Dlaczego zmieniamy czas na letni?

W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni, że dwa razy w roku zmieniamy czas. Przesuwamy go do przodu lub do tyłu, nie zastanawiając się za bardzo po co. Wiemy, że czasami śpimy krócej, a czasami dłużej. Mechanizmy zmiany czasu są jednak uwarunkowane przez historię rozwoju społeczeństwa. W przeszłości miały one bowiem ogromny wpływ na funkcjonowanie gospodarki i systemów produkcyjnych.

Wiemy także, że przysłowia są mądrością narodów, a jedno z nich brzmi „czas to pieniądz”. Niemcy powiedzą „Zeit ist Gellt”. Anglicy „Time is money”. Nie dziwi fakt, że tego typu przysłowia pojawiają się w strefach klimatycznych, w których długość dnia zależy od pory roku. Wraz z wynalezieniem elektryczności, ludzie w końcu mogli wydłużyć swój dzień pracy, a fabryki mogły działać bez wytchnienia. Wiązało się to jednak z dużymi kosztami. Zaczęto zmieniać czas, by w ten sposób wydłużyć dzień i zmniejszyć koszty.

Historia zmiany czasu - po co?

Benjamin Franklin – jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych – uważany jest za pomysłodawcę zmiany czasu. Franklin w swoim artykule dotyczącym maksymalnego wykorzystania światła słonecznego, proponował, by budzić ludzi o świcie za pomocą armat. Jak można się domyślić zarówno sam pomysł, jak i jego sposoby realizacji były całkowicie satyryczne. Jednak już sto trzydzieści lat później kraje europejskie zaczęły brać na poważnie prześmiewczy pomysł Franklina.

I tak oto najpierw Niemcy, następnie sprzymierzone z nimi Austro-Węgry w 1916 roku wprowadziły pierwszą zmianę czasu. W ślad za nimi poszły inne kraje europejskie, które chciały zaoszczędzić na zużyciu węgla podczas wojny. W Polsce od czasów powojennych, aż do roku 1977 czas zmieniany był… zmiennie. Duży wpływ miały na to aktualne wydarzenia historyczne i władze państwowe. Jednak od 1977 aż do dzisiaj, dwa razy w roku zmieniamy czas.

zegar

Kiedy najlepiej zmienić czas?

Kiedy następuje zmiana czasu? Warto zapamiętać, że co roku zmieniamy czas w ostatni weekend marca. Z soboty na niedzielę śpimy o godzinę krócej. Zmiana czasu 2022 nastąpi z 26 na 27 marca. Większość telefonów zmienia czas automatycznie – nawet nie musimy o tym zbytnio pamiętać. Jednak jeśli dysponujesz tradycyjną wersją zegarka, warto zmienić czas kładąc się spać w sobotę wieczorem. Dzięki temu unikniesz spóźnień w niedzielny poranek.

Zegary tradycyjne w przestrzeni domowej przeżywają swój renesans. Ponownie zaczynają gościć na naszych ścianach czy szafkach nocnych, ale w trochę innej odsłonie. Każdy z nas posiada telefon komórkowy i zegar na ścianie nie jest już niezbędny. Natomiast może się on stać fantastycznym i oryginalnym dodatkiem dekoracyjnym. W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór zegarów, których projekty zachwycają oryginalnością. Wśród nich znajdują się między innymi takie propozycje jak zegar stylizowany na telefon, wykwintny zegar w kształcie roweru, a dla fanów kinematografii - zegar w kształcie kamery.

W jakich krajach jest zmiana czasu?

Obecnie zmiana czasu na letni, a następnie na zimowy obowiązuje w niemalże 70 krajach na całym świecie. Znaczny procent z nich to kraje europejskie. Oprócz Islandii, Białorusi i Rosji ten zwyczaj panuje we wszystkich pozostałych krajach europejskich. Nie jest jednak popularny na kontynencie azjatyckim i tylko częściowo jest praktykowany w Stanach Zjednoczonych.

zmieniamy czas

W 2021 komisja europejska podjęła prace nad zniesieniem zmiany czasu w całej Unii Europejskiej, jednak ze względu na brak zgodności pomiędzy poszczególnymi krajami wspólnoty prace nad tym projektem nadal trwają. Ale kto wie, być może są to ostatnie lata, podczas których musimy się zastanowić, kiedy nastąpi przestawianie czasu.