Deska sedesowa - zwykła czy wolnoopadająca?

Deski wodnoopadające to spore ułatwienie dla osób, które w pośpiechu opuszczają deski sedesowe. Takie działanie wywołuje hałas słyszalny w całym mieszkaniu, którego chcemy uniknąć. Systemy wolnoopadające przyczyniają się również do nierozprzestrzeniania bakterii i zabezpieczają najmłodszych przed przytrzaśnięciem palców. Jaka deska sedesowa będzie najlepsza do naszego mieszkania? Poniżej znajdziesz wady i zalety systemów zwykłych oraz wolnoopadających.

Deska sedesowa z systemem standardowym

Deski sedesowe z systemem standardowym dostaniemy w każdym sklepie z wyposażeniem łazienek. Czy przy zakupie nowej deski warto decydować się na taki mechanizm?

Nowoczesna łazienka

Wady zwykłych desek sedesowych

Jedną z największych wad zwykłych desek jest hałas wywołany zbyt wczesnym puszczeniem deski podczas jej zamykania. Taki dźwięk może powodować dyskomfort zarówno u osoby korzystającej z ubikacji, jak i u pozostałych domowników. Przymus domykania deski sedesowej ręką naraża nas na bezpośredni kontakt z bakteriami znajdującymi się na ceramice. Prócz tego trzaśnięcie opadającej deski skutkuje rozbryzgiwaniem bakterii po całej łazience.

Jeśli posiadamy dzieci, warto zastanowić się przed zakupem zwykłej deski sedesowej. Szybkie opuszczenie może spowodować przytrzaśnięcie rączki lub palców malucha. Siła uderzenia może doprowadzić również do uszkodzenia misy ceramicznej lub samej deski.

Minimalistyczna łazienka

Zalety zwykłych desek sedesowych

Niewątpliwą zaletą zwykłych desek WC jest ich cena. Najtańsze modele możemy zakupić nawet za 20 złotych. W sklepach znajdziemy różnorodne modele z motywami morza, gór, zwierząt czy też imitujące naturalne materiały. Prócz tego możemy zakupić niemal każdy kolor i idealnie dopasować go do aranżacji swojej łazienki.

Deska sedesowa z systemem wolnoopadającym

Z roku na rok system wolnoopadający znajdziemy w coraz większej ilości domów w Polsce. Stare deski wymieniane są najczęściej na nowoczesne modele, które eliminują odgłosy trzaskania.

Zalety wolnoopadających desek sedesowych

Największą zaletą deski wolnoopadającej jest brak hałasu wywołanego deską, która szybko opada. W tym przypadku liczy się również bezpieczeństwo najmłodszych, które nie mają możliwości przytrzaśnięcia sobie palców. Kupując deskę wolnoopadającą, chronimy również misę WC, która nie uszkodzi się pod wpływem uderzenia ciężkiej deski.

W tym przypadku warto zwrócić uwagę na ogólne aspekty higieny. Opuszczając deskę z systemem wolnoopadającym, nie musimy dotykać ceramiki, więc groźne bakterie nie mają kontaktu z naszym organizmem. Prócz tego zamykanie deski nie powoduje rozprzestrzeniania się drobnoustrojów po całym pomieszczeniu.

Deski wolnoopadające dostępne są w coraz szerszej gamie kolorów i motywów. Bez problemu dopasujemy je do łazienki urządzonej w stylu skandynawskim, industrialnym czy też glamour.

Sedes i bidet

Wady wolnoopadających desek sedesowych

Jedną z wad wolnoopadających desek jest wyższa cena. Deska sedesowa z takim systemem nie kosztuje 20 zł, ale musimy przygotować się na minimalny wydatek w granicach 50 zł. Średnie ceny desek wolnoopadających plasują się w okolicach 100 zł.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest niewłaściwe korzystanie z deski, które w szybki sposób może prowadzić do zniszczenia lub uszkodzenia mechanizmu wolnoopadającego. Jeżeli przy zamykaniu deski używamy dużej siły lub specjalnie popychamy deskę w celu szybszego zamknięcia, to musimy liczyć się z tym, że deska nie posłuży nam wtedy przed długie lata, a za kilka miesięcy będziemy musieli wybrać się do sklepu po nowy produkt.

Jaką deskę sedesową wybrać?

Przy wyborze deski sedesowej powinniśmy kierować się własnymi przyzwyczajeniami i sytuacją, w której się znajdujemy. Jeśli mamy w domu dzieci, bez większego zastanowienia powinniśmy postawić na deskę wolnoopadającą. Warto nauczyć przy tym pociechy, żeby nie próbowały popychać systemu wolnoopadającego, bo mogą go w ten sposób uszkodzić.