Deska do prasowania - jak wybrać odpowiednią?

Wiele gospodyń domowych nie docenia roli deski do prasowania i koncentruje się wyłącznie na zakupie dobrego żelazka. Jest to błąd! W końcu jakość, szybkość, wygoda i łatwość prasowania zależą także od deski do prasowania. Ustalmy więc, jakie cechy powinna mieć deska do prasowania? W tym artykule postaramy się szczegółowo odpowiedzieć na to pytanie.

Cechy dobrej deski do prasowania

Po pierwsze, deska do prasowania powinna być mocna i stabilna - nie powinna się zginać. Od stabilności całej konstrukcji zależy nie tylko wygoda użytkowania, ale także bezpieczeństwo. Należy również pamiętać, że nogi deski muszą być wyposażone w mocne nakładki ochronne, które zapobiegają przesuwaniu się deski po podłodze i zapobiegają jej uszkodzeniu.

Po drugie, deska powinna obowiązkowo posiadać regulację wysokości. Jest to ważne, ponieważ wygodne użytkowanie zależy od możliwości dostosowania deski do prasowania do wzrostu użytkownika. Deska odpowiednio dopasowana do wzrostu pomaga uniknąć bólu pleców i uczucia dyskomfortu. Wysokość deski do prasowania należy wyregulować, aby wygodnie było prasować.

Po trzecie, ważnym kryterium w wyborze deski do prasowania jest jej blat. Blat powinien być wykonany z lekkiego, ale wytrzymałego materiału, takiego jak stal. Ważne jest również, aby metalowy blat miał wystarczającą perforację, aby umożliwić ujście pary. Taka „siatka” nie pozwala na gromadzenie się wilgoci pod powłoką i zapewnia łatwiejsze i szybsze wygładzenie tkanin. Rozmiar blatu może być standardowy: 110 × 30 i 120 × 38 cm lub może mieć większą powierzchnią roboczą. Blaty o standardowej wielkości są małe i łatwe do przechowywania, te drugie wyróżniają się dużą wygodą użytkowania i zwiększoną funkcjonalnością. Na szczególną uwagę zasługuje powierzchnia blatu. Powłoka musi być miękka, a co najważniejsze, nie powinna być łatwopalna. Kryteria te spełnia większość nowoczesnych desek do prasowania.

mężczyzna prasujący białą koszulę na desce do prasowania

Wybierz akcesoria

Nowoczesne deski do prasowania są często wyposażone w różne opcjonalne akcesoria, które ułatwiają prasowanie. Wiele osób może myśleć, że te elementy nie mają wielkiej wartości, ale tak nie jest. Są to akcesoria, które znacznie upraszczają proces prasowania i sprawiają, że jest ono prostsze, wygodniejsze, a zatem przyjemniejsze.

Stały stojak na żelazko umożliwia wygodne umieszczenie żelazka bezpośrednio na desce do prasowania, dzięki czemu zawsze będzie ono pod ręką, ale nie zajmie dużo miejsca roboczego. Jednocześnie taki stojak na żelazko zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ jest ono zawsze odkładane w to samo miejsce.

Półka na ubrania to kolejne akcesorium, które może zawierać nowoczesna deska do prasowania. Pozwoli Ci ona nie rozpraszać się podczas procesu i natychmiast starannie układać prasowane rzeczy. Dzięki półce, dopiero pod koniec prasowania możesz zabrać ułożone rzeczy i rozwiesić je lub umieścić w szafce.

Deska do prasowania rękawów - jeśli często prasujesz bluzki i koszule, ten dodatek będzie dla Ciebie bardzo pomocny, ponieważ dzięki niemu pozbędziesz się zmarszczek na rękawach.

Mężczyzna prasujący koszulę

Kryteria wyboru deski do prasowania

Jakie wymagania powinna spełniać profesjonalna deska do prasowania?

Bardzo ważne jest, aby określić wymagania dotyczące deski do prasowania, ponieważ powinna ona być pod każdym względem wygodna dla użytkownika i idealnie pasować do wielkości konkretnego pokoju.

Po pierwsze, deska do prasowania powinna pasować na wysokość osoby, która najczęściej będzie jej używać, lub powinna być wyposażona w funkcję regulacji wysokości.

Po drugie, regulacja żądanej wysokości i niezawodne zamocowanie blatu w jednej pozycji powinno być łatwe i niezawodne.

Po trzecie, jeśli deska jest mobilna, powinna mieć niewielką wagę i konstrukcję łatwą do przekształcenia.

Po czwarte, deska powinna stać stabilnie na podłodze, nie zataczać się i nie zginać podczas pracy, ponieważ w tym czasie konstrukcja będzie doświadczać pewnych obciążeń.

Po piąte, powierzchnia prasowania deski powinna być wystarczająca do wygodnego prasowania.

Po szóste, powierzchnia robocza deski powinna mieć równą, miękką powłokę z naturalnego materiału, który nie stopi się w wysokich temperaturach.

Są to podstawowe, najbardziej niezbędne cechy, które powinna mieć deska do prasowania.

Kobieta prasująca ubrania na desce do prasowania

Jaką deskę do prasowania powinieneś kupić?

Dla studentów i osób będących w ciągłym ruchu odpowiednia będzie deska do prasowania z plastikowym lub aluminiowym blatem - kompaktowa, mobilna i bardzo lekka.

W przypadku małego mieszkania możesz zainstalować wbudowaną, chowaną deskę do prasowania. Można taki model umieścić, na przykład, w przedpokoju, a nawet w salonie i ozdobić w formie lustra (panele, obrazy). Decydując się na tego typu rozwiązanie, preferuj lekkie materiały, takie jak termoplast lub aluminium, aby uchwyt mógł wytrzymać ciężar blatu wspornikowego.

Dla dużej rodziny mieszkającej w domu lub w przestronnym mieszkaniu lepiej jest kupić pełnowymiarową deskę do prasowania z metalowym lub plastikowym blatem o wymiarach 150 x 40 cm. Idealnie, jeśli będzie ona wyposażona w żaroodporny stojak i półkę na ubrania.

Kobieta prasująca koszulę

Podsumowanie

W tym artykule rozważaliśmy tylko najważniejsze punkty. Przed wyborem deski do prasowania powinieneś zdecydować, co jest dla Ciebie ważniejsze: kompaktowość czy komfort samego procesu prasowania? Jeśli tylko i wyłącznie najdroższy model deski spełni Twoje potrzeby, warto się nad nim zastanowić. Co więcej, produkt wysokiej jakości zawsze będzie korzystniejszą opcją niż tani model, który możliwe, że będzie służyć krócej.