Domowe jaja wielkanocne z masłem orzechowym

Tradycja “szukania zajączka” jest obecna w Polsce od wielu lat. Okazuje się jednak, że nie jest to nasz rodzimy zwyczaj - przywędrował on z Niemiec. Z dawaniem i otrzymywaniem prezentów kojarzą się zwykle raczej święta Bożego Narodzenia, jednak w wielu polskich domach istnieje zwyczaj dzielenia się podarunkami również w święta Wielkiej Nocy. Najczęściej nazywa się to właśnie “szukaniem zajączka”. Dorośli ukrywają słodycze lub inne małe prezenty w zakamarkach domu lub w ogrodzie, a dzieci szukają ich. Świetnym pomysłem wykonanie takich prezentów samemu. Mogą to być na przykład czekoladowe jajeczka wielkanocne wypełnione przepysznym farszem z herbatników i masła orzechowego. Do ich wykonania nie jest potrzebny profesjonalny sprzęt i duże doświadczenie kulinarne - wystarczy podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Takie jajeczka mogą stać się nie tylko smacznym prezentem, ale również stanowić doskonały pretekst do miłego spędzenia czasu z rodziną.

Składniki

Najlepszy smak uzyskasz, stosując wysokiej jakości składniki. Szczególnie mocno uważaj na wszelkiego rodzaju “produkty czekoladopodobne” - mogą one zepsuć smak całej potrawy.

Farsz

  • dwie i pół szklanki cukru pudru
  • słoik masła orzechowego
  • szklanka pokruszonych herbatników pełnoziarnistych
  • pół kostki masła
  • łyżeczka cukru waniliowego
  • szczypta soli

Polewa

  • dwie tabliczki czekolady (dowolnego rodzaju)
  • dwie łyżki śmietanki 30%

Sposób przyrządzenia

Farsz

Przygotuj głęboką miskę. Umieść w niej całą zawartość słoika z masłem orzechowym, pół kostki masła, cukier puder, cukier waniliowy i sól. Wszystko razem zmiksuj dokładnie, aby masa zaczęła tworzyć jednolitą strukturę. Gdy masa zacznie robić się coraz bardziej puszysta, stopniowo dosypuj pokruszone herbatniki pełnoziarniste, wciąż miksując. Po uzyskaniu jednolitej masy uformuj z niej kilka niewielkich jajek i umieść je w lodówce (na przykład na specjalnej antybakteryjnej macie), aby dobrze się schłodziły.

Polewa

Połam obie tabliczki czekolady na jak najmniejsze kawałeczki i wrzuć do rondelka, a następnie dodaj dwie łyżki śmietanki i podgrzewaj na małym ogniu. Należy pamiętać, by nie zwiększyć zbytnio temperatury i mieszać masę w taki sposób, żeby czekolada się roztopiła, ale nie przypaliła. Ten sam efekt możesz uzyskać, korzystając z kuchenki mikrofalowej lub rozpuszczając czekoladę w kąpieli wodnej przy użyciu specjalnego rondelka. Ostatni sposób jest najbezpieczniejszy, jeżeli w kuchni zajmujesz się kilkoma rzeczami jednocześnie, ponieważ tak podgrzewana polewa nie przypali się.

Dekorowanie jajek

Uformowane i schłodzone jajka należy wyjąć z lodówki i każdą sztukę zanurzyć w czekoladzie. Tak przygotowane przysmaki możesz ułożyć na specjalnej kratce do schładzania świeżych wypieków lub umieścić na drewnianych patyczkach. Zanim polewa zastygnie, można udekorować jajka orzechami lub kolorową posypką. Natomiast po stwardnieniu czekolady można je pomalować specjalnymi pisakami do zdobienia wypieków - z pewnością sprawi to wiele radości nie tylko najmłodszym. Tak przygotowane, jadalne pisanki mogą posłużyć jako upominki podczas “szukania zajączka” lub stać się ozdobą wielkanocnego koszyczka i świątecznego stołu.

Czekoladowe jajeczka wykonane w domu na pewno będą dużo lepsze, niż te kupione w sklepie. Poza tym, tworzenie przysmaków we własnej kuchni umożliwia spędzenie czasu z rodziną podczas wspólnego gotowania czy dekorowania. Daje również pewność, że wszystkie wykorzystane składniki będą najlepszej jakości.