, a Ty nie musisz się denerwować przypalonym lub brzydko wyglądającym jedzeniem.

Najistotniejsze jednak jest to, by pamiętać, że zmieniając nasze nawyki żywieniowe, robimy to przede wszystkim dla nas, dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Na szczęście dzisiejsza technologia przychodzi nam z pomocą i daje nam morze możliwości, by o to zadbać. W ofercie producentów sprzętów AGD i akcesoriów kuchennych znajdziesz całą masę naczyń do smażenia i pieczenia bez konieczności używania tłuszczu. Możesz także zrezygnować z tłuszczu na rzecz gotowania na parze, duszenia lub pieczenia w folii. W ten sposób zyskujesz pełnowartościowe posiłki, które dodatkowo są lekkostrawne.

Zdrowy posilek