Domki dla owadów - dlaczego warto je mieć w ogrodzie?

Owady kojarzą nam się ze szkodnikami, a co za tym idzie z ustawiczną walką o rośliny w naszym ogrodzie. Przez długi czas nie docenialiśmy złożonych zależności pomiędzy wszystkimi elementami wytworzonego przez naturę ekosystemu. Na szczęście poznajemy go coraz lepiej, dzięki czemu możemy czerpać z niego korzyści w przyjazny dla środowiska sposób.

Dlatego domek dla owadów, dzięki któremu stworzysz bezpieczne warunki dla pożytecznych w ogrodzie stworzonek, to najlepsze rozwiązanie, by wspomóc naturę. Zaproszenie do ogrodu pszczół, biedronek, motyli czy chrząszczy to też najłatwiejszy sposób, żeby Twój ogród pięknie rozkwitł na wiosnę.

Czy warto mieć domek dla owadów?

hotel

Jest wiele powodów, dla których rzeczywiście warto mieć domek dla owadów u siebie w ogrodzie. Przede wszystkim pożyteczne owady zapylają rośliny, a to jak wiadomo, wpływa na jakość i ilość kwiatów, a także owoców i warzyw. Ponadto, o czym niekiedy zdarza się nam zapomnieć, zaproszone do ogrodu owady to najlepsi sprzymierzeńcy w walce z ogrodowymi szkodnikami. Mszyca nie ma żadnych szans, gdy w Twoim ogrodzie na stałe zamieszkają biedronki, a w tej walce z chęcią pomogą im także grzebacze i pasikoniki!

Domek dla owadów kiedy wieszać i o czym warto pamiętać?

Owady potrzebują schronienia cały rok. Jak każdy żywy organizm, także i one, by przetrwać, potrzebują swojej bezpiecznej przestrzeni. I o ile późną wiosną i latem hotel dla owadów pozwala im głównie ukryć się przed deszczem i wiatrem, o tyle podczas chłodniejszych miesięcy ma on zdecydowanie większe znaczenie. Domki dla owadów tworzą miejsce, w którym stworzenia te mogą przezimować, a wiosną złożyć jaja. Takie bezpieczne miejsce zapewni trwałość gatunków pożytecznych owadów w Twoim ogrodzie.

domek

Dlatego jeśli zastanawiasz się, kiedy wieszać domek dla owadów, radzimy, by zrobić to wczesną wiosną, albo późną jesienią. Dobrze przygotowany na przyjęcie nowych lokatorów hotel dla owadów, zachęci je do zamieszkania w nim na stałe. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby umieścić taki domek dla owadów w ogrodzie również latem, choć na efekty zamieszkania będzie trzeba nieco poczekać.

Gdzie najlepiej umieścić domek dla owadów?

Chcąc zapewnić bezpieczne i komfortowe warunki małym przyjaciołom, wybierz przede wszystkim zaciszne miejsce – z dala od często używanych przez domowników części ogrodu. Istotnym jest także, żeby domek dla owadów znajdował się w miejscu, które ochroni je przed deszczem i porywistym wiatrem. Możesz zawiesić go na ścianie domu lub na drzewie nieopodal kwietnych rabatek. Dobrym miejscem, szczególnie dla owadów zapylających, jest gałąź drzewka owocowego. Najważniejsze jednak, żeby było to miejsce spokojne.

Co włożyć do domku dla owadów, żeby zjednać sobie latających przyjaciół?

Domki dla owadów można z łatwością wykonać samodzielnie. Warto wówczas uwzględnić preferencje owadów, co do wyposażenia, ażeby zachęcić je do zamieszkania w nich. Pszczoły chętnie zamieszkają w wydrążonych otworach w drewnie lub włożonych wewnątrz fragmentach trzciny. Biedronki z kolei zdecydowanie wolą szyszki, a część owadzich drapieżników z chęcią zamieszka w pokoju wypełnionym po brzegi siankiem. Możesz skorzystać także z gotowych hoteli dla owadów, w których pomieszczenia są już umeblowane.

domek ogrodowy

Jeśli zależy Ci na obecności owadów zapylających w swoim ogrodzie, zajrzyj do naszego wpisu o pszczołach w ogrodzie - Jak stworzyć przyjazny ogród dla pszczół? Domek dla owadów zapylających czy domek dla pszczół pomoże rozwijać się temu gatunkowi, co korzystnie wpłynie na rozwój uprawianych przez Ciebie roślin.

Domek dla owadów w mieście - czy to bezpieczne?

Pożyteczne owady są potrzebne także w mieście! Nasze parki, drzewne alejki i zielone skwery mogą wyglądać dzięki nim jeszcze piękniej. Dlatego, jeśli mieszkasz nieopodal takich przestrzeni, z powodzeniem możesz zawiesić hotel na swoim balkonie. Praktyczny domek dla owadów w bloku sprawi, że także kwietne rabatki nabiorą bujności. I, o czym także warto pamiętać, pomogą one w walce z komarami i innymi uciążliwymi insektami.