Dlaczego warto czytać książki? - 5 ważnych powodów

Czytelnictwo jest coraz rzadsze - a szkoda. Książki dostarczają nam wiedzy, uczą nas świata i rozwijają nas intelektualnie. Jest to forma rozrywki, która nie tylko bawi, ale także uczy. Czytanie książek może być przyjemne i pouczające.

Niestety, czytelnictwo jest coraz rzadsze - według badań Krajowego Instytutu Mediów z 2022, 56% Polaków nie przeczytała w ciągu ostatnich 12 miesięcy żadnej książki. Najwyższy poziom czytelnictwa jest w grupie 16-24 lata, jednak słabnie wraz z wiekiem - czyli po zakończeniu edukacji.

Dlaczego warto czytać książki? Z okazji Dnia Miłośników Dobrej Książki, przygotowaliśmy dla Was listę powodów, które mamy nadzieję, przekonają Was do sięgnięcia po książkę choćby raz w tygodniu.

Co daje czytanie książek?

Liczne korzyści płynące z czytania książek potwierdzają badania przeprowadzone na całym świecie. Wymieniamy 5 powodów, dlaczego warto czytać książki.

Czytanie książek rozwija słownictwo i poprawia pamięć

Można powiedzieć, że czytanie to nauka przez zabawę. Z każdą nową książką możemy poszerzyć swoje słownictwo o nowe słowa i wyrażenia, a także dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. Dzięki temu będziemy mogli lepiej porozumiewać się z innymi ludźmi.

Czytając regularnie, poprawiamy też swoją pamięć – badania pokazują, że ci, którzy czytają dużo mają lepszą pamięć niż osoby, które tego nie robią.

Książki pomagają też w rozwijaniu wyobraźni. Dzięki nim możemy przenosić się do innych światów i poznawać nowe rzeczy, które występują tylko w naszej wyobraźni.

czytanie książek

Książki uczą nas życia i moralności

Są one źródłem wiedzy i pomagają nam zrozumieć świat. Uczą nas także, jak żyć w społeczeństwie. W dzieciństwie czytamy bajki, które uczą nas o dobrych i złych postawach. Pozytywne bohaterowie pokazują nam, jak powinniśmy się zachowywać, a negatywni uczą nas, czego powinniśmy unikać.

Książki mogą być źródłem wiedzy i inspiracji. Dzięki nim możemy dowiedzieć się więcej o świecie i ludziach. Uczą nas również, jak żyć i postępować w odpowiedzialny sposób. Czytanie książek może pomóc nam w rozwoju osobistym i duchowym. Dzięki nim możemy stać się lepszymi ludźmi.

Pozwalają na relaks i odprężenie się

Czytanie książek to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Dzięki nim możemy się zrelaksować i odprężyć po ciężkim dniu.

Możemy wybrać lekką lekturę, która pozwoli nam się odprężyć i zrelaksować, lub też poważniejszą, która pomoże nam w rozwoju osobistym i duchowym. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Niezależnie od tego, jakie książki wybierzemy, możemy być pewni, że czas spędzony na czytaniu będzie wartościowym czasem, który sprawi, że poczujemy się lepiej psychicznie.

Uczymy się z nich historii i kultury

Czytanie książek to doskonały sposób na rozwijanie swoich zainteresowań i poszerzanie wiedzy. Z książek możemy dowiedzieć się wielu rzeczy, których nauczyciel nie pokaże nam na lekcji. Książki pozwalają nam także na relaks i odpoczynek od codziennych problemów.

Poznawanie kultury i historii to także świetny sposób na spędzanie czasu. Możemy przenieść się w inne miejsce i czas, a także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o świecie. Książki pozwalają nam na lepsze zrozumienie świata i ludzi.

Jak czytanie książek wpływa na człowieka?

Czytanie książek może wpływać na człowieka w bardzo pozytywny sposób. Książki mogą stymulować naszą wyobraźnię i pobudzać nas do myślenia o rzeczach w inny sposób. Czytanie książek może być świetną formą rozrywki i sposobem na relaks. Może także pomóc nam się dowiedzieć więcej o samych sobie, a także o innych ludziach i ich motywacjach.

Nasz umysł odpoczywa, a my możemy się zrelaksować, gdy czytamy książki. Możemy także poczuć powiew inspiracji, gdy czytamy o sukcesach innych ludzi. Książki mogą pomóc nam lepiej zrozumieć samych siebie i świat wokół nas.

Jak przechowywać książki?

Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym czytelnikiem, czy sięgasz po książki sporadycznie, ważne jest, żeby znaleźć dla nich dogodne miejsce w domu. W zależności od potrzeb możesz skorzystać z różnych mebli do przechowywania swojej biblioteczki. Możesz przechowywać je na regale, półce ściennej, komodzie czy nawet szafce nocnej.

Wybór mebla do przechowywania książek zależy od tego, ile ich masz. Jeśli jest ich mało, wtedy możesz użyć półki ściennej lub komody. Półka ścienna to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz mieć książki pod ręką i nie chcesz sięgać na regał. Regał sprawdzi się natomiast, jeśli masz więcej książek i potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do przechowywania.

Szafka nocna to idealne miejsce na książki dla osób, które lubią czytać w łóżku. Pamiętaj jednak, aby kupić szafkę nocną z otwartymi półkami, tak aby książki były łatwo dostępne.