Dekoracja krzeseł - zbędny dodatek czy wyszukana elegancja

Któż z nas nie lubi rozsiąść się wygodnie w fotelu czy na kanapie i oddać się błogiemu lenistwu? Albo kładąc się do łóżka zatopić się w miękkiej pościeli wśród puszystych poduch? Poduszki i ozdobne poszewki dekoracyjne to w końcu jeden z najważniejszych elementów wystroju, który pozwala podkreślić elegancki charakter naszych mebli i nadać im przyjemnego wyglądu oraz podnieść komfort ich użytkowania. Pasują niemalże do każdej aranżacji, nadają oraz odpowiadają za wygodę. Jednak każdy, kto zakłada, że może po prostu wybrać się do sklepu, kupić poduszki i położyć je w dowolnie wybranym miejscu jest w błędzie!

Poduszki dekoracyjne

Temat poduszek dekoracyjnych może tylko początkowo wydawać się łatwym i przyjemnym zagadnieniem. Ogrom możliwości jakie oferują producenci może okazać się naprawdę przytłaczający i utrudnić nam dokonanie wyboru. Koniec końców liczy się wizualny efekt jaki uda nam się osiągnąć ostatecznie. Ma on udoskonalić i wyeksponować piękno mebli i pomieszczenia, które przystroją. Czy poduszki są dodatkiem niezbędnym? Nie są. Wszystko zależy od naszych upodobań, ale jeśli zależy nam na komfortowym i wygodnym siedzeniu, to może warto w nie zainwestować? Pomożemy dzisiaj w wyborze idealnych poduszek na krzesła, skupiając się na najważniejszych aspektach tego produktu. Na co więc zwrócić uwagę, by mieć pewność, że wybieramy najlepsze poduszki na krzesła?

Dekoracyjne poduszki na krzesla

Po pierwsze rozmiar

Odpowiednio dopasowane wymiary poduszek dekoracyjnych odpowiadają za komfort. Upewnij się, że znasz rozmiar siedziska krzeseł, zanim dokonasz zakupu. Za małe poduszki na krzesła z pewnością będą niewygodne, a za duże będą wyglądały nieestetycznie.

Pikowana poduszka na krzeslo

Po drugie kształt

Najpopularniejszym kształtem jest niezmiennie kwadrat. Nie oznacza to jednak, ze to jedyny dostępny kształt. Poduszki prostokątne, okrągłe czy nawet w kształcie walca zyskują coraz większe rzesze sympatyków. Wybierając kształt poduszek zastanów się, w jaki sposób będziesz ich używał. Inny kształt wybierzesz do siedzenia, a inny do podparcia szyi, pleców czy lędźwi. Koniecznie zwróć uwagę na to, czy swoim wyborem nie zachwiejesz geometrii pomieszczenia. Jeśli znajduje się w nim dużo mocno zarysowanych i różnych geometrycznych kształtów, możesz zaburzyć stworzony wcześniej balans i nadać przestrzeni nieco groteskowego wyglądu.

Prostokatna poduszka dekoracyjna

Po trzecie materiał i tkanina

Istnieje szereg różnorakich materiałów i tkanin używanych do szycia poszewek i ozdobnych poduszek. Jakie materiały mamy do wyboru? Czym się charakteryzują i na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Nowoczesna aranzacja pokoju goscinnego
  • Bawełna. Często występuje towarzystwie domieszki poliestru czy innych elastycznych włókien. Miękka, oddychająca tkanina dobrze znosi pranie mechaniczne i suszenie. Minusem jest niestety to, że łatwo się gniecie.

  • Jedwab. Miękki i gładki w dotyku. Nie jest śliski, odznacza się na tle innych tkanin z powodu wysokiej ceny. Nadaje się do prania i suszenia mechanicznego. Naturalny jedwab, bez domieszek innych włókien będzie jednak stopniowo kurczył się w praniu.

  • Poliester. Sztuczna tkanina, w której składzie znajdziemy zarówno naturalne jak i syntetyczne włókna. Wytrzymały, łatwy do wyczyszczenia materiał jest odporny na zagniecenia i relatywnie tani, ale jednocześnie nieprzyjazny środowisku. Jest to tkanina elektryzująca się i nieoddychająca, niekoniecznie przyjemna w dotyku.

  • Len. Sztywny, dający poczucie bliskiego obcowania z darami natury materiał. Po kilku praniach z pewnością stanie się bardziej miękki w dotyku. Nie mechaci się, ale łatwo się gniecie, więc wymaga prasowania.

  • Satyna. Mieszanka jedwabiu, poliestru lub bawełny. Błyszczący z zewnętrznej strony, matowy po wewnętrznej. Odznacza się luksusowym wyglądem. Niestety jest trudna w czyszczeniu i może się ześlizgiwać z kanapy.
Elegancki salon

Po czwarte wypełnienie poduszki

Podstawową kwestią w tym temacie będzie sprawdzenie, czy poduszka ma wyjmowane wypełnienie. Dla jednych sprawa oczywista, dla innych niekoniecznie. Jest to jednak ważna cecha, ponieważ taką poduszkę – jej wypełnienie i poszewkę – łatwiej będzie nam wyczyścić czy wyprać.

Kompozycja poduszek dekoracyjnych

Wyposażony w te wskazówki możesz ruszać na puchate zakupy! Pamiętaj tylko, by nie przesadzić z ilością poduszek!