O czym należy pamiętać decydując się na karmniki drewniane?

Nie wszystkie ptaki podczas zimowych miesięcy emigrują do cieplejszych miejsc. Są
takie gatunki jak gil czy dzięcioł, które zostają w Polsce na cały rok. Jak podczas chłodnych tygodni ułatwić ptakom zdobywanie pokarmu? Dowiedz się, o czym należy pamiętać, decydując się na karmniki drewniane.

Czy karmniki drewniane zawsze muszą przypominać miniaturkę domu dla ludzi?

Karmnik dla ptaków zazwyczaj kojarzy nam się z miniaturowym domkiem – cztery ściany, dwuspadowy dach i otwór, przez który ptaki mogą wchodzić do środka i zabierać jedzenie. Taki wygląd karmnika jest najbardziej popularny. Poza gestem w kierunku bezbronnych zimą ptaków jest on również wspaniałym dodatkiem i ozdobą do ogrodu. Taki rozbudowany karmnik drewniany nie zawsze jednak jest on odpowiedni dla każdego, kto chciałby dokarmiać zimą ptaki.

Prostsze karmniki, nie znaczy gorsze!

Jeśli mieszkasz w mieście i nie masz do dyspozycji dużego ogrodu, w którym mógłbyś ulokować karmnik drewniany dla ptaków, możesz wybrać wersję karmnika o nieco uproszczonej konstrukcji, która pozwoli ustawić karmnik w każdym miejscu. Jest on złożony z podstawy i metalowej ramki oraz z woreczkami na jedzenie powinien w zupełności wystarczyć, aby postawić go np. na barierce balkonu lub przy płocie. Można go postawić wszędzie tam, gdzie będzie wolne miejsce. Trzeba jednak pamiętać, aby znajdował się w miejscu niedostępnym dla mieszkających w pobliżu kotów lub innych zwierząt, które mogłyby zainteresować się karmnikiem z ptakami.

Karmniki drewniane i dokarmianie. Jak robić to dobrze?

Jeśli już zdecydowałeś się na konkretny model karmnika, wybrałeś dla niego odpowiednie miejsce – czas dowiedzieć się, jak karmić ptaki zimą, aby chciały one korzystać z twojego zakupu. W innym wypadku karmnik stanie się wyłącznie kolejną ozdobą w twoim ogrodzie lub na balkonie, która nie ma większego przeznaczenia. Oto kilka zasad dokarmiania ptaków:

1. Ptaki można dokarmiać wyłącznie w okresie zimowym. Poza chłodnymi miesiącami ptaki doskonale radzą sobie ze zdobywaniem pokarmu. Można za to wystawiać w karmniku pojemnik z wodą.
2. Jeśli zaczniesz już przygodę z dokarmianiem ptaków, dobrze jest ją kontynuować do końca okresu zimowego. Ptaki szybko zapamiętują lokalizację karmnika i wracają do znanej sobie lokalizacji po pożywienie. Jeśli przestaniesz dokarmiać ptaki, mogą one mieć problem ze znalezieniem dla siebie jedzenia.
3. Karma, którą zostawiasz ptakom, musi być świeża i czysta. Nie wystawiaj starego, zapleśniałego lub zamokniętego jedzenia.
4. Karmnik musi być regularnie czyszczony z resztek jedzenia.

Czym karmić ptaki?

  • Słonecznik jest najbardziej popularnym i najbardziej odpowiednim pokarmem,
    którym dokarmia się ptaki. Jedzą go wszystkie ptaki. Może być zarówno łuskany, jak i niełuskany. Najbardziej odpowiednią odmianą słonecznika dla ptaków jest odmiana pastewna tzw. czarny słonecznik.
  • Siemię lniane. Nasiona lnu zawierają dużo białka, jest to więc pokarm wysokoenergetyczny, czyli doskonały do spożywania go zimą. Należy jednak pilnować, aby leżąc w karmniku, nie zamókł. Mokre siemię lniane staje się kleiste i niejadalne.
  • Orzechy. Są doskonałe dla sikor i łuszczaków, bardzo lubię je także ptaki krukowate.
  • Słonina wieprzowa to jeden z najbardziej popularnych pokarmów dla sikor, sójek, a także srok.
  • Jabłka to idealny pokarm dla zimujących drozdów. Będą też odpowiednie dla kosów, kwiczołów i droździków.

Jakie ptaki skorzystają z twojego karmnika?

mały ptak

Bogatka to ptak, który zdecydowanie najczęściej odwiedza karmniki. Uwielbia słonecznik, gotowane ziemniaki, słoninę i karmę tłuszczową.

modraszka

Modraszka jest mniejsza od Bogatki, ale za to bardziej kolorowa. Na pewno ją rozpoznasz, kiedy odwiedzi twój karmnik. Lubi jeść nasiona słonecznika, karmę tłuszczową, słoninę oraz jabłka.

mały ptak

Kowalik jest to jeden z oryginalniejszych ptaków, jakie odwiedzą twój karmnik. Lubi jeść głównie słonecznik.

ptak

Grubodziób – jeden z większych ptaków, jakie odwiedzają karmniki. Ma potężny i silny dziób. Będzie jeść głównie słonecznik.

czarny ptak

Kos – największy ptak, jaki odwiedzi twój karmnik. Najczęściej je głównie jabłka oraz
łuskany słonecznik.

ptak

Dzwoniec – również sporych rozmiarów ptak. Przylatuje popasiona oleiste, głównie
słonecznik.