Dodatki do ogrodu, o których warto pamiętać!

Ogród to piękne powiększenie każdego domu czy mieszkania. Latem i wiosną spędzamy w nim tyle czasu, że właściwie można go traktować jako dodatkowy pokój. Jak więc upiększyć ogród, aby czas, który w nim spędzamy, upływał nam jeszcze milej, a przy tym funkcjonalnie?

Ozdoby z kamienia – spróbuj zrobić je samodzielnie!

Ozdoby z kamienia są jednym z najczęstszych wyborów. W sklepach można znaleźć różne kamienne ozdoby do ogrodu takie jak naczynia, figury czy głazy. My jednak polecamy spróbować innego rozwiązania. O wiele prostszym rozwiązaniem jest kupienie kamieni i wysypanie nimi kawałka obszaru. To niezwykle proste rozwiązanie będzie wyglądało dużo bardziej efektownie niż gotowe ozdoby ze sklepu. Kamienie możesz też pomalować na wybrany przez ciebie kolor – zapewniamy, że efekt będzie niesamowity, a przy tym można się doskonale bawić, samodzielnie wykonując ozdoby do ogrodu!

Sprawdź, co można wyczarować z drewna!

Jeszcze jednym sposobem na samodzielnie wykonanie ozdób do ogrodu są ozdoby z drewna. Wystarczy, że kupisz trochę desek i wyczarujesz z nich na przykład ozdobne wiatraki lub kwietniki. Trochę kreatywności, gwoździ i kleju do drewna, a w Twoim ogrodzie mogą powstać naprawdę niesamowite ozdoby!

Oświetlenie jest ważne!

Oświetlenie, nawet małego ogrodu, bez wątpienia jest jednym z najistotniejszych i najbardziej efektownych elementów mebli ogrodowych. W zależności od tego, jaką przestrzenią dysponujesz – czekają Cię różne wyzwania. Mały ogród wymaga umiejętnego podejścia do oświetlenia. Zbyt dużo dodatków może sprawić, że ogród będzie źle wyglądać.

W małym ogrodzie świetnie sprawdzą się lampiony, girlandy świetlne i latarnie ogrodowe. Wybór jest naprawdę ogromny – w zależności od swoich potrzeb estetycznych możesz zdecydować się na lampy wykonane z drewna lub metalu, do wyboru masz też szereg opcji kolorystycznych. Możesz też zamontować oświetlenie solarne w postaci łańcuchów, lamp i reflektorów, które można wbić w ziemię. Zaletą takiego oświetlenia jest ciepłe, przytulne światło, które idealnie oświetla przestrzeń po zmroku.

Ogrodzenia, płoty

Ogrodzenia i płoty to tak naprawdę ponadczasowa dekoracja, która zawsze, be względu na rodzaj ogrodu jest przydatna. Ogrodzeni potrafią być bardzo atrakcyjne wizualnie. Nie dość, że stają się dodatkową ozdobą i upiększeniem terenu, to jeszcze spełniają funkcję praktyczną, czyli wyznacza granice naszej działki. Być może odgradzanie się brzmi mało przyjaźnie i wielu z was nie kojarzy się dobrze, jednak warto mieć takie zabezpieczenie na wypadek konfliktowych sąsiadów, dzieci lub niesfornych psów, które będą wbiegać na naszą posesję i niszczyć inne, piękne dekoracje, którym poświęciłeś dużo czasu i uwagi.

Karmnik dla ptaków – kto nigdy o nim nie marzył?

Karmnik dla ptaków to kolejna ozdoba, która łączy funkcje ozdobną i praktyczną. Dzięki niemu ptaki w twojej okolicy zyskają miejsce, w którym będą mogły zostać nakarmione, a ty zyskasz efektowną ozdobę.

Oczko wodne – marzenie każdego miłośnika ogrodów

Oczko wodne to ozdoba dla tych, którzy chcieliby swojemu ogrodowi poświęcić nieco więcej czasu. Jeśli jesteś taką osobą, to z pewnością powinieneś zainwestować trochę czasu w zbudowanie takiego oczka wodnego. Będzie się ono przez długie lata cieszyć twoje oko. Jednak jeśli masz małe dzieci – przemyśl ten krok dokładnie.

Piękne wrzosowisko

Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu. Miejsce przeznaczone na wrzosowisko powinno mieć przynajmniej 2-5 metrów kwadratowych. Ogródek wrzosowiskowy może być umieszczony w sąsiedztwie ogródka skalnego, przy murku lub przy drodze. Na wrzosowisko możesz też przeznaczyć odrębne miejsce i stworzyć rabatę z wrzosami o nieregularnym kształcie. Wrzosowisko najlepiej wygląda na terenie łagodnie pochylonym lub lekko pofałdowanym.

Basenik – konieczność, jeśli masz dzieci

Basen dla dzieci to niezbędny atrybut w każdym domu, w którym mieszka maluch! Na rynku jest ich szeroki wybór. Możesz wybierać między basenami dmuchanymi a rozporowymi w zależności od tego ile masz miejsca i jakie podłoże. Baseny rozporowe przeznaczone są raczej dla płaskiego terenu. Jest on też bardziej odporny na uszkodzenia, łatwo można go złożyć.