Deska sedesowa - wolnoopadająca, klasyczna czy Easy Close?

Wygodna łazienka to taka, z której łatwo się korzysta. Przyjazne wyposażenie to podstawa, więc trzeba dobrze przemyśleć jego wybór. Niezbędnym sprzętem są deski sedesowe. Z naszego poradnika dowiesz się, jak działa deska sedesowa z wolnym opadem i czym jest system Easy Close.

Deska sedesowa to niepozorny element wyposażenia, którego nie może zabraknąć w żadnej łazience. Wbrew pozorom jego wybór nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Do wyboru mamy deski zwykłe, deski wolnoopadające i deski sedesowe Easy Close. Do tego dochodzi jeszcze wybór materiału, z jakiego nasza deska ma być wykonana. Na koniec kształt i design – musi przecież pasować do reszty wystroju łazienki.

Deska sedesowa wolnoopadająca

Mechanizm zawiasów, które samoczynnie opuszczają deskę sedesową, jest już dobrze znany. Dzięki niemu zamykanie deski nie generuje już charakterystycznego, głośnego trzaśnięcia. Było to kłopotliwe, bo nieostrożne zamknięcie deski nocą po prostu budziło śpiących domowników. aka deska sedesowa jest dyskretniejsza, jej zamykania w ogóle nie słychać. Dzieje się tak dlatego, że jest wyposażona w specjalne zawiasy, które spowalniają opadanie klapy i sprawiają, że zamyka się ona bezgłośnie. Daje to większe pole do wyboru, jeśli chodzi o materiał, z jakiego deska do WC może być wykonana. Z mechanizmem pozwalającym desce wolono opadać można bowiem łączyć cięższe materiały.

Deska, która wolno opada to z całą pewnością produkt dla cierpliwych. Jak wiemy, wodę spuszcza się przy zamkniętej desce. Zatem trzeba chwilę odczekać, aby wykonać tę czynność. Nie wolno opuszczać takiej deski na siłę – zepsujesz w ten sposób zawiasy i w najlepszym wypadku Twoja deska będzie zamykać się z trzaskiem. Warto o tym pamiętać, szczególnie że deska sedesowa wolnoopadająca jest zdecydowanie droższa od zwykłej. Kolejna kwestia to montaż deski – jeśli masz zacięcie majsterkowicza, poradzisz sobie sam. Jeśli nie, lepiej zlecić tę czynność ekipie, która zajmuje się montażem ceramiki sanitarnej w łazience.

Deska do WC Wenko Easy Close

To urządzenie, w którym wykorzystaliśmy wyżej wspomniany mechanizm, ale dodaliśmy do niego własne rozwiązania. Masywna deska sedesowa z duroplastu opada praktycznie bezszelestnie. Deska sedesowa Easy Close jest wyjątkowo wytrzymała. Zmodyfikowaliśmy zawiasy w taki sposób, aby deska zamykała się szczelnie, cicho, ale szybciej niż w przypadku standardowych desek z wolnym opadaniem. Duroplast, z którego wykonane są nasze deski, został wzbogacony o powłoki antybakteryjne.

Deski zaprojektowaliśmy tak, aby zamykały się szczelnie. Dzięki temu możesz lepiej zadbać o higieniczną czystość swojej łazienki. Dodatkowo w kolekcji znajdziesz deski sedesowe z podświetleniem LED. Modele klasyczne – białe oraz zrobione modnymi wzorami. Deska z ciekawym wzorem to dobry sposób na ożywienie aranżacji łazienki. Możesz dobrać ją kolorystycznie do pozostałych akcesoriów łazienkowych lub koloru dominującego w wykończeniach.

Deska sedesowa

Klasyczna deska sedesowa

Jej główną zaletą jest cena. Klasyczna deska sedesowa jest wiele tańsza niż model wolnoopadający. Jest łatwa w montażu – z pewnością poradzisz sobie z tym samodzielnie. Zdecydowanie nie warto wybierać najtańszego modelu, chyba że potrzebujesz tymczasowej deski np. na czas remontu. Wybierając deskę sedesową, zwróć uwagę na zawiasy. Jeśli są plastikowe, deska nie posłuży długo.

Kolejną kwestią jest jakość tworzywa, z którego została wykonana. Cienki plastik nie jest najlepszym rozwiązaniem. Z drugiej strony masywna deska bez mechanizmu wolnoopadającego to również kiepski pomysł. Po pierwsze podczas zamykania będzie generować nieprzyjemny hałas. Po drugie może się zdarzyć, że dziecko przytrzaśnie sobie nią paluszki.

Jak dopasować deskę sedesową?

Deska musi idealnie pasować do sedesu kształtem, tylko wtedy spełni swoje zadanie i będzie wyglądać estetycznie. Jednak najważniejsze jest dokładne sprawdzenie, jaki jest rozstaw mocowań – musi on odpowiadać rozstawowi otworów w sedesie. Estetyka i dopasowanie kolorystyczne również mają znaczenie. Szczególnie że dziś poza białą klasyką dostępne są deski praktycznie w każdym kolorze. Deska we wzory sprawi, że aranżacja łazienki będzie ciekawsza.

Świetnym uzupełnieniem aranżacji łazienki z drewnem będzie właśnie drewniana deska sedesowa. Modele z zabawnymi motywami to dobry sposób na małą metamorfozę łazienki. Możesz zdecydować się na zakup zestawu: deska i zasłona prysznicowa z tym samym wzorem. Taki zabieg sprawi, że aranżacja będzie bardziej spójna. Deska sedesowa jest niezbędna, ale to wcale nie oznacza, że musi być nudna. Co więcej, może stanowić mocny akcent aranżacyjny w Twojej łazience. Z całą pewnością musi być wygodna, funkcjonalna i trwała.