Czyszczenie złota i srebra - jak właściwie dbać o biżuterię

Każdy rodzaj biżuterii, niezależnie od kruszcu czy tworzywa, z którego został wykonany wymaga zarówno odpowiedniej pielęgnacji jak i czyszczenia. Jeśli nie dbamy odpowiednio o nasze świecidełka, powinniśmy być przygotowani na to, że szybko stracą swój blask. A w parze z utratą blasku idzie niestety również utrata koloru, a nawet sztywności biżuterii. Chcąc prawidłowo zadbać o naszą biżuterię powinniśmy na początek dowiedzieć się dokładnie, jakich środków używać, by przypadkowo nie doprowadzić jej do jeszcze gorszego stanu lub co gorsza, by nasze czyszczenie złota i srebra nie skończyło się trwałymi uszkodzeniami pierścionków, kolczyków czy wisiorków. W końcu zależy nam na tym, żeby biżuteria zachowywała swój połysk, abyśmy mogli się nią cieszyć jak najdłużej.

bizuteria

Czyszczenie biżuterii – o czym należy pamiętać?

Cenne metale szlachetne jakimi są złoto i srebro wymagają, by odpowiednio się z nimi obchodzić. Należy bezwzględnie zachowywać szczególną ostrożność poddając je kontaktom z różnego rodzaju substancjami, jak i materiałami. Do polerowania warto więc używać delikatnej ściereczki z mikrofibry. Dzięki swojej wyjątkowej miękkości ściereczka jest bezpieczna dla nawet najdelikatniejszych powierzchni błyskotek, które chcemy wyczyścić. Nigdy nie używaj do czyszczenia srebra żadnych twardych lub co gorsza chropowatych przedmiotów. Szczoteczka do zębów z twardym i sztywnym włosiem (tak, też znamy ten sposób!) to zdecydowanie jeden z najgorszych pomysłów. Pod żadnym pozorem nie należy narażać srebra na kontakt z tak chropowatym materiałem. Drugi mit, jak z pewnością również słyszałeś to czyszczenie srebra z pomocą gumowej myjki. Niestety to kolejny, mocno nietrafiony pomysł. Co więcej, próba oczyszczenia srebra w gumowych rękawiczkach też odpada!

bizuteria

Jeśli chodzi o złoto, to czyszczenie wykonanej ze złota biżuterii wymaga jeszcze większej troski o jego kondycję. Należy postępować zgodnie ze wskazówkami specjalistów, którzy znają się doskonale na różnych rodzajach biżuterii i są w stanie udzielić nam fachowej pomocy. Podobnie jak w przypadku srebrnej biżuterii, ta wykonana ze złota jest równie delikatna. Nie można więc zabierać się za jej czyszczenie używając przypadkowych środków lub akcesoriów. Najprostszą i chyba najszerzej znaną już metodą czyszczenia wykonanej ze złota biżuterii jest zanurzenie jest w misce napełnionej ciepłą wodą, do której dodajemy bardzo niewielką ilość płynu do mycia naczyń. Znowu – nie może to być przypadkowy środek. Powinniśmy wybrać taki, którego pH jest neutralnym. W ten sposób nie zaszkodzimy naszym błyskotkom. W tak przygotowanym roztworze możesz pozostawić swoje drogocenne drobiazgi na dosłownie kilka minut. Po wyciągnięciu ich z wody użyj na przykład miękkiej szczoteczki do zębów, by pozbyć się zabrudzeń i brzydkiego osadu, a następnie osusz biżuterię przy pomocy wspomnianej już miękkiej ściereczki z mikrofibry.

zlota bizuteria

Sprawdzony sposób na czyszczenie złota i srebra

Mimo faktu istnienia na rynku wielu równego rodzaju preparatów przeznaczonych do czyszczenia złota i srebra, powinniśmy bezwzględnie sięgać po te sprawdzone i rekomendowane przez specjalistów. Wybierając przypadkowe środki ryzykujemy utratą ulubionych świecidełek, a nikt tego nie chce, prawda? Stosując się do zaleceń oraz wybierając sprawdzone metody i środki jesteśmy w stanie zachować kolczyki, naszyjniki, bransoletki czy pierścionki w nieskazitelnej formie i dobrej kondycji na naprawdę długie lata. Jednym ze środków, które dzięki swojemu szybkiemu działaniu i bezpiecznej formule należy stosować jest bez wątpienia preparat do czyszczenia złota i srebra DIAMOND CLEAN. Producent zastrzega, że nie jest to absolutnie środek, który należy stosować do czyszczenia przedmiotów srebrnych sztucznie oksydowanych, stali szlachetnej, korali, pereł i wrażliwych kamieni miękkich. Za to z powodzeniem wyczyści biżuterię wykonaną ze złota lub srebra. Wybraną część biżuterii należy zanurzyć w preparacie na kilka minut, następnie odsączyć i opłukać pod bieżącą wodą, osuszając na koniec miękką szmatką. I gotowe! Osad znika w mgnieniu oka a błyskotki odzyskują swój piękny blask!

czyszczenie zlota i srebra

Pamietaj!

Biżuteria jest często niezwykle delikatna, a materiały, w tym kruszce czy kamienie użyte do jej wyprodukowania mogą rożnie reagować na pewne środki chemiczne – w końcu posiadają też różne właściwości. Jak wystrzegać się złych praktyk i sprawiać, by nasze czyszczenie złota i srebra faktycznie przynosiło efekty? Jeśli biżuteria składa się z różnych tworzyw i różnych kamieni, należy wystrzegać się mieszanek, które przeznaczone są do czyszczenia tylko jednego z tych materiałów. Nie jesteśmy przecież w stanie samodzielnie przewidzieć, jak zareaguje pierścionek czy bransoletka, co do których składu nie mamy pewności. Zamiast narażać się więc na ich stratę lub trwałe uszkodzenia warto skorzystać z pomocy i porady osób specjalizujących się w tym trudnym temacie, jakim jest czyszczenie złota i srebra oraz innych rodzajów biżuterii.