Czym kierować się przy wyborze doniczki?

Stylowa aranżacja to przepustka do dobrego samopoczucia i satysfakcji ze stworzenia spójnej, klimatycznej oazy, którą ma być nasz dom. Wykreowanie doskonałego porządku stylistycznego wiąże się z przywiązywaniem wagi do każdego detalu, który tworzy całokształt. Aby efekt robił wrażenie, należy zadbać o estetykę domowych dodatków, do których bez dwóch zdań należą doniczki.

Obecność roślin w domu nie tylko oczyści powietrze, ale także uatrakcyjni wygląd przestrzeni - jest to zdecydowanie jedna z najbardziej popularnych pozycji dekoracyjnych większości domów. Piękno rośliny to jedno, ale warto też zadbać o odpowiednią donicę. Niezależnie od tego, czy mają to być niewielkie doniczki na okienny parapet, czy donice na okazałe rośliny na taras lub do ogrodu, ważne, aby cieszyły oko swoją prezencją.

Wybór jest szeroki, więc od czego zacząć? Jaką doniczkę najlepiej wybrać? Decyzję warto uzależnić przede wszystkim od miejsca, w którym zdecydowaliśmy się ustawić donice. Z całą pewnością donica inaczej będzie prezentować się na małym balkonie niż w przestronnym salonie czy też ogrodzie. Poza tym należy pamiętać, że doniczka powinna być dostosowana do potrzeb danej rośliny, jej wysokości i wielkości bryły korzeniowej.

Rodzaje doniczek

Poza tradycyjnymi stojącymi doniczkami popularnością cieszą się także donice wiszące. To idealne rozwiązanie dla roślin zwisających, tworzące wspólnie żywą, efektowną kurtynę, która zaprezentuje się równie elegancko w domu, jak i na balkonie czy tarasie. Donice wiszące wyposażone są w specjalny uchwyt, który wystarczy umieścić na haku.

doniczka wisząca

Inne, efektowne rozwiązanie stanowią stojaki na kwiaty, prezentując się równie elegancko zarówno w domu, w większych przestrzeniach, jak i na tarasie lub balkonie. Donice na stojaku występują także w zestawach zawierających dwie sztuki o różnych wymiarach, współtworząc tym samym wyjątkowy, elegancki design.

Doniczki idealne do ogrodu

Donice i doniczki ogrodowe powinny być przede wszystkim trwałe, ponieważ narażone są na promienie słoneczne, zmiany temperatury i wilgoć. Wykonane z materiałów odpornych na zmienne warunki atmosferyczne mogą służyć nawet przez bardzo długi czas. Jakie donice będą najlepsze? Jedną z propozycji stanowią ponadczasowe donice ceramiczne, które dostępne są w bardzo różnorodnych motywach i kształtach, co pozwala na dostosowanie ich do aranżacji zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych.

Chętnie wybierane do ogrodu są również donice rattanowe, idealnie komponujące się z meblami rattanowymi, które często można spotkać na tarasach i ogrodach ze względu na ich estetyczny, naturalny wygląd. Miłośnikom nowoczesnego minimalizmu z całą pewnością przypadną do gustu eleganckie donice metalowe, ale równie ciekawym rozwiązaniem są donice cementowe, które bez dwóch zdań zniosą najcięższe warunki atmosferyczne. Wersja surowa donicy cementowej na metalowym stojaku będzie idealną propozycją dla domów o nowoczesnej stylistyce, ale znaleźć można także modele bardziej uniwersalne.

Bardzo estetycznie będą prezentować się także donice cementowe imitujące inne tworzywa, np. trawę morską lub trzcinę, których naturalne odpowiedniki prezentują się bardzo efektownie, ale mogą nie zdać egzaminu przy warunkach zewnętrznych, wówczas imitacje są dla nich bardzo dobrą alternatywą. Kolejną propozycję stanowią donice plastikowe, cechujące się przede wszystkim lekkością, co sprawdzi się szczególnie w przypadku, gdy planujemy częste modyfikacje aranżacyjne w ogrodzie.

Doniczki do domu lub mieszkania

Dobór donic, które mają znaleźć się w naszych czterech kątach, powinien być uzależniony w dużej mierze od stylistyki i wielkości wnętrza. Masywna donica w małym mieszkaniu może przytłaczać pomieszczenie, dlatego ważne, aby zachować swego rodzaju powściągliwość. Dobór materiałów jest w zasadzie nieograniczony, a to, który z nich najlepiej wpasuje się w aranżację wnętrza, zależy od jego stylistyki.

Ceramiczne donice są niezwykle uniwersalne, występują w subtelnych wariantach i eleganckich motywach które będą prezentować się dobrze zarówno na parapecie w nowoczesnym mieszkaniu, jak i w klasycznych wnętrzach, ale można też znaleźć urocze donice w kształcie zwierzaka, obok których trudno jest przejść obojętnie.

Eleganckie donice metalowe nadadzą stylu nowoczesnemu wnętrzu. We wnętrzu w stylu boho z aranżacją najlepiej skomponują się donice wykonane z naturalnych tworzyw, takich jak plecione osłonki z juty, trawy morskiej lub rattanu. Ciekawą propozycją są także osłonki metalowe, w których bardzo estetycznie wyglądają wszelkie zioła, takie jak oregano, mięta lub bazylia, dlatego to pozycja idealna na kuchenny parapet. Ogromne możliwości w dopasowywaniu donic do charakteryzacji naszego wnętrza lub stylistyki ogrodu, pozwolą na stworzenie pełnej zieleni, harmonijnej przestrzeni.

rośliny doniczkowe