Doniczki na balkon, o czym pamiętać podczas zakupów?

Piękne, słoneczne dni i letnie wieczory sprzyjają spędzaniu czasu na balkonie. Niezależnie czy jest to szybka, poranna kawa przed rozpoczęciem dnia, wspólny czas z przyjaciółmi czy relaks z ulubioną książką — efektowna sceneria wpływa na nastrój i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Postaw na stylowe doniczki na balkon i spraw, że balkon stanie się miejscem, w którym będziesz chciał_a się zatrzymać na dłużej.

Bujna roślinność: kolorowe bratki, bujne minikrzewy, aromatyczne zioła zaprezentują się szczególnie korzystnie, jeśli zadbasz o ich odpowiednią oprawę. Urok roślin i tym samym cała aranżacja przestrzeni może zostać podkreślona donicami, dlatego warto dobrać takie, które poza tym, że umożliwią roślinom swobodny wzrost, to będą cieszyć oko swoją estetyką.

Jak dobrać donice do roślin?

Doniczka na balkon musi przede wszystkim posiadać otwory odpływowe, aby zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się wody i tym samym gniciu korzeni roślin. Dobranie ich pod kątem rozmiarów jest równie istotne, nie ma jednak jednej słusznej zasady. Każda roślina posiada inną specyfikację i tym samym inne potrzeby. Zbyt mała doniczka może zahamować rozwój rośliny, dlatego warto każdy kwiat zaraz po zakupie przesadzić do odpowiednio większej. Zbyt duża z kolei może utrudnić proces ukorzeniania się. Warto zweryfikować potrzeby rośliny, którą zamierzamy przesadzić, aby stworzyć dla niej jak najlepsze warunki.

Opinia ekspertki:

Nie sadź kwiatów bezpośrednio w osłonkach.

Doniczki z otworami odpływowymi zadbają o odpowiednie nawodnienie korzeni. Rośliny będą podlane, ale nieprzelane.

doniczki na balkon

A może osłonka zamiast doniczki na balkon?

Warto rozpatrzyć również osłonki. Nie posiadają one otworów odpływowych, dlatego nie nadają się do bezpośredniego sadzenia w nich roślin, więc ich rola ogranicza się jedynie do aspektów wizualnych. Osłonka powinna być co najmniej o 2 cm większa od doniczki. Ważne, aby pamiętać o doglądaniu dna osłonki i kontrolować poziom wody. Można także wyłożyć jej dno keramzytem, aby zabezpieczyć korzenie przed gniciem i umożliwić swobodny odpływ wody.

Stwórz różnorodną kompozycję!

Na balkonie nie trzeba się ograniczać. Stworzenie bioróżnorodności będzie korzystne zarówno dla krajobrazu, jak i dla motyli oraz pszczół zapylających. Warto zorientować się które kwiaty przyciągną te pożyteczne i piękne owady. Zaliczają się do nich również zioła. Jednymi z lubianych przez te owady ziół jest rozmaryn, tymianek i mięta, dzięki którym stworzyć można aromatyczny kącik i do woli wykorzystywać w kuchni, zatem korzyści jest wiele. Takie zioła świetnie będą prezentować się w osłonce metalowej. W przypadku tego wyboru trzeba mieć jednak na uwadze, aby nie znajdowała się w miejscu narażonym na mocne padanie promieni słonecznych, ponieważ w połączeniu ze stojącą wodą może się to przyczynić do gnicia korzeni. Praktycznym rozwiązaniem jest donica z automatycznym systemem nawadniania, doskonałym podczas dłuższej nieobecności.

Doniczki balkonowe w spójnej stylistyce

Dla entuzjastów spójnych stylistycznie akcesoriów świetnym wyborem są doniczki balkonowe w komplecie. Jeżeli pragniesz stworzyć aranżację balkonu w nowoczesnym stylu, to idealnie w tym celu sprawdzą się eleganckie donice na stojaku. Wyeksponują rośliny, a zróżnicowana wysokość pozwoli na zrobienie tego w efektowny sposób. Można postawić na ekstrawaganckie, metalowe donice o nietypowym designie, w których szczególnie prezentować będą się rośliny tropikalne. W bardziej nasłonecznionym miejscu lepszym wyborem, ale równie eleganckim, będą donice w białym kolorze na drewnianym stojaku. Połączeniem klasyki z nowoczesnością są donice metalowym na plecionym stojaku.

Osłonka z trawy morskiej prezentuje się na balkonie bardzo urokliwie, jej naturalny charakter odnajdzie się na każdym balkonie, podkreślając piękno zieleni. Podobnie jak popularne w ogrodach i na tarasach osłonki rattanowe, z wikliny lub juty.

Ponadczasową klasyką pozostają doniczki na balkon ceramiczne. Subtelne kolory i delikatne ornamenty w nienarzucający sposób uzupełnią aranżację balkonu, a ponadto charakteryzują się wysoką trwałością.

Jak dopasować rośliny do donic? Do roślin pnących idealnym wyborem będą donice wiszące, natomiast kompozycje mniejszych, wielobarwnych kwiatów pięknie będą prezentować się klasyczne doniczki balkonowe.

doniczki balkonowe

Skrzynki balkonowe

Skrzynki balkonowe to tradycyjny, nigdy niewychodzący z mody pojemnik na rośliny. W skrzynce równie atrakcyjnie prezentują się byliny, jak i zioła oraz kwiaty, z których stworzyć można rabatkę. Możliwości są właściwie nieograniczone! Ciekawe rozwiązanie stanowi również wisząca skrzynka ogrodowa, która podkreśli sielankowy charakter balkonu.

Donice na mniejszy balkon

Balkony o mniejszym metrażu wcale nie oznaczają ograniczonych możliwości aranżacyjnych. Wyjściem jest umiejscowienie pojedynczych doniczek na balkon w kątach, dzięki czemu uzyskamy przytulną przestrzeń. Na przykład mniejsza donica betonowa z imitującym trzcinę wzorem będzie niezwykle estetycznym, ale i trwałym pojemnikiem dla roślin. Można także postawić mniejsze doniczki na drobne rośliny na parapecie lub stoliku, np. w fantazyjnych kształtach uroczej żaby, lamy lub głowy buddy.

Różnorodność kształtów, stylów i rozmiarów donic dostępnych w ofercie pozwala na dostosowanie ich do niemal wszystkich potrzeb, zarówno roślin, jak i możliwości metrażowych balkonu. W taki sposób uzyskamy piękną, balkonową scenerię, dzięki której każda chwila spędzona na balkonie będzie w pełni satysfakcjonująca. Jeśli jesteś ciekawa_y, jak stworzyć ogród na balkonie, możesz zajrzeć również tutaj. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze porady.