Dlaczego toaletka to niezbędny mebel w sypialni

Posiadanie toaletki w sypialni wydaje się dość staromodnym zwyczajem, jednak ten mebel to bardzo praktyczne rozwiązanie (i to nie tylko w kobiecym pokoju!). Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w toaletkę oraz jakie inne meble przydadzą się w Twojej sypialni.

Dlaczego warto postawić w sypialni toaletkę?

Jeszcze parę lat temu wydawało się, że toaletka powoli odchodzi do lamusa. Okazuje się jednak, że ten piękny i praktyczny mebel powraca do łask, ponieważ jest bardzo uniwersalny i trudno go zastąpić. Dlaczego warto postawić w swojej sypialni toaletkę?

Możliwość skorzystania z lustra

Nie wszystkie garderoby są wyposażone w lustro, poza tym wiele osób posiada w sypialni wyłącznie niewielką komodę, w której przechowywane są tylko najpotrzebniejsze elementy garderoby. W takim przypadku toaletka daje użytkownikowi możliwość skorzystania z lustra, bez konieczności wychodzenia do przedpokoju lub łazienki.

Dodatkowe miejsce na przechowywanie drobnych przedmiotów

Umieszczona w pokoju toaletka nadaje się do przechowywania nie tylko przyborów do makijażu czy kosmetyków, ale także innych drobnych przedmiotów, które warto mieć zawsze pod ręką. To istotne zwłaszcza w przypadku, gdy nie masz w sypialni biurka lub szafki z szufladami.

Dostępność blatu

Jeżeli nie dysponujesz umieszczonym w sypialni biurkiem lub sekretarzykiem, możesz wykorzystać blat toaletki podczas pracy, czytania lub korzystania z komputera - wystarczy postawić przy niej wygodne krzesło i zapewnić dodatkowe źródło światła. Takie rozwiązanie jest praktyczne zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

Stylowy dodatek

Toaletki są zazwyczaj wykonane elegancko i z dużą dbałością o szczegóły. Dlatego oprócz funkcji praktycznej mogą też z powodzeniem pełnić rolę wysmakowanej ozdoby w Twoim pokoju. Meble te są dostępne w różnych wariantach stylistycznych i wielkościowych, dlatego bez problemu dobierzesz model idealny dla dziecka, kobiety, mężczyzny czy do małżeńskiej sypialni.

drewniana toaletka retro

Na co zwrócić uwagę przy wyborze toaletki?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model, warto byś sprecyzował swoje oczekiwania dotyczące funkcji i stylistyki meble, a także dowiedział się, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupów.

Wysoka jakość wykonania

Toaletka będzie trwała i elegancka wyłącznie wówczas, gdy zostanie wykonana w staranny sposób i z dobrze dobranych materiałów. Mebel nie musi być drogi, ale powinien być solidny i odporny na zarysowania czy inne mechaniczne uszkodzenia, które mogą nastąpić podczas użytkowania.

Stabilność

Twoja toaletka nie powinna się kołysać lub trzeszczeć - takie symptomy świadczą o nie starannym wykonaniu i mogą być przyczyną szybkiego uszkodzenia mebla. To szczególnie ważne, jeżeli zamierzasz korzystać z blatu toaletki w charakterze biurka, ponieważ pisanie lub rysowania na chwiejącej się powierzchni jest bardzo utrudnione.

Oświetlenie

Jeżeli zamierzasz się malować przy toaletce lub przy niej pracować, wybierz model z wbudowanym oświetleniem lub zainstaluj je samodzielnie. Jako źródło światła najlepiej sprawdzi się listwa LED lub podobne typy lamp, które zapewniają odpowiednio rozproszone światło - nie razi ono w oczy nawet wtedy, gdy patrzysz się bezpośrednio na nie.

Ilość szuflad

Jeśli toaletka ma Ci służyć również do przechowywania przedmiotów, podczas zakupów zwróć uwagę na dostępną ilość szuflad. W ten sposób unikniesz zostawiania rzeczy na blacie, gdzie mogłyby się kurzyć i przeszkadzać w korzystaniu z toaletki.

Biała toaletka z drewnianymi krzesłem

Jakie inne meble są potrzebne w sypialni?

Oprócz toaletki, potrzebne są również inne elementy wyposażenia oraz meble do sypialni. Oto najważniejsze z nich:

Łóżko

Łóżko stanowi centralny i najważniejszy element wyposażenia każdej sypialni. Powinno być wystarczająco duże, by zapewnić komfort podczas snu. Musi być również wyposażone w odpowiedni stelaż, co zapobiegnie uszkodzeniu materaca. Najpopularniejsze są łóżka drewniane, ale na rynku można też znaleźć łóżka metalowe, wykonane z tworzyw sztucznych lub tapicerowane.

Materac

Materac to element, który bezpośrednio styka się z nami podczas snu. Dlatego podczas jego wybierania należy zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie modelu do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań - wówczas będzie można mieć pewność, że materac zapewni nam zdrowy i wygodny sen. Warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak wzrost, masa ciała, preferowana twardość materaca i jego właściwości, a także ewentualne uwarunkowania zdrowotne (jak na przykład problemy z kręgosłupem, bóle reumatyczne czy alergie).

Szafka nocna

W niemal każdej sypialni znajduje się przynajmniej jedna szafka nocna. To nie przypadek, ponieważ ten element umeblowania jest bardzo praktyczny i pomaga utrzymać porządek w bezpośrednim sąsiedztwie łóżka. Na szafce nocnej można także umieścić dodatkowe źródło światła do wieczornego czytania, ładowarkę do telefonu czy inne przydatne przedmioty, które warto mieć pod ręką o każdej porze.

Garderoba

W garderobie możesz umieścić nie tylko odzież i buty, ale także pościel, ręczniki oraz inne tekstylia. Dobrym rozwiązaniem są szafy wyposażone w umieszczone na drzwiach lustro, które nie tylko pozwala w każdym momencie skontrolować swój wygląd, ale także stanowi element optycznie powiększający pomieszczenie.

Komoda

Jeżeli w Twojej sypialni brakuje miejsca na garderobę lub przechowujesz rzeczy gdzieś indziej, możesz umieścić podręczne przedmioty i ubrania w praktycznej komodzie z szufladami. To rozwiązanie pomaga uniknąć bałaganu podczas przeszukiwania odzieży i daje Ci dodatkową powierzchnię, na której możesz coś postawić.

Biurko

Jeśli dużo pracujesz, z pewnością przyda Ci się stabilne biurko z dużą ilością szuflad. Możesz postawić na nim komputer i akcesoria do pisania, a w razie potrzeby może ono stanowić blat do innych czynności lub dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy. W przypadku biurka warto pamiętać o zapewnieniu sobie wystarczającej ilości oświetlenia - zapobiegnie ono męczeniu się wzroku podczas pracy.

Półki

Półki umieszczone nad łóżkiem stanowią doskonałe miejsce do przechowywania aktualnie czytanych książek lub innych drobiazgów. To bardzo praktyczne rozwiązanie, jednak podczas instalowania tego rodzaju elementów musisz zwrócić szczególną uwagę na staranny, zgodny z instrukcją montaż - w przeciwnym razie półka może spaść i zrobić Ci krzywdę.

Jasna sypialnia z obrazami i toaletką