Dlaczego świeca sojowa? Parę słów o alternatywie dla wegan.

Świeczki to idealny dodatek, który w połączeniu z doskonałą muzyką wprowadza podniosły nastrój w każdym pomieszczeniu. Nastrojowe światło, które dają nam świeczki, potrafi zmienić zwykły rodzinny obiad w wielką uroczystość. Palące się świece potrafią wydzielać również charakterystyczny zapach, poprawiający nastrój domownikom. Do wyboru mamy mnóstwo kształtów, kolorów czy aromatów świec, co często nie ułatwia nam wyboru. Ciekawą i bardzo ekologiczną alternatywą jest jednak świeca sojowa. Co sprawia, że są one tak wyjątkowe? Nasz poradnik nieco Wam to wytłumaczy.

Dlaczego świece sojowe?

Klasyczne, popularne świece wytwarzane są zazwyczaj z parafiny, która jest produktem ubocznym, który wytwarza się w procesie rafinacji ropy naftowej, czasem są to po prostu produkty wytwarzane z parafiny syntetycznej. Jest to co prawda substancja niezwykle plastyczna, a łatwość jego formowania się sprawia, że jest to surowiec pożądany na rynku, jednak podczas spalania wydziela on wiele toksycznych substancji, kopci się, a jego zapach bywa drażniący. Tradycyjną alternatywą jest wosk pozyskiwany od pszczół lub wykorzystanie tłuszczu zwierzęcego, jednak świece wykonane z naturalnego pszczelego wosku są bardzo drogie, a tłuszcz zwierzęcy pozyskiwany jest w mało etycznych warunkach. Doskonałym więc rozwiązaniem – wegańskim, etycznym oraz ekonomicznie opłacalnym, okazało się wytwarzanie świec sojowych.

Wosk wykorzystywany w świecach sojowych powstaje z utwardzonego oleju sojowego. Sprawia to, że jest nie tylko etyczny, ale także nietoksyczny i przyjazny środowisku. Knoty, których używa się w tego typu świecach, wykonane są albo ze ścinek drzewnych, albo z naturalnej bawełny. Podczas spalania świec sojowych zapachowych nie wytwarzają się takie związki chemiczne jak acetaldehyd, toluen, benzen czy formaldehyd, co sprawia, że nie wdychamy ich – świec sojowych można używać w obecności dzieci czy kobiet w ciąży. Ponadto wosk sojowy spala się w niższej temperaturze, co również przekłada się na zużycie – świec sojowych możesz używać dłużej, niż świec parafinowych. Świeca sojowa w słoiku to piękny i pachnący dodatek do każdego wnętrza, a także pomysł na udany prezent.

Rustykalne dekoracje świąteczne

Wosk sojowy ciekawostki

Każda świeca ma swój minimalny czas palenia. Jest to uzależnione przede wszystkim od tworzywa, z jakiego świeca została wykonana, ale także od kształtu i wielkości świecy. By w świecy sojowej wosk wypalał się równomiernie, zaleca się czas palenia minimum 3 godziny. Wosk rozgrzeje się wtedy równo na całej powierzchni świecy, co sprawi, że będzie ona wyglądała ładnie oraz zużywała równomiernie. Takie spalanie świecy zapachowej sprawi również, że nie będzie zachodzić zjawisko tzw. tunelowania, czyli wypalania wosku tylko wokół knota.

Świeca sojowa jest bardzo ciekawym produktem, wykonanym w 100% z naturalnych tworzyw. Dzięki temu nie szkodzą środowisku naturalnemu, a w momencie gdy przypadkiem wyleje nam się gorący wosk na podłogę lub na meble, nie musimy się martwić, że zostanie tłusta plama. Ponadto świece sojowe są świetnymi przewodnikami substancji zapachowych, które delikatnie uwalniają podczas palenia. Świeca sojowa o zapachu perfum jest świetnym prezentem, którym nie pogardzi nawet koneser zapachów, a dodatkowo jest to także zakup ekonomiczny, bowiem taka świeca pali się nawet o 50% dłużej niż zwykłe świece parafinowe. Dodatkowo, palenie świec sojowych jest bezpieczniejsze od palenia wosku parafinowego, ponieważ nagrzewa się on do 50 stopni. Dzięki temu ewentualne poparzenia przy rozlaniu takiego wosku są mniej dotkliwe. Cieszy więc fakt, że spada zainteresowanie świecami wykonanymi z parafiny na rzecz świec sojowych.

Dlaczego wosk sojowy pęka?

Paląc świece z wosku sojowego, powinniśmy jednak pamiętać o kilku zjawiskach, które przy ich paleniu się pojawia. Zapalonych świec nie powinniśmy więc zostawiać bez nadzoru, świece należy również przechowywać poza zasięgiem zwierząt i dzieci. Aby zapobiec zjawisku tzw. tunelowania, należy palić świece aż do ich równomiernego upłynnienia się na powierzchni. Jeśli natomiast zauważymy, że nasza świeca jest pęknięta, należy zaprzestać jej używania z przyczyn bezpieczeństwa. Świeca potrafi pęknąć podczas zmian temperatury, jeśli palimy ją zbyt krótko lub zbyt długo, należy więc koniecznie zapoznać się z procedurami bezpieczeństwa, które dołączane są do takich świeczek. Należy również równomiernie przycinać knot, by zapobiec kopceniu się świecy i brzydkiemu jej wypalaniu. Jeśli natomiast zastosujemy się do tych rad, z pewnością będziemy długo cieszyć się pięknym zapachem naszych świec sojowych o zapachu perfum.

Zielona świeczka zapachowa