Dekorujemy świąteczny stół

dekoracje świąteczne na stole

Kiedy świętujemy Boże Narodzenie, najważniejszym meblem w domu jest świąteczny stół. TO przy nim spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi na radosnych biesiadach. Dlatego powinien wyglądać pięknie. Sprawdźmy jakie trendy panują w tym roku i jak ozdobić stół na święta, by zachwycić gości.

Aranżowanie świątecznego stołu to jeden z najprzyjemniejszych obowiązków przed Bożym Narodzeniem. Świąteczną zastawę uzupełniamy ozdobami i akcentami, które nawiązują stylem i kolorystyką do Bożego Narodzenia. Dekoracja świątecznego stołu co roku jest inna - wpływają na to również wnętrzarskie trendy. Jak udekorować stół na Boże Narodzenie 2022? Oto kilka inspiracji.

Dekorowanie świątecznego stołu

Zanim przejdziemy do stylowych ozdób i ciekawych pomysłów na świąteczny stół, przypomnijmy sobie kilka podstawowych zasad. Świąteczny stół zawsze powinien zostać ubrany w obrus - ma on znaczenie symboliczne i jest praktyczny. Ładna zastawa stołowa, niekoniecznie z akcentem świątecznym to kolejny ważny element. Nawet proste talerze i sztućce wyglądają odświętnie, gdy dodasz tematyczne serwetki i dekoracje. Pamiętaj tylko by nie przesadzić z ilością drobiazgów na świątecznym stole. Jeśli ustawiasz na nim stroik i świece to tak, by nie utrudniały kontaktu pomiędzy osobami siedzącymi naprzeciwko.

Tobie i Twoim gościom powinno być przede wszystkim wygodnie. Unikaj umieszczania dekoracji pomiędzy talerzami, bo będą przeszkadzać. Pozostaw dla nich miejsce w centralnej części stołu, pamiętając, żeby zostawić przestrzeń na potrawy wigilijne, przyprawy i niezbędne elementy zastawy. Dekoracja świątecznego stołu powinna nawiązywać do choinki i pozostałych ozdób. Te natomiast warto dobrać do stylu, w jakim zaaranżowana jest wnętrze.

Obrusy świąteczne

Nakrywanie świątecznego stołu zaczynamy od obrusu. Zgodnie z tradycją powinien być śnieżnobiały, a pod nim pachnące sianko. Klasyczny, biały obrus to doskonała baza dla pozostałych dekoracji - możesz dowolnie dobrać zastawę i sztućce oraz ozdoby, bo pasuje tu dosłownie każda kolorystyka. Pamiętaj, że odcieni bieli jest wiele, a tematyczny wzór, który będzie zdobił obrus, również doda całości uroku.

Świąteczny stół zasługuje na to, by położyć na nim obrus z pięknej tkaniny. Bawełniane i jedwabne obrusy świąteczne to najlepszy wybór. Choć nie są plamoodporne, to ich estetyki nie da się z porównać z innymi materiałami. Oczywiście, jeśli jesteś osobą praktyczną, a wiesz, że przy stole zasiądą maluchy, to polecamy obrusy plamoodporne. Przydadzą się również podkładki z motywem świątecznym - to niewielki wydatek, a pięknie podkreślą charakter spotkania i ochronią białe obrusy świąteczne przed plamami.

Stroiki bożonarodzeniowe

Dekorowanie świątecznego stołu za pomocą stroika to tradycja. Pierwsza stroiki świąteczne wykonywane były z jedliny ozdobionej szyszkami, jabłuszkami i gałązkami jałowca z pięknymi czerwonymi owocami. Obowiązkowe były cztery świece, które zapalało się kolejno w każdą niedzielę adwentu.

Dziś na świąteczny stół trafiają fantazyjne kompozycje. Stroik bożonarodzeniowy może być wykonany z bombek, ceramicznych figurek czy kwiatów. Możesz kupić gotowy lub zaopatrzyć się w bazę, która samodzielnie udekorujesz.

Sztućce

Jakie sztućce wybrać na świąteczny stół? Postaw na coś wyjątkowego - dziś sztućce dostępne są w różnych kolorach, niekiedy absolutnie nieoczywistych. W ostatnich sezonach rekordy popularności biją czarne lub złote sztućce na świąteczny stół. Trzeba przyznać, że w bożonarodzeniowe aranżacje wpisują się doskonale.

Pamiętaj, tylko aby sztućce były w podobnym stylu co zastawa stołowa. Kolorowe lub bardzo bogato zdobione zestawy będą wyglądać najlepiej w towarzystwie prostych talerzy. Nawet w Boże Narodzenie nie warto przesadzać z dekoracjami, choć rzeczywiście jest to czas, gdy można sobie pozwolić na więcej.

Pamiętaj o akcesoriach - serwetkach i ozdobnych pierścieniach oraz kieszonkach na sztućce. Takie dodatki w bożonarodzeniowym stylu świetnie podkreślają nastrój świątecznych spotkań. To drobne detale, dzięki którym te posiłki są wyjątkowe.

Zastawa stołowa

Jak podać Wigilię? Czy obowiązkowa jest zastawa stołowa z motywem świątecznym? Możesz ją mieć, ale nie musisz. Elegancka porcelana pasuje na różne okazje, również na świąteczny stół. Pięknie prezentują się klasyki ze złotą linią, ale również nieco mniej oczywiste, awangardowe talerze. W tym wypadku również musisz zwrócić uwagę na charakter pozostałych dekoracji i elementów zastawy stołowej.

Pamiętaj, że zastawa stołowa to nie tylko talerze, ale również szkło. Piękne kieliszki i szklanki to kolejny punkt z listy „dekorowanie świątecznego stołu”. Jeśli wybrałeś złote sztućce i klasyczną, oszczędnie zdobioną zastawę, możesz śmiało pozwolić sobie na złoty akcent na szkle.

Świece i świeczniki

Dekoracja świątecznego stołu bez ciepłego światła świec? Absolutnie niedopuszczalne! Świeczki są tradycyjnym elementem bożonarodzeniowych aranżacji. Nie tylko świece adwentowe, ale również ozdobne i zapachowe przydadzą się podczas dekorowania domu. Do wyboru masz dwie możliwości - świece dekoracyjne z motywem Bożego Narodzenia lub zwyczajne, którym uroku dodają odpowiednie świeczniki. W klimat świąt doskonale wpisują się ozdobne lampiony. Dzięki nim dekoracja stołu świątecznego nabierze charakteru retro. Zaletą lampionów jest również to, że zabezpieczają świece ustawione na stole.

Mamy nadzieję, że Twój świąteczny stół będzie wyjątkowy. W naszym sklepie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by go nakryć i ozdobić. Zapraszamy do obejrzenia najnowszej kolekcji dekoracji świątecznych.